Lélle P 619




Kedvenc könyvek 29

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Ördögök
Tóth Árpád: Tóth Árpád összegyűjtött versei és versfordításai
George Gordon Noël Byron: Naplók, levelek
Jókai Mór: Az élet komédiásai
Karinthy Frigyes: Utazás a koponyám körül
Denis Diderot: Mindenmindegy Jakab meg a gazdája
Thornton Wilder: Mennyei ügyekben utazom
Giacomo Leopardi: Rövid erkölcsi írások
Lucius Annaeus Seneca: Erkölcsi levelek
Lev Tolsztoj: Háború és béke
Arto Paasilinna: Az akasztott rókák erdeje
Bálint Ágnes: Mazsola

Aktuális olvasmányok

Louise L. Hay: Éld az életed
P. G. Wodehouse: Viharos idő
Rhonda Byrne: A Hős
>!
2024. február 21., 20:09
>!
2024. február 16., 21:01
>!
2023. május 8., 21:12

Olvasott könyvek idén
5
Olvasott oldalak idén
1268

>Publius Vergilius Maro: Aeneis

Utolsó karc

Lélle P>!
Irodalomtörténet

Lev Tolsztoj Péterváron (1849)

„1848 őszén, amikor ólomszínű felhők vonták be az eget, és a parasztok behúzódtak kunyhóikba, Jasznaja Poljana húszéves ura felutazott a fővárosba. Az olvasással töltött remeteéletmód után társaságba vágyott, műveltségét szerette volna gyarapítani. Nagyon kellemesen éltem falun Jergolszkaja nénikémmel, de valami meghatározhatatlan tudásvágy ismét messzire ragadott – mondta Tolsztoj Löwenfeldnek. – Ez 1848-ban történt, amikor még mindig nem tudtam, mihez fogjak. Péterváron két út nyílt meg előttem, vagy belépek a hadseregbe, és részt veszek a magyarországi hadjáratban, vagy befejezem egyetemi tanulmányaimat, hogy később hivatalt vállalhassak. Tudásvágyam azonban legyőzte hiúságomat, így újból tanulni kezdtem. Sőt, két vizsgát le is tettem büntetőjogból, de azután összes nemes elhatározásom meghiúsult. Beköszöntött a tavasz, és a falusi élet varázsa újra visszavonzott birtokomra.
Az 1848-as európai forradalmak eszméi hidegen hagyták Tolsztojt. Amikor 1849 tavaszán I. Miklós elhatározta, hogy sereget küld Magyarországra és Kossuth szabadságharcát eltiporva, megerősíti trónján az ifjú Ferenc József császárt, Tolsztojban fölvillant a gondolat, hogy részt vesz a hadjáratban, de mégsem állt be Paszkevics tábornagy seregébe. Érett fejjel, a Hadzsi Murat írása idején már élesen elítélte I. Miklóst a magyar szabadságharc vérbe fojtásáért. A regény kéziratos változatában Botos Miklós szoldateszka rendszerét így jellemezte: A katonák százezrei pusztulnak el az értelmetlen gyakorlatokon, szemléken és hadmozdulatok során, és a még értelmetlenebb és kegyetlenebb háborúkban, amelyeket a szabadságukért harcoló népek ellen viseltek Lengyelországban, Magyarországon, a Kaukázusban.

(Hajnády Zoltán: Lev Tolsztoj világa)

Kapcsolódó könyvek: Lev Tolsztoj: Családi boldogság / Szergij atya · Lev Tolsztoj: Hadzsi Murat · Lev Tolsztoj: Hadzsi Murat / Az ördög · Lev Tolsztoj: Gazda és cseléd / Hadzsi Murat · Lev Tolsztoj: Hadzsi Murát és egyéb elbeszélések

Lev Tolsztoj: Családi boldogság / Szergij atya
Lev Tolsztoj: Hadzsi Murat
Lev Tolsztoj: Hadzsi Murat / Az ördög
Lev Tolsztoj: Gazda és cseléd / Hadzsi Murat
Lev Tolsztoj: Hadzsi Murát és egyéb elbeszélések

Kapcsolódó alkotók: Lev Tolsztoj

1 hozzászólás