unrealnoise P 0




Kedvenc könyvek 30

Joseph Heller: A 22-es csapdája
Philip K. Dick: Ubik
Dennis Lehane: Titokzatos folyó
Dennis Lehane: Viharsziget
Nick Hornby: Pop, csajok, satöbbi
Philip K. Dick: Palmer Eldritch három stigmája
Steven Erikson: A Hold udvara
Tar Sándor: A mi utcánk
Laurie Halse Anderson: Jégviráglányok
Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
Donald James: Monstrum
Michael Cunningham: Az órák

Kedvenc sorozatok: A Malazai Bukottak Könyvének regéje, A Q-ügyosztály esetei, A Setét Torony, A szabadulás, Darren Shan regényes története, Drogháború, Erlendur felügyelő, Grant County, Hannibal, Harry Hole, John Cleaver, Kenzie-Gennaro, Matthew Scudder, Mickey Haller, Mitch Rapp, Myron Bolitar, Natchez-trilógia, Sebastian Bergman, Vörös lázadás

Kedvenc alkotók: Dennis Lehane, Greg Iles, Jussi Adler-Olsen, Krasznahorkai László, Michael Connelly, Tar Sándor

Kedvenc kiadók: Ad Astra, Agave Könyvek, Alexandra, Animus, Cartaphilus, Európa, Fumax, General Press, HVG Könyvek, Jaffa, Magvető, Park, Ulpius-ház


Aktuális olvasmányok

Krasznahorkai László: Sátántangó
>!
2023. február 16., 22:36

Utolsó karc

unrealnoise P>!
Tv-sorozat ajánló

Happy Valley [ Vidám vidék ] – S01 – 2014

Nem mondhatnám, hogy életem legnagyszerűbb első évadját láthattam, de jó eséllyel mocsok mód bűnös élvezetben lehet része annak, aki bepróbálja Sally Wainwright munkáját. Ha meg hozzám hasonlóan krimi rajongó valaki, nem is kérdés, hogy így kell tennie.

A BBC One szériája több szempontból is érdekes. Az egyik ilyen, hogy bár rengeteg krimit láttam, és meglehetősen sokat is olvastam, a legtöbb történetben magától értetődően úgy kezelik – sőt, úgy teremtik meg – a rossz, gonosz oldal megtestesítőit, hogy ők okosak, akár kifejezetten műveltek is, és bizony a motivációikat gyakran akár még valamilyen szinten meg is lehet érteni, még ha azok eszközeiben és céljaiban azért nem is éppen tudunk – akár csak szemernyi – önazonosságot sem találni. Ez ma már valamilyen szinten egyfajta írói alaptézis. Szeretünk olyan jó vs rossz küzdelmet látni, amelyekben méltó “ellenfelet” kap a kedvenc nyomozónk. Vagy akárki más.

Egyszerűen tiszteletet parancsoló tud lenni, ha azt látjuk, hogy a tettes sem éppen idióta, sőt… Ezzel nem csupán a figyelmünk ragadják meg; be kell látni, hogy ez sokszor – bizonyos téren – egy szimpla írói kényszerpálya. Az állami szervek általában túlerőben vannak, és ha nem éppen zsaru a tettes maga (azért ez eléggé valószínűtlen szokott lenni), akkor bizony nem kevés gógyi kell ahhoz, hogy a gyanúsított hosszú órákon, napokon, vagy akár hónapokon és éveken át “elszórakoztasson” úgy bennünket, mint akár a rendőrséget magát is. A legjobb filmekben sorozatokban még gyakran árnyalják is a képet, és olykor bizony a bűnöző emberileg még lehet közelebb is kerül a nézőhöz.

Oké, nos a Happy Valley nem kimondottan ilyen darab. Sőt. Itt talán ki is lehet mondani, hogy irtózatos hülyeségeket csinálnak néha az elkövetők. De ennek ellenére működik a dolog. Miért? Mert hát ilyen is biztos van. Sőt, lehet a legtöbb bűncselekményt valószínűleg nem kimondottan profin, a kiterveltek mentén sikerül abszolválni a valóságban sem. De ha bénák, akkor eléggé lefutott a dolog maga nem? Ez részben igaz is lehet. De vizsgáljuk meg ezt egy másik aspektusból: ha nem te vagy a legélesebb kés a fiókban, akkor bizony az egyik baromságod még nagyobb baromságot válthat ki, és ezzel bizony akár még nagyobb, akár előre messze be nem tervezett károkat is okozhatsz. Nem csak magadnak. Hanem elsősorban másoknak…

kritika:
https://www.hidegnyomon.hu/2023/01/14/happy-valley-vida…