skyguard P 7



Olvasott könyvek idén
76
Olvasott oldalak idén
20928


Kedvenc könyvek 4

Baráth Katalin: Arkangyal éjjel
J. R. R. Tolkien: The Lord of the Rings
Einar Kárason: Viharmadarak
Shaun Tan: The Arrival

Kedvenc alkotók: Baráth Katalin, J. R. R. Tolkien, Katherine Addison, Raana Raas, Tove Jansson


Aktuális olvasmányok

Kleinheincz Csilla: Alvilági szövedék
Liz Moore: Hosszú, fényes folyó
Kordos Szabolcs: Egy város titkai
Térey János: A Legkisebb Jégkorszak
Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita
Alekszandr Nyikolajevics Afanaszjev: A tűzmadár
Selma Lagerlöf: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
Selma Lagerlöf: Nils Holgersson csodálatos utazása
Karen Blixen: Távol Afrikától
Tóth Krisztina: Pixel
Yrjö Kokko: A négy szél útja
>!
2024. április 6., 23:56
>!
2024. március 13., 23:07

Kordos Szabolcs: Egy város titkai Budapesti legendák – Legendás budapestiek

>!
2024. március 11., 22:16
>!
2024. február 3., 12:40
>!
2024. január 22., 21:48
>!
2023. október 10., 14:23
>!
2021. augusztus 2., 11:58
>!
2021. július 14., 10:45
>!
2021. július 12., 03:50

Utolsó karc

skyguard P>!

Kis Moly-díjas számbirizgálás következik.

A 14 kategória 10 shortlist helyén összesen 76 könyv osztozik, vagyis majdnem feleannyi könyvből lehet választani, mint ha minden könyvet csak abban a kategóriában tettek volna shortlistre, amiben a legtöbb szavazatot kapta.

25 könyv kapott 1-nél több szavazatot, a legtöbbet Rebecca Yarros és Stephanie Garber könyvei kapták, 8-8 jelöléssel. Mivel ez a két könyv minden kategórián osztozik, csak ezt a két könyvet elolvasva, a 14-ből 8 kategóriában lehet szavazni. További két könyvet kellene elolvasni ahhoz, hogy az ember 10 kategóriában szavazhasson.

15 könyv kapta a jelölések majdnem felét, 69 helyet a shortlisten.

Kiadóeloszlásban 73 jelölésen 6 kiadó osztozik, (ezek közül a legtöbbet a KMK könyvei kapták, 28-at, 11-11-et kaptak a Maxim és a Kolibri kiadó könyvei). Összesen 35 kiadó szerepel a shortlisten (nem összevonva az egy kiadócsoporthoz tartozó kiadókat), ezek közül 22 kapott egynél több helyet.

12 könyvet kell elolvasni annak, aki mind a 14 kategóriában szavazni akar.
A Bennem élő gyerek és a Fontos tudás tárháza kategória egyik könyve sincs jelölve más kategóriákban, ezért innen tetszőleges 2-2 választható.

8 könyv elolvasásával 12 kategóriában lehet szavazni, 6 könyv elolvasávál pedig 11-ben. Ez 2-2 könyv A nyelv diadala és a Még mindig félek tőle kategóriákból. Ha maximálizálni akarjuk a jelölésszámokat, akkor a Halott kislány a jó kislányt és A hömpölygő sírt érdemes választani az egyik, illetve az Ezüsterdőt és A vasárnap koldusait a másik kategóriából, ezek ugyanis 3-3 jelölést kaptak, kivéve az Ezüsterdőt, ami ötöt.

Összesen négy könyv elolvasásával 10 kategóriában lehet szavazni. A Fourth Wing – Negyedik szárny és a Soha többé balladája páros 8 kategóirában szerepel, a maradék kettőhöz pedig az Amin sose leszünk túl (6 jelölés) illetve valamelyik Ali Hazelwood könyvet (5-5 jelölés) érdemes választani.

Ezzel a 12 könyvvel a jelölések majdnem harmadát, 45 shortlist helyet ki lehet pipálni.

Összességében tehát a sok kategória korlátozások nélkül csak arra volt jó, hogy a nagyon hájpolt könyvek minden kategóriából ki tudják szorítani az összes többit, amit az is mutat a legjobban, hogy összesen két kategória van, amiben minden könyv csak egyszer szerepel a listán: a specifikusan gyerekkönyveket és a specifikusan ismeretterjesztőt célzó listák. Még a képregényekre / illusztrált könyvekre vonatkozó szavazásból is kiszorultak azok a könyvek, amiket a kategória célzott, és inkább az éldekorált népszerű könyvek taroltak.

Sokkal diverzebb lett volna a díj, ha minden könyv csak abban a kategóriában szerepel a shortlisten, amiben a legtöbb jelölést kapta. Akkor is népszerűségi szavazás lenne, de legalább nem dominálnák le ugyanazok a könyvek az összes kategóriát, és valószínűleg a végeredmény is ugyanilyen egysíkú lesz, mint ahogyan a shortlistek most kinéznek.

Persze előre borítékolható volt, hogy milyen könyvek fognak nagyot menni egy népszerűségi szavazáson, de általában a shortlist tartalmaz néhány könyvet, amit az ember megnéz és listára tud tenni, hogy ezt még elolvasná, de annyira egysíkúan ugyanarra a pár szerzőre és zsánerre tendál az összes lista, hogy még azért sem igazán érdemes megnézni, hogy nem-e siklott el az ember egy-egy érdekesebb megjelenés felett, amit ezután pótolhat. Nem, mert a zsánerbontás hiányában nagyjából ugyanezt a listát lehetne visszakapni, ha az éves bontás 2023-as évét kedvencelések szerint rendezzük, talán azok hiányoznak csak róla, amiket nem lehetett egyik hangzatos kategóriába se beszuszakolni.

Én egyébként 4 könyvet olvastam a 76-ból, ezekből kettőt jelöltem is abban a kategóriában is, amiben végül shortlistere kerültek (Bestiarium Hungaricum, Lore Olympus). A többi 10+ jelölésem nem lett shortlistes, 2 könyvet pedig olvastam, de eszembe se jutott volna jelölni. Jelenleg tehát 1 kategóriában sem tudok szavazni a shortlistre. 6 további könyvből van saját példányom, amit el is tervezek olvasni, ez az összesen 10 könyv 3 kategóriában szavazásra jogosítana fel (A nyelv diadala, Még mindig félek tőle, Fontos tudás tárháza). További 4 kategóriában tudnék még szavazni, ha elolvasnék még 4 könyvet ami marginálisan érdekel, csak azért, hogy potenciálisan ellenük szavazhassak. Összesen 10-12 könyvet kellene elolvasnom, hogy 9 kategóriában szavazhassak, a maradék ötben pedig nincs két olyan könyv a listán, amit el szeretnék olvasni legalább egy annyira picit, hogy egy maxoljuk a díjat kihívásért a kezembe vegyem. Szóval nekem személyesen nincs már további teendőm a díjjal, ha belefér pár olvasás még a márciusba, talán tudok majd szavazni, de a végeredményt amúgy sem az én népszerűtlen szavazataim fogják eldönteni.

De ha valaki még semmit se olvasott, és nagyon szavazni szeretne, a 10 kategória 4 könyvét még le lehet tolni a határidőig. Kérdés, hogy van-e bármi értelme.

1 hozzászólás

Utolsó hajónapló-bejegyzés

>!
33. nap ()

Annyira megtetszett ez a funkció, hogy idén hajónaplókat fogok írni az olvasásaimról. Január vége felé döntöttem el, úgyhogy arról már csak egy utólagosat, de ettől a hónaptól kezdve hetente-kéthetente becsekkolok az olvasmányélményeimmel, és írok havi összefoglalót is.

Januárra egy 30 könyv 30 nap alatt kihívást adtam magamnak, eredetileg azért, hogy elolvassam az összes nem felnőtt könyvemet, mert a gyerekkönyvtől YA-ig terjedő korosztályban éppen 28 olvasatlan könyvem volt, a maradék kettő meg hát legyen örömolvasás. Legalábbis ez volt az eredeti elképzelés, de elég gyorsan rájöttem, hogy az ijfúsági irodalmat túl lehet adagolni, és kiégeti az agyamat ilyen töményen fogyasztva. A megváltozott terv az lett, hogy az olvasatlan YA-im számát 10-re, a gyerek/MG olvasatlanok számát pedig 5-re csökkentem, a többi meg ami belefér még. Ez már egy vállalhatóbb terv volt, és a csökkentés sikerült is, a 30 könyv azonban nem.

Befejeztem ugyan 30 könyvet, de egyet még decemberben kezdtem el, ezért nem számított teljes értékű januári olvasásnak, egy másikat pedig 160 oldal (kb 30%) után feladtam, ami nem számít befejezettnek, ezért 29 könyvvel zártam a januárt.

Különösebben nem volt megterhelő ez az olvasásmennyiség, leszámítva, hogy minden egyéb hobbimra szánt időmet átadtam az olvasásnak, illetve volt 3 napom, amikor egy kézsérülés miatt nem nagyon tudtam mást csinálni, mint olvasni. De épp ezért, mert több mindennel is szeretnék foglalkozni az olvasás mellett, ilyen „termékeny” hónapom többet biztosan nem lesz, hacsak meg nem sérülök megint. :D

Január során 30 könyvet fejeztem be, ez összesen 8406 elolvasott oldal. Az átlagos oldalszám 280, a legrövidebb könyv 26, a leghosszabb 588 oldalas volt.

26 papírkönyvet olvastam és 4 ebookot, ezekből 25 saját példány volt, 5 pedig kölcsön. A saját könyveim közül 4 könyvet fogok eladni, mert nem tetszettek vagy nem tervezem újraolvasni őket, a nem saját könyveim közül 2 könyvből tervezek saját példányt venni. Ezen felül 2 könyvből kiadást fogok cserélni magyarról angol nyelvűre, mert elégedetlen voltam a fordítással, de a könyvek tetszettek.

A zsánermegoszlás 11 gyerek/middle grade, 8 YA, 6 szépirodalom, 2 krimi, 2 fantasy és 1 képregény. 16 férfi és 14 női szerzős könyvet olvastam, 22 szerzőtől most olvastam először, 8 szerzőtől már olvastam korábban. 28 könyvet először olvastam, 2 pedig újraolvasás volt, mindkét esetben magyarul olvastam újra angolul már olvasott könyvet.

9 magyar, 8 amerikai, 3 francia, 2 brit, kanadai és finn, illetve 1 svéd, ausztrál, német és norvég szerző a nemzetiségi megoszlás. 28 könyvet magyarul, egyet angolul és egyet svédül olvastam.

Az átlagos értékelésem 3.8 csillag, bár volt olyan könyv, amit nem értékeltem.
5 csillag: 2 könyv
4.5 csillag: 6 könyv
4 csillag: 12 könyv
3.5 csillag: 3 könyv
3 csillag: 4 könyv
2 csillag: 1 könyv
1 csillag: 1 könyv

Január legjobb könyvei:
Térey János: Káli holtak 5* (pont erre a történetre volt szükségem, amikor olvastam, nagyon jókor talált meg, imádtam)
Virág Emília: Sárkánycsalogató 5* (kevés vicces könyv humorára vagyok ráhangolva, de ezét imádtam)
Mikszáth Kálmán: Az eladó birtok / Prakovszky, az öreg kovács 4.5* (Mikszáth azért nagyon tudott, bár aki a szomorú végű történetet tette másodiknak, annak válogatott jókívánságaimat küldöm. És baromira megkívántam a pampuskát is, még szerencse, hogy épp szezonja van.)

Honorable mention:
Angeline Boulley: A tűzőrző lánya 4.5* (éjszakába nyúlóan olvastam és hajnalban keltem, hogy kiolvashassam még munka előtt, annyira tudni akartam, mi lesz a vége)

Legnagyobb meglepetés:
Kondor Vilmos: Második Magyar Köztársaság 4* (valószínűleg beléptem a dad fiction érámba, mert én ezt a könyvet minden hibája ellenére felkajáltam)

Legnagyobb csalódás:
Heather Fawcett: Emily Wilde's Encyplopedia of Fairies 3* (a hype miatt valami különlegesre számítottam, de ez aggresszívan átlagos volt, utálatos szereplőkkel)

A legrosszabb könyvek:
Mikó Csaba: A mutatványos 2* (fárasztó stílus, a történelmi hitelesség se állt valami erős lábakon, és a végén annyira erőszakosan szuperokosnak akarta beállítani a szereplőt, hogy érvénytelenítette az egész történést a feloldással)
Leiner Laura: Nem egyszerű 1* (a szokásos LL formula, TSTL főlány, szottyadt háztartási keksz love interest, butuska, de jólelkű barátnő és olyan mondatok, mintha egy ötödikes írta volna matekórán a füzet hátuljába)
Sissel-Jo Gazan: Fehér virágok DNF (annyira elveszett a részletekben és az unszimpatikus szereplők nyomorpornójában, hegy egy idő után már az se érdekelt, ki a gyilkos, és inkább feladtam)

Két könyvet kezdtem el januárban, amiket februárban fogok már csak befejezni, ezek A Mester és Margarita, amit jó 15 év után olvasok újra, illetve Tora Wall: Folktrons väsen.

Februárban LMBTQ+ irodalmat tervezek nagyobb tételben olvasni (legalább 5 könyvet), főleg szépirodalmat és non-fictiont, mert ebből a szempontból a január nem volt kimondottan diverz, mindössze két könyvben voltak LMBTQ mellékszereplők, főszereplők pedig egyáltalán nem. A legdiverzebb olvasásaim különben a YA-k közül kerültek ki, a 8 könyvből 2 afroamerikai. 2 őslakos, 1 roma és 1 autista főszereplőt követett, és mindössze 2 szólt gazdag fehér lányokról.

Kapcsolódó könyvek: Mikszáth Kálmán: Az eladó birtok / Prakovszky, a siket kovács · Virág Emília: Sárkánycsalogató · Térey János: Káli holtak · Angeline Boulley: A Tűzőrző lánya · Kondor Vilmos: Második Magyar Köztársaság

Mikszáth Kálmán: Az eladó birtok / Prakovszky, a siket kovács
Virág Emília: Sárkánycsalogató
Térey János: Káli holtak
Angeline Boulley: A Tűzőrző lánya
Kondor Vilmos: Második Magyar Köztársaság

Tervezett könyvek: 0 · Teljesített könyvek: 0

0%

Tervezett oldalszám: 0 · Teljesített oldalszám: 0

0%