Ragyogárny 0




Kedvenc könyvek 12

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés
Carlos Ruiz Zafón: Angyali játszma
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Feljegyzések az egérlyukból
Umberto Eco: A Foucault-inga
Hermann Hesse: A pusztai farkas
Philip K. Dick: Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal?
Kalevala
Philip K. Dick: Ubik
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek
Ray Bradbury: Marsbéli krónikák – Kisregények és elbeszélések
Philip K. Dick: Emlékmás
Umberto Eco: A rózsa neve

Aktuális olvasmányok

Karinthy Frigyes: 100 új humoreszk
Rotterdami Erasmus: A balgaság dicsérete
Philip K. Dick: Csúszkáló valóságok
Lev Tolsztoj: Kozákok / Kreutzer szonáta
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles
Kalevala
Hermann Hesse: Az üveggyöngyjáték
Antoine de Saint-Exupéry: Citadella
>!
2024. április 4., 23:23
>!
2023. március 25., 17:21
>!
2018. december 28., 14:56
>!
2018. március 26., 17:58

Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles Válogatás a Moly.hu tagjainak írásaiból

>!
2017. október 30., 14:35
>!
2017. október 26., 15:30
>!
2017. január 20., 12:46
>!
2016. december 4., 12:37

Utolsó karc

Ragyogárny>!

„Ezernyi vonatkozó passzus túlélése után gyanú ébredt bennem, hogy nem is különbözik egymástól annyira az írott betű története során feljegyzett több száz hitrendszer. És hiába fordult meg a fejemben, hogy ez az első benyomás csak a felkészületlenségemből és az elégtelen háttéranyagból ered, nem szabadultam az érzéstől, hogy tulajdonképp detektívregények garmadáját olvastam végig, amelyekben mindig más a gyilkos, de a meseszövés alapvetően ugyanaz.
[…]
– Eddig azt találtam a legérdekesebbnek, hogy a hitrendszerek többsége egy történelmileg valószínűsíthető eseményből vagy személyből indul ki, de aztán gyorsan társadalmi mozgalommá válik, amelyet eleve meghatároz és behatárol a befogadó csoport politikai, gazdasági, társadalmi helyzete. Ébren van még?

Eulalia bólintott.

– A doktrínák köré épülő mitológia oroszlánrészét, kezdve a liturgiával egészen a normákig és tabukig, sokkal inkább a fejlődésük során létrejött intézményrendszer hozza létre, semmint az állítólagos természetfölötti esemény, amely szülte őket. A legtöbb együgyű, jámbor mese, amelyben a józan paraszti ész keveredik a folklórral, nemkülönben a harcos felhang, amely később járul hozzá, az alapelvek utólagos értelmezésén nyugszik, és még örülhetünk is, ha a vele sáfárkodók nem torzítják el egészen. Úgy látszik, mindenről az intézményes, hierarchikus jelleg tehet. Az igazságot eleinte az egész emberiség számára hirdetik ki, de nem késlekednek fellépni a szaktudást és az értelmezés kötelességét maguknak vindikálok, akik kézbe veszik, sőt megváltoztatni sem restellik az igazságot, mégpedig – ők úgy mondják – a közjó érdekében, úgy, hogy hatalmi szervezetet építenek ki, amely elnyomó funkciókat is betölthet. Ez a jelenség a biológiából is ismerős, minden társas állatra jellemző, és hamar a hatalom, a politikai harc eszközévé teszi az alapvallást. Elkerülhetetlenné válik a meghasonlás, a háború, az egyházszakadás. Az ige előbb-utóbb testté lesz, de az a test vérzik.
[…]
…de talán nem kell megértenem semmit, elvégre épp az a kérdés, hogy képes-e az ember hinni attól függetlenül, hogy foglalkoztatják-e a miértek.”

Második felvonás – Lux Aeterna – 11. fejezet

„– No és milyen legyen az a negatív hős? Hódító zsarnok? Hamis próféta? A mumus?
– Önre bízom a jelmezét. Nekem megfelel bármelyik szokványos gyanúsított. A mi gazfickónk egyik feladata, hogy áldozatnak érezhessük magunkat mellette, és tetszeleghessünk saját erkölcsi fölényünkben. Mindent rávetítünk, amit nem akarunk felismerni magunkban, és az érdekeinknek megfelelően démonizáljuk. Íme a farizeizmus alapművelete. Mondtam már, hogy el kell olvasnia a Bibliát. Ott van minden válasz, amit keres.
– Igyekszem.
– Az ájtatoskodónak elég, ha biztosítékot kap, hogy minden bűn alól mentesül, és máris boldogan dobálja másra a követ, a bombát. Nem kell hozzá erőfeszítés, ő győzi meg saját magát előbb-utóbb, ha rendelkezésére áll egy jó ürügy. ”

Második felvonás – Lux Aeterna – 26. fejezet

Kapcsolódó könyvek: Carlos Ruiz Zafón: Angyali játszma

Carlos Ruiz Zafón: Angyali játszma

Kapcsolódó alkotók: Carlos Ruiz Zafón


Olvasott könyvek idén
5
Olvasott oldalak idén
1392