Anita_Nánási P 13




Kedvenc könyvek 18

J. K. Rowling: Harry Potter és az azkabani fogoly
Anne Rice: Interjú a vámpírral
Darren Shan: Az éjszaka szövetségesei
Lev Grossman: A varázslók
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura
Jane Austen: Büszkeség és balítélet
Charlotte Brontë: Jane Eyre
Fekete István: Vuk
Elena Ferrante: Briliáns barátnőm
Dan Wells: Nem vagyok sorozatgyilkos
Gárdonyi Géza: Ida regénye
Gregory David Roberts: Sántárám I-II.

Kedvenc szereplők: Aragorn, Elizabeth Bennet, Jane Eyre, Larten Crepsley, Louis de Pointe du Lac, Paul Atreides, Quentin Coldwater, Sirius Black, Vuk

Kedvenc alkotók: Anne Rice, Charlotte Brontë, Dan Wells, Darren Shan, Elena Ferrante, J. K. Rowling, J. R. R. Tolkien, Jane Austen, Lev Grossman, Závada Péter

Kedvenc kiadók: Agave Könyvek, Fumax


Aktuális olvasmányok

Adele Faber – Elaine Mazlish: Testvérek féltékenység nélkül
Meg Cabot: Princess in Waiting
>!
2024. február 29., 20:29

Utolsó karc

Anita_Nánási P>!
Polihisztorképző – házi feladatok

2024. ötödik házi feladat: 5. bűnözés, bűnüldözés – Tábori Kornél: A kártyázó Budapest

A nagyjátékosból a tönk szélén — ha nincs lel­kiereje a munkára vagy az öngyilkosságra — kibic lesz, aztán pedig slepper.

Ha tudnék pókerezni, elég lenne foszforral megjelölnöm a lapok hátulját, majd játék közben felcsapni egy napszemüveget, és kis túlzással máris hozhatnám haza a Vegas-i VB-ről a gyémántkarkötőt – pedig ez már egy több mint 100 éves trükk! A kártyázó Budapest többek között erre is megtanított, no meg arra, hogy a játékszenvedély már nagyon-nagyon régóta tesz tönkre életeket.
A szerencsejátéknál kevés szürkébb zóna van, mert (szerintem) még a legális része is elég aggályos, hát még az illegális! Pedig ez nem modern úri huncutság, nemcsak a mai filmsztárok szeretnek pókerben fél vagyonokkal játszani Hollywood-i hotelszobákban egy kis fehér por szippantgatás után. A kártyázó Budapest a dualizmus korának magyar szerencsejáték-világába kalauzol el minket egy korabeli szerző elbeszélése alapján. Csak úgy röpködnek a tétek között a még mai füllel is rémesen soknak hallatszó milliók, ezzel párhuzamosan pedig a pisztolygolyók is röpködnek a kétségbeesett vesztesek önmaguk ellen fordított revolvereiből… Becsületbíróság, párbajok, revánsok, külföldre menekülések, öngyilkosságok, csalások, nemzetközi bűnbandák, urak elkártyázott vagyona és tisztes dámák pókeren veszett konyhapénze forog a sztorik középpontjában. Női bűnbarlangokat lepleznek le a rendőrök, titkos partikról és lovis turpiszságikról vallanak álneves grófok. (Fun fact: itt még a póker női játéknak számított, amitől „lenézően fordul el minden valamire való gentleman”.)
A hamiskártyások és az illegális szerencsejátékok szervezőinek bűnlajtsroma helyett/mellett azonban sajnos inkább pletykalapnak érződött ez a kötet, pedig én inkább egy korabeli Kékfényre számítottam, nem pedig egy korabeli Best magazinra. Az illegális szerencsejátékokhoz köthető rendőri munkáról jóval kevesebbet olvashatunk, mint amire számítottam. Persze, mint kiderült, az igazi nagy játszámakat a magyarok sem itthon játszották, hanem más országokban. Megmondták már akkor is: Budapesten nem lehet sok pénzt nyerni! (Viszont, hogy egy berlini tárgyalásról is idézzek a könyvből: a hamiskártyások között a legügyesebbek a magyarok!)

(Kép: Jessica Chastain az Elit játszma c. filmben.)

Kapcsolódó könyvek: Tábori Kornél: A kártyázó Budapest

Tábori Kornél: A kártyázó Budapest

Olvasott könyvek idén
13
Olvasott oldalak idén
4768

Utolsó hajónapló-bejegyzés

>!
75. nap ()

Kapcsolódó könyvek: Tábori Kornél: A kártyázó Budapest

Tábori Kornél: A kártyázó Budapest

Tervezett könyvek: 30 · Teljesített könyvek: 5

17%

Tervezett oldalszám: 6376 · Teljesített oldalszám: 784

12%