Esztiimo 9




Kedvenc könyvek 37

Leiner Laura: Maradj velem
Kerstin Gier: Zafírkék
Kerstin Gier: Smaragdzöld
Suzanne Collins: Futótűz
Leiner Laura: Emlékezz rám
Kiera Cass: The Selection – A Párválasztó
Kiera Cass: The Crown – A korona
Christelle Dabos: A tél jegyesei
Christelle Dabos: Rejtélyes eltűnések a Holdvilágban
Christelle Dabos: Bábel emlékezete
Brandon Mull: A sárkánytemplom kincsei
Böszörményi Gyula: Beretva és tőr

Kedvenc sorozatok: A Köd trilógiája, A Párválasztó, A Szent Johanna gimi, A tükörjáró, A Végzet Ereklyéi, Ambrózy báró esetei, Árnyvadász univerzum, Az éhezők viadala trilógia, Az Elfeledett Könyvek Temetője, Bexi, Caraval, Harry Potter, Harry Potter, Hercule Poirot, Hex Hall, Időfutár, Időtlen szerelem, Iskolák versenye, Iskolák versenye II. trilógia, Narnia krónikái, Percy Jackson és az olimposziak, Pokoli szerkezetek, Titokfölde, Útvesztő, Üvegtrón

Kedvenc alkotók: Agatha Christie, Carlos Ruiz Zafón, Charles Dickens, Leiner Laura


Aktuális olvasmányok

J. K. Rowling: Harry Potter e la camera dei segreti
Ali Abdaal: Feel Good Productivity
Niccolò Ammaniti: Io e te

Ali Abdaal: Feel Good Productivity How to Do More of What Matters to You

>!
2024. január 22., 20:32
>!
2023. december 12., 09:07

>Jennifer Lynn Barnes: The Final Gambit

Olvasott könyvek idén
11
Olvasott oldalak idén
2688

Utolsó karc

Esztiimo>!
Angol helyett (nyelvtanulós kihíváshoz)

11. hét – 2024.03.18.-24. olasz
https://www.wired.it/article/loop-della-scarsita-michae…
Mi az a 'szűkösségi hurok', amely arra késztet minket, hogy azt akarjuk, amire nincs szükségünk? – a cikk azt fejti ki, hogy mik a túlfogyasztás pszichológiai okai

A történelem során az emberiség olyan környezetben fejlődött, ahol a hiány,a bizonytalanság volt a jellemző. Az ipari forradalom során a szűkös környezetből kialakult a bőség, ami a mai világ népességének nagy része számára a normát jelentik. Agyunk azonban továbbra is úgy van programozva, hogy úgy működjön, mintha még mindig a hiány uralkodna. Ez arra késztet bennünket, hogy többet fogyasszunk, mint amire szükségünk van, felesleges dolgokat vásároljunk, és múló örömöket keressünk. Gyakran ez a hajlam ellenünk dolgozik, és arra használják, hogy befolyásolják döntéseinket.
Annak megértéséhez, hogy miért vagyunk természetes és kulturálisan arra késztetve, hogy még többet akarjunk, holott egyáltalán nincs rá szükségünk, a legpontosabb és legidőszerűbb válaszokat Michael Easternek, a viselkedéstudomány elismert szakértőjének, a Mai Abbastanza (Soha nem elég spoiler) című legújabb könyvében találhatunk. A szerző szerint meg kell vizsgálnunk a „szűkösségi hurkot”, egy olyan jelenséget, amely a szerencsejátékiparban nyert teret az 1980-as években. Azokban az években az Egyesült Államokban felbukkant egy magát Si Reddnek nevező férfi, aki forradalmasította a szerencsejátékok világát.

Észrevette, hogy az Atari videojátékok úgy ragasztják a fiatalokat a képernyőjükhöz, hogy közben nem kínálnak valódi jutalmat. Felismerve az egymást követő veszteségek elkerülésének fontosságát, digitális monitorokkal ellátott 'nyerőgépek' fejlesztésébe kezdett. Ezek az új gépek játékonként több fogadási sort kínáltak, növelve a nyerési esélyeket és izgalmasabbá téve a játékot. A több vonalra való fogadás lehetőségével a nyerési esély 45%-ra emelkedett. A nyeremény azonban gyakran kevesebb volt, mint az eredeti tét. Általában egy játékos egy dollár kockáztatásával csak 50 centet nyert. Ennek ellenére az 1950-es években végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az emberi agy hajlamos ezt az eredményt nem veszteségként, hanem nyereményként érzékelni, figyelmen kívül hagyva a befektetett pénzt. Ez a „nyereménynek álcázott veszteség” néven ismert jelenség a kaszinók pszichológiai főszereplőjévé vált. Si Redd nemcsak a nyerőgépeket alakította át, hanem a siker és a vereség érzékelésének módját is újrafogalmazta, és olyan örökséget hagyott maga után, amely még mindig visszhangzik a játéktermekben világszerte.
A szűkösségi hurok tulajdonképpen kényszeres viselkedésre késztet minket, a szerencsejátéktól a túlfogyasztásig, ismétlődő és szüntelenül ismétlődő cselekvések körforgását hozva létre. Ma már beépült a legkülönfélébb termékek és szolgáltatások tervezésébe, és életünk minden területét befolyásolja, a közösségi médiától az információig, a személyes pénzügyektől az egészségügyig. Ez az ördögi kör az igazi kiváltó ok, amely a hiányszemléletet váltja ki, amely apró, azonnali kielégülésekkel csábít el minket, mint például a közösségi médiában: minden egyes kapott értesítés – legyen az egy like, egy komment vagy egy közvetlen üzenet – olyan izgalommal jár, amely egy nyerőgép tárcsáinak pörgéséhez hasonló bizonytalansággal jár. A hírfolyam végiggörgetésének egyszerű aktusa az érzelemkeresés folyamatos körforgásába ránt minket: boldogság, szomorúság, ingerültség, felháborodás, irigység vagy meglepetés. A végtelen görgetés kényszeres viselkedése gyors és gyakorlatilag végtelen ismétlődést vált ki, ami a képernyőnél tart minket.

Ma ez a kényszeres vásárlás problémájaként a legszembetűnőbb. A szükséglet fogalma átalakult. Az UCLA – Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogy a tárgyak felhalmozása annak tulajdonítható, hogy hiányzik egy olyan biológiai mechanizmus, amely a felesleget jelzi számunkra. Az étellel vagy itallal ellentétben, ahol a jóllakottság érzése kényszerít minket arra, hogy abbahagyjuk, az anyagi tárgyak esetében nincs hasonló határ.
Mindezek ellenére lehetséges kitörni és megszakítani a szűkösség hurkát, és ennek következtében egészséges szokásokat kialakítani, hogy értékeljük azt, amink van. Fontos tudatosítanunk döntéseinket, és a legjobb pedig, ha olyan hobbikat és időtöltéseket választunk, amelyek javítják életminőségünket, és önmagukban is kielégítőek számunkra.


Utolsó hajónapló-bejegyzés

>!
Évértékelés ()

Elolvasott könyvek: 40db (milyen kerek:D)
Összesen: 11370 oldal

Idén több angol vizsgám is volt, emiatt angolul is többet olvastam: összesen 15 könyvet
Keserédes: Befejeztem a Zafón életművet
Drámák: összesen 9, jövőre ezt szeretném növelni
19 író volt, akiktől korábban nem olvastam semmit
Viszont az idénre kitűzött 20 könyv közül végül csak 9 et olvastam el, de csodás olvasásaim voltak idén is, így egyáltalán nem bánom.

Jővőre szeretnék olaszul is elolvasni legalább 3 könyvet, 10 drámát, valamint tovább haladni az AC életművel.
2024-re 26 könyvötletet írtam fel, meglátjuk ezekből végül mi valósul meg,
Jó volt veled 2023 üdv 2024 :)

Tervezett könyvek: 6 · Teljesített könyvek: 5

83%

Tervezett oldalszám: 2080 · Teljesített oldalszám: 1630

78%