FSZEK_Török_utcai_könyvtár  LU



Karcok 12

FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

Erich Kastner (1899-1974)

125 éve Február 23-án született a német próza és gyermekirodalom egyik legnagyobb alakja. Meghatározó író maradt a világháború előtt és utána is, ifjúsági irodalmi művei a legismertebbek világszerte. Könyveivel, mint az Emil és a detektívek vagy a Két Lotti, máig sok országban híres és elismerik. Számos díj tulajdonosa, köztük a Hans Christian Andersen – díjé, a legrangosabb gyerekirodalmi kitűntetés.
Művei melyek megtalálhatóak könyvtárunkban:
– Két Lotti
– A repülő osztály
– Emil és a detektívek
– Három ember a hóban
– Május 35 avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol
– Pötyi és Anti
– Az állatok konferenciája
– Az emberke
– Emberke meg a kislány
– Lírai házipatika
– Fabian: Egy moralista regénye

Kapcsolódó alkotók: Erich Kästner

FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

AUGUSZTUS 29.
A MAGYAR FOTOGRÁFIA NAPJA

1840-ben ezen a napon készült Magyarországon először nyilvános rendezvényen – a Magyar Tudós Társaság ülésén – fénykép (dagerrotípia).

A fénykép emlékprotézis.
Susan Sontag

Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel.
Robert Capa

FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

Everest 70
A könyv borítóján szereplő 65-ös szám mostanra 70-es lett. Ez kerekebb szám, de ez a könyv sem öregszik, fájdalmas az aktualitása ezekben a napokban is.

Kapcsolódó könyvek: Edmund Hillary: Pillantás a csúcsról

Edmund Hillary: Pillantás a csúcsról
FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

Everest 70 – We knocked the bastard off!

A Himalája legmagasabb pontjának meghódítására 1953. május 29-ig kellett várni, amikor is egy új-zélandi és egy nepáli hegymászó sikeresen vette be a csúcsot. „Elintéztük a kurafit!” mondta a legenda szerint Hillary, miután visszatért Norgay serpával a sikeres csúcstámadásból. Csupán negyedórát töltöttek fent, és oxigénpalackkal jutottak fel a csúcsra.
Messner és Habeler 1978-ban győzte le a szörnyeteget oxigénpalack nélkül. Mallory és Irvine még 1924-ben tett kísérletet a csúcs meghódítására, de máig nem tisztázott, vajon elérték-e a tetőt, egyáltalán meddig jutottak, csak annyi a biztos, hogy a hegyen haltak meg.
Mégsem az Everest vezeti a negatív listát, a halálozási aránya csupán 2,7%, míg az Annapurna 18%-kal, a K2 12,5%-kal „dicsekedhet”.
Fájdalmas aktualitása az évfordulónak, hogy Suhajda Szilárd – aki „oxigén nélkül” indult a hegynek – pár napja tűnt el. Egy serpa még látta nagyon rossz állapotban a Hillary lépcső alján. Erőss Zsoltnak pedig 10 éve veszett nyoma, szintén a Himalájában.
Eddig kevéssel több mint 200 ember érte el az Everest csúcsát oxigén nélkül, és számtalan mászó tragédiájának helyszíne a Himalája, de akkor vajon mi késztet életerős embereket, akár postásokat, jónevű írókat, hogy ekkora kockázatot vállaljanak, miért akarják megmászni az emberek az Everestet? A választ George Mallory adta meg a múlt században: „Mert ott van!”

Néhány név, néhány adat.
8000 méternél magasabb csúcs 14 van a világon, mind a Himalájában. Mind a 14 hegyet először Rheinhold Messner küzdötte le, alig előzve meg Jerzy Kukuczkát.

Mi most az évforduló alkalmából 14 könyvvel 14 napig állítunk emléket azoknak, akik nem tértek vissza, valamint tisztelgünk azok előtt, akik visszajutottak a „halálzónából”, és alázattal elintézték a szörnyetegeket.

FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

AUSZTRÁLIA ÉS ÚJ-ZÉLAND

A távoli kontinensről szóló kiállításunkat Zsigószki Milán – az iskolai közösségi szolgálatát könyvtárunkban teljesítő diák – készítette, aki Ausztráliában született, és ott is élt három évvel ezelőttig.

FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

ÁPRILIS 30.
A MAGYAR FILM NAPJA

1901. április 30-án volt az első nyilvános bemutatója A TÁNCZ című első magyar filmnek, Zsitkovszky Béla és Pekár Gyula alkotásának.

2018 óta ünnepeljük ezen a napon a magyar filmet és az alkotókat.

FSZEK_Török_utcai_könyvtár LU>!

Február 14. Bálint-nap, Szent Bálint, a szerelmesek védőszentjének ünnepe („Valentin-nap”, a szerelmesek ünnepe). A szerelmesek, a jóbarátok és mindazok ünnepe, akik szeretik egymást.
Idézetek a szerelemről:
„Ha bárkit meg akarsz tartani az életben – soha ne tartsd magától értetődőnek, hogy melletted van!
Két szem összevillanásában néha nagyobb titok rejlik, mint húsz év házasság történetében.
A legmélyebb és legigazibb vágy annak a vágya, hogy közel kerüljünk valakihez.
Szeretni nem annyit jelent, mint egymás szemébe nézni, hanem azt jelenti: együtt nézni ugyanabba az irányba.
Nem hiszek a véletlen találkozásokban. A világ törvénye olyan, hogy ami egyszer elkezdődött, azt be is kell fejezni. Nem valami nagy öröm ez. Semmi nem érkezik idejében, semmit nem ad az élet akkor, amikor felkészültünk reá. Sokáig fáj ez a rendetlenség, ez a késés. Azt hisszük, játszik velünk valaki. De egy napon észrevesszük, hogy csodálatos rend és rendszer volt mindenben… két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak akkor, amikor megértek e találkozásra.
Az ember azért szeret, mert szeret. Nem kell hozzá semmi indok.
A távollét szerelmesek közt úgy hat, mint a szél a tűzre: a kis szerelmet eloltja, a nagyot tűzvésszé növeli.
Ez a legnagyobb fájdalom az életben, mikor az ember szeret valakit, és nem tud vele élni.
Sokszor szeretsz olyat, aki nem is sejti érzelmeidet, és mégis oly’ hű maradsz hozzá, mintha szerelmed viszonozva lenne.
Szeretettel hozzáérni a másikhoz, az egy dolog. Szerelemmel hozzáérni a másikhoz, óriási különbség. És mindezt lehet látni. A szerelem akkor marad meg, ha fel tudnak nézni egymásra, miközben egymástól függetlenül is élik életük összes szerepét.
A szerelem vak. Elbotorkál melletted, vagy felborít.
A szerelmet nem lehet keresni, a szerelemmel csak találkozni lehet.”