Katona_József_Könyvtár  LU



Következő esemény

Katona_József_Könyvtár LU>!

Kalandok az ízek birodalmában – Mesekönyvek az egészséges táplálkozásról

HelyszínKatona József Könyvtár, 6000 Kecskemét, Piaristák tere 8.
Időpont2024. április 6., 10:00 – 2024. április 6., 11:00

Kalandok az Ízek Birodalmában – Mesekönyvek az egészséges táplálkozásról
Bemutatkozik Pöttöm Pötty, a bátor és dundi tündérlány
Vendégünk: Tóth Eszter író, dietetikus @TEszter
Családi program
A kötetek közös olvasásra, felolvasásra 4, önálló olvasásra 7 éves kortól ajánlottak.

Résztvevők (3): Katona_József_Könyvtár LU, Suba_Csaba P, Polyák_Margit P

Kapcsolódó könyvek: Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és az Ízek Birodalma · Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és a Folyadék Szörny

Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és az Ízek Birodalma
Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és a Folyadék Szörny

Kapcsolódó alkotók: Tóth Eszter


Karcok 408

Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Már csak egy hetet kell várni Arc poetica könyvtári versklubunk következő alkalmára, ahol Isten és a hit lesz közös témánk. Foglalkozásunk elsődleges koncepciója nem csupán a vallásos emberek megszólítása, programunkat a tolerancia jegyében rendezzük meg. Szeretettel várunk minden hívőt és nem hívőt, ugyanis a költészetben a hit és a hitetlenség (kétely) egyaránt jelen van. Az érdeklődők feltétlen hozzanak magukkal egy saját, vagy kedvenc költőjük által írott költeményt, mely kapcsolódik a foglalkozás témájához! ;)

Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Sokan a horror királyaként is szokták emlegetni Stephen King amerikai szerzőt, aki bár fantasztikus műveiről híresült el, jó néhány olyan alkotás is kikerült már a keze alól, mely szűken véve a realitás talaján áll. Ilyen többek között az, a kezdő írók számára motivációként is szolgáló kötet, melyben írástechnikáját osztja meg a nagyérdemű olvasóval.

„Nem azt állítom, hogy az „aki mondja az a fontos” elv lenne az irányadó, természetesen releváns az állítás és a tartalom is, azonban Stephen King kezéből regények tömkelege került már könyvesboltokba, könyvtárakba, és ha az eladási listákat nézzük, akkor bestsellerből sincs hiány. A horror és a thriller teóriák populáris alkotójának az írás a szakmája, és persze nem csak foglalkozása, hanem hivatása is egyben.
Aki Kingtől Az írásról című szerzeményét elolvassa, az egy rövid curriculum vitae-t, egy biográfiát, egy gyermekkort, egy fiatalkort ismerhet meg, valamint – és ami még ennél is lényegesebb – egy írásmódszertant, egy írói működés részleteit. A kötet harmadik felében kiderül, hogy egy súlyos baleset késztette az írót a könyv befejésére, ugyanis King azt sokáig asztalfiókja mélyén rejtegette.
A rövid élettörténet során megismerhetjük King családját (testvérét és édesanyját), fény derül iskolai eseteire, az első munkahelyeire, a szenvedélybetegségére és a feleségével való viszonyára. King nem kendőz, nem rejti véka alá, hogy igenis halandó, akárcsak mindenki más, és igen, olykor illumináltan alkotott, valamint az is előfordult, hogy a szakadék szélére került, ahonnan csak szerettei közbeavatkozásának köszönhetően tudott megmenekülni. King őszintesége követendő példa, ahogy pálfordulása is, ugyanis minden függőségéről képes volt lemondani. A kezdő Stephen King élete egy igazi amerikai rémálom, és már csak ezért a tanulságért is érdemes elolvasni a szerzeményt.
A második szakaszban King saját tapasztalatait osztja meg, illetve véleményét és nézeteit is közli. Saját elvárásain és olvasmányélményein keresztül hoz referenciákat, ezáltal más írók hibáit és erősségeit is feltárja. Megtudhatjuk, mi a megfelelő stilisztika, milyen dialógusokkal érdemes dolgozni egy regény megírása során, milyen szerepe van a szókincsnek, milyen túlírások léphetnek fel, hogyan lehet megalkotni egy képzeletbeli karaktert, hogyan érdemes kiadni egy könyvet, avagy miért érdemes messziről elkerülni a nyerészkedő ügynököket, és végül, miért is van szükség előolvasókra, mielőtt bármit is publikálnánk.
Egy biztos, Az írásról segítséget nyújthat kezdő íróknak, de minden túlzás nélkül a kreatív írás órákra is be lehetne vinni. (A szerző ezekről is kifejti véleményét.) És persze, mivel King az angolszász világot képviseli, prózája könnyedén átültethető a magyar nyelvre, így észrevételei és javaslatai a hazai alkotók számára is adekvátak lehetnek. A könyv jelentőségét egy tény is alátámasztja, miszerint az írás egy munka, egy szakma, és aki önmagából ír, annak még hitvallást is jelent.
Stephen King 2000-ben megjelent munkáját ajánlom hivatásos íróknak, kortárs szerzőknek és irodalmároknak, valamint mindazoknak, akik az írástechnika iránt érdeklődnek. ”

#kulturkedd

Kapcsolódó könyvek: Stephen King: Az írásról

Stephen King: Az írásról

Kapcsolódó alkotók: Stephen King

Katona_József_Könyvtár LU>!
Író-olvasó találkozó

Örömmel adjuk hírül egy újabb író-olvasó találkozó hírét. Május 31-én (szerdán) 17 órakor Lontai Léna írónő látogat el hozzánk, hogy megismertesse olvasóival legújabb, Magányos cédrus című kötetét. Megtiszteltetés számunkra, hogy erre még a 94. Ünnepi Könyvhét előtt kerülhet sor, így mondhatni a kecskeméti és környéki közönségnek lesz alkalma először bővebben hallani a regény keletkezéséről és történetének izgalmas részleteiről.

Fb-eseménylink: https://www.facebook.com/events/928828888333375
Moly-eseménylink: https://moly.hu/esemenyek/lontai-lena-maganyos-cedrus-konyvbemutato

Kapcsolódó könyvek: Lontai Léna: Magányos cédrus

Lontai Léna: Magányos cédrus

Kapcsolódó alkotók: Lontai Léna

1 hozzászólás
Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Jövő héten ismét a sci-fi kedvelői veszik birtokba Tinivilágunkat. Persze a tér neve nem jelent burkolt utalást a korhatári kötöttségekre, bátran csatlakozhatnak hozzánk az idősebb generáció tagjai is. A téma a Serenity/Firefly szériák lesznek. Mint máskor, biztos, hogy most is lesz miről beszélgetnünk… ;)

1 hozzászólás
Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Már csak egy napot kell várniuk az ismeretterjesztő könyvek rajongóinak, hogy újra találkozhassanak a Válj jobb olvasóvá! könyvklub keretében. Holnap 5 órakor találkozunk a földszinti Tinivilágban. A helyszín senkit ne tévesszen meg, korhatári kötöttségek nélkül várunk minden kedves érdeklődőt. ;)

Kapcsolódó könyvek: Cal Newport: Elmélyült munka

Cal Newport: Elmélyült munka
Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Újabb örömteli hírrel szolgálhatunk a kedves molyoknak: május 2-től újra kitárja kapuját Hetényegyházi Fiókkönyvtárunk, amely naptól fogva Deli Renáta könyvtárosunk várja az olvasni és kikapcsolódni vágyókat kedd-péntek 8-17, szombat 9-13 óra között.

Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

A filozófia műfaj kedvelőinek egyik alapolvasmánya Epiktétosz Kézikönyvecskéje, melyet e heti Kultúrkedd sorozatunkban ajánlunk lelkes követőinknek. Mindemellett a laikusok olvasóknak sincs okuk visszarettenni tőle, már csak a kötet falatnyi hosszúsága miatt se.

„A „rohanó világunk” szókapcsolat minden bizonnyal egy elcsépelt közhely, azonban egyben létező jelenség és valid megfogalmazás, amely hatással van jelenkorunkra, működésünkre, mentális egészségünkre és lelkiállapotunkra. A kereszténység és a buddhizmus (leginkább misztikus irányzatainak) tanai között szerepel az elengedés, a lemondás, a magunkba fordulás, az elmélyülés, a csend, a béke, az élet tisztelete, az őszinteség és a hívságokban való szegénység, valamint az ókori görögökre jellemző ataraxia (megtörhetetlen közönyös állapot). Azonban, egy mai nézőpont szerint, az ókorban kialakult egy isten nélküli eszme issó, amely teológiai értelemben nehezebben értelmezhető, ugyanis az nem vallás, hanem sokkal inkább filozófiai irányzat. Ez nem más, mint a sztoicizmus (stoa), Platón, Arisztotelész, Szókratész öröksége, amely Marcus Aurelius és Epiktétosz működésében érte el a fénykorát. A filozófia, vagyis az élet bölcselete, azonban napjainkra sem évült el, számos ága vonatkoztatható a 21. századra.
Epiktétosz, az I. században élt gondolkodó egy kézikönyv formájában összegyűjtött tanítássorozatot hagyott az utókorra. A Kézikönyvecske Magyarországon első alkalommal 1942-ben jelent meg Sárosi Gyula fordításában, amihez a kiadvány előszavát Kerényi Károly magyar klasszika-filológus, vallástörténész és egyetemi tanár írta. A kötet mindössze 54 oldalt tesz ki, azonban egzisztenciális jellege így sem vitatható el.
Epiktétosz idézeteivel javaslatokat tesz, tanácsokat ad, azonban soha nem kér és parancsol, ugyanis az ellentmondana a lelki elmélyültségnek, a szabad akaratnak. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kontextus ne tartalmazna felszólító mondatokat. A szerző minden állítást aládúcol, nem hagy vakfoltot vagy homályt a mondanivalójában. A gyűjtemény maga egy sztoikus bölcselet és életvezetési tanács, egy út a morál, az erkölcs, a megtisztulás felé. Ami nagyon releváns: a sztoikusok nem kérik, hogy mondj le meglévő életedről, hagyd el a családod, vagy, hogy légy egy mikroközösség tagja, elzárva magad a valóságtól. Ehhez hűen Epiktétosz is a mindennapokhoz való alkalmazkodást fogalmazza meg, ezért olyan megoldásokat kínál egy-egy általános szituációra, amelyek etikailag és emocionálisan is megállják a helyüket.
Utóbbira egy példa: „Ha valaha megtörténik, hogy kifelé fordulsz azért, hogy bárkinek a tetszését megnyerd, tudd meg, hogy belső egyensúlyod összeomlik. Érd be tökéletesen azzal, hogy filozófus vagy. Ha mindenképpen látszani is akarsz filozófusnak, akkor a saját szemedben mutatkozz annak, s arra elég is leszel.” Összességében elmondható, hogy Epiktétosz többek között a gyászt, a halált, a betegséget, a látszatot, a képmutatást, az akaratot, önmegvalósítást járja körül, és olyan attitűdöt javasol, amelyhez minden bizonnyal nagyobb elszántság és emberi magaslat szükséges.
Ha belátod, hogy valamit meg kell tenned, tedd meg és ne kerüld azt, hogy cselekvés közben lássanak, még akkor sem, ha a tömeg egészen más véleményt alkot majd az ügyről. Ha ugyanis nem helyesen cselekednél, akkor magát a tettet kerüld el; de ha helyesen teszel, akkor mit félsz az igazságtalan támadásoktól?
Ha olyan szerepet vállalsz, amely az erődet túlhaladja, akkor egyrészt ebben is kudarcot vallasz, másrészt pedig azt is elszalasztod, amelyet képes lettél volna betölteni.
Epiktétosz Kézikönyvecskéjét ajánlom mindazoknak, aki érdeklődnek a filozófia és a moralitás iránt, illetve akik szeretik az antikvitás alkotóit, gondolkodóit, ugyanis az ókor számos örök érvényű üzenetet hagyott a posztmodern korra.”

#kulturkedd

Kapcsolódó könyvek: Epiktétosz: Kézikönyvecske

Epiktétosz: Kézikönyvecske

Kapcsolódó alkotók: Epiktétosz

Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Május 4-én újra várjuk könyvtárunkba a J. K. Rowling teremtette varázsvilág rajongóit egy, a foglalkozásokról szóló kibeszélőre. Ne feledjétek, a helyszín, a Tinivilág egyáltalán nem jelent korhatári kötöttséget! ;)

Katona_József_Könyvtár LU>!
Kecskeméti és környéki molyok

Kötelező volta ellenére is érdemes Mikszáth Kálmán egyik ikonikus művét a kezünkbe vennünk, ha szeretnénk egy múltba révedő kitekintést tenni szabad óráinkban.

„A Szent Péter esernyője talán az egyik legjellegzetesebb kötelező olvasmány, nem véletlen képezi a magyar irodalmi kánon immanens részét. Mikszáth Kálmán magyar író a maga realizmusával értett a szatíra írásához, amit a Beszterce ostroma még jobban bebizonyít. A kötet alcíme: Egy különc ember története, mely a főszereplőre alludál, a főcím viszont a cselekmény egészét írja le, persze szarkasztikusan, cinizmust hordozva.
A teória középpontjában Nedec várura, Pongrácz István áll. A cselekmény a 19. században játszódik, amikorra a Magyar Királyság területén a Habsburgok a várak nagy részét felrobbantották, mondván „meg kell szüntetni a sasfészkeket”, nehogy ezeken a jól védett állomásokon ellenállások szerveződjenek a király ellen. Pongrácz úr azonban megtarthatta a birtokát, viszont ezzel együtt járt a leáldozott 18. század konzerválása is, ami azért is hatott nevetségesnek, mert hivatalosan a feudális rendszer és a váruradalom hatályát vesztette.
Pongrácz István hadat viselt, hadgyakorlatokat és közös ebédeket tartott az erődítmény népével, jelmezbe bújt embereivel pedig bármikor eljátszhatott egy viadalt, mérkőzést vagy egy kisebb háborút. A cselekmény mögött egy szerelmi szál húzódik meg, amely mintegy megadja a regény keretét, ok-okozati összefüggését. A helyszínek között releváns szerep jut még Zsolnának, és ami a legérdekesebb, hogy Besztercebánya mindvégig passzív szerepet tölt be.
A történet során röhejes karakterek követik egymást, viszont a kifigurázás nem véletlen, Mikszáth valószínűleg archetípusok illusztrálására használta fel őket. A cselekmény több szálon fut, azonban minden egyes momentum összeáll a kötet végére, viszont a gócpont, a középpont nem más, mint Pongrácz István. A szereplők nem kiemelkedő jellemek, átlagos, vagy éppen parodisztikus egyének. Utóbbi nyomja rá a bélyeget a cselekmény hátterére, amely egy olyan világ, ahol semmi sincs rendben.
Mikszáth Kálmán 1895-ben megjelent írása nemcsak a múlthoz való görcsös ragaszkodást jósolta meg, hanem egy mindig aktuális, minden korban érvényes témát és esetet is megörökített. Mikszáth a haladást állította szembe a nosztalgiával, egy jövőkép lehetőségét a múlt demonstrációjával.
A Beszterce ostroma kötelező olvasmány, de ha eltekintünk e ténytől, és az olvasó önállóan veszi kézbe, cserébe egy szórakoztató irodalmat kap, amire ha igazán megérett, felismeri a nevetségesen ható elemeket, és a sorok között olvasva derülhet a történet felett. Ajánlom mindazok figyelmébe, akik érdeklődnek Mikszáth Kálmán munkássága és a 19. századi magyar irodalom iránt.”

#kulturkedd

Kapcsolódó könyvek: Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma

Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma

Kapcsolódó alkotók: Mikszáth Kálmán