Izland műholdas képe. Kép: off
Hosszas gondolkodás után választottam ki az ehavi rovat úti célját. Olyan témát szerettem volna választani, ami kapcsolódik valahogy a karácsonyhoz, viszonylag sokakat érdekelhet, azaz nem csak az én kattanásom, és mivel el vagyok havazva, a hangulatomhoz illő is legyen, hogy elég motivált legyek megcsinálni.
Így lett Izland. Izland, a sötét. Izland, a csodás.
Olyan monumentális hosszúságú lett a rovat, hogy inkább ketté szedtem, így a decemberi VilágOlvasó témája is Izland lesz. Ebben az első részben az ország történelmével, valamint a sokak fantáziáját izgató népmesékkel, mondákkal, és az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvendő sagákkal kezdem a sort, de nem maradhat el a szokásos kulturális kitekintő sem a rovat végéről.
Izland egy szigetország az Atlanti-óceán északi részén. Területe egy kicsit nagyobb, mint Magyarországé, körülbelül 103.000 négyzetkilométer, népessége azonban jóval kisebb: mindössze 360.000 fő lakja az országot. Fővárosa Reykjavík, nagyjából 100.000 főnyi lakossággal. Reykjavíkról több moly is karcolt már: @Maate karcából megtudhatjuk, hogy 2011-ben itt volt az Irodalom fővárosa link, @szadrienn-nek köszönhetően pedig egy belvárosi fotón csodálhatjuk meg az északi fővárost link. Az ország hivatalos nyelve az izlandi, pénzneme pedig az izlandi korona. @robinson karcából az is kiderül, hogy bár Izland a NATO alapítói között van, máig nem rendelkezik önálló hadsereggel link.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az első telepesek Izlandon a skandináv országokból érkező vikingek voltak. De nem! Mind az írásos források, mint a régészeti adatok szerint éltek már mások is korábban a szigeten: valószínűleg skót szerzetesek éltek a zord vidéken (azt ne kérdezzétek, hogy kit akartak megtéríteni ott). A vikingek 874-ben szálltak először partra Izlandon, és viszonylag gyorsan meg is telepedtek: 930-ra már például létrehozták a világ első „parlamentjét”, az Althinget. Erről @Lunemorte karcában olvashattok bővebben: link. A kereszténységet az izlandiak 1000-ben vették fel.
A viking telepesek által létrehozott önálló izlandi állam 1262-ben megszűnt, és a következő évszázadok során norvég-dán fennhatóság alá került az ország. A középkori Izlandon nem volt könnyű az élet, ráadásul az 1400-as években két pestisjárvány söpört végig az országon. A 16. században a reformáció elérte Dánián keresztül Izlandot is: III. Keresztély királynak köszönhetően az evangélikus vallás terjedt el az országban. Ezt követően nehéz idők jártak Izlandra: Dánia magas vámokat szabott ki az izlandi kereskedelemre, kalózok fosztogatták a partvidéket, de volt vulkánkitörés is, és egy himlőjárvány megint elvitte a lakosság harmadát.
Izland függetlenségi törekvései a 18. században, a napóleoni háborúkat követően kezdődtek el. Ekkor az ország dán fennhatóság alatt állt. 1918-ban született meg a 25 évig érvényben levő megállapodás, mely szerint Izland önálló állammá vált, és perszonálunióba lépett Dániával. A második világháború során Dániához hasonlóan igyekeztek semlegesen maradni. 1943-ban lejárt a Dániával kötött megállapodás 25 éve, és az izlandiak népszavazáson az alkotmányos köztársaság alapítása mellett döntöttek.
1980-ban Vigdís Finnbogadóttir a világ első demokratikusan megválasztott női elnöke lett. Izland nem lépett be az Európai Unióba, de 1994-ben csatlakozott az Európai Gazdasági Térséghez. A 2008-as gazdasági válság különösen megviselte az országot, és négy évbe telt, míg Izland gazdasága stabilizálódott. Azóta a banki szektor erősítése helyett inkább a turizmus fejlesztésén van a hangsúly.
Izland csodálatos tájairól molyok egész serege karcol lelkesen:
mohaszőnyeg: https://moly.hu/karcok/641404 (@Lunemorte)
Strokkur gejzír: https://moly.hu/karcok/649820 (@Bélabá)
Kirkjufell-hegy: https://moly.hu/karcok/1379800 (@Bélabá)
Gullfoss-vízesés: https://moly.hu/karcok/1071263 (@Emerencia)
Eyjafjallajökull: https://moly.hu/karcok/800834 (@AnneTheCat)
Hornstrandir, a világ vége: https://moly.hu/karcok/1246520 (@szadrienn)
Skálholt: https://moly.hu/karcok/1460305 (@ÁrnyékVirág)
Aki plecsnit is szeretne izlandi szerzők olvasásáért kapni, az @Chill86 március végéig tartó kihívására jelentkezve szerezhet be egyet: https://moly.hu/kihivasok/izland.
@pannik karcából további érdekességeket tudhatunk meg Izlandról: