Hotel ​Sza_adság 0 csillagozás

Zuska Kepplová: Hotel Sza_adság

„Egyvalami ​jó volt a kommunizmusban. Tudod, mi? Hogy a fél Európát megvédte a bevándorlóktól. Ez azonban nem fog sokáig tartani…”

A Kepplová-kisregények szereplői újkori nomádok, fiatalok, akik már a határok nélküli, globalizált világba születtek, és bárhol otthonra lelhetnek, legyen az Kelet- vagy Nyugat-Európa, Párizs, Helsinki, London, Pozsony vagy Budapest. Expatok, akik hamuban sült pogácsa helyett világmegváltó gondolatokkal vágnak neki a nagyvilágnak, majd pedig sóvárognak az otthon melege után, magukra tetoválva legkedvesebb ételük nevét. Aktuális szociográfia irodalmi köntösben.

ZUSKA KEPPLOVÁ (1982) Pozsonyban született, és a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán diplomázott dramaturgia és forgatókönyvíró szakon. Diploma után Budapesten beiratkozott a Közép-európai Egyetem Gender Studies szakára, majd Fullbright-ösztöndíjasként a State University of New Yorkon folytatta tanulmányait. Első irodalmi díját 2005-ben nyerte el, első kötetét pedig 2011-ben adta ki… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világ-Szép-Irodalom L'Harmattan

L'Harmattan, Budapest, 2016
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634141617 · Fordította: Dósa Annamária

Nagy_Detti>!

Rögtön észrevettem, hogy külföldi vagy. Akkora adag életkedv volt benned, amit mi addig csak reklámokban láttunk.

Nagy_Detti>!

Azt mondtad, szereted megfigyelni, ahogy gondolkodok. Utána hozzátetted, hogy ezáltal te magad válsz azzá az eszközzé, amelynek segítségével rendszerezni tudom a gondolataimat. Rajtad keresztül visszatérnek hozzám, egyetértéssel, kritikával, megjegyzésekkel, példákkal kiegészülve. Megöleltelek, és kijelentettem, hogy nagy előnyét látom a barátságnak a házasságban is: jótékony hatással van a gondolatok közgazdaságára.

Nagy_Detti>!

Amikor fél év után először mentem haza, a beesett hasamra akartam tetováltatni gót betűkkel azt, hogy BUKTA – mondta egyszer Jan, mikor együtt ültek ezen a padon, és dobozos sört iszogattak. – Daniel Landát hallgattam, utáltam a feketéket, az angolokat, a pakisztániakat, és imádtam az anyukámat. Odahaza telezabáltam magam buktával, és repülhettem vissza, mert nem adtak szabadságot. Még ott volt a porcukor a szám körül, mikor a repülő felemelkedett.

Nagy_Detti>!

kimentem sírni az erkélyre, de ő visszahozott a konyhaasztalhoz, mert a nők, mióta világ a világ, mindig a konyhaasztalnál sírnak.

Nagy_Detti>!

Azt kívántam, hogy bárcsak megszabadulhatnék az anyanyelvemtől, és kiönthetném a fejemből, mint egy kád vizet, és őt is, az én bébimet.

Nagy_Detti>!

Azt mondtam magamban, ha most kinézek, és nem leszel ott, akkor tényleg őrült vagyok, viszont ha ott leszel, akkor pedig már meghaltam!

Nagy_Detti>!

Olyan volt, mintha most léptél volna le az egyik későbbi vásznamról. Újraéledt bennem a figurális korszakom.

Nagy_Detti>!

Itt mindenki imádja Kafkát. Ránk pedig úgy néznek, mintha bogarak lennénk.

Nagy_Detti>!

Olyan szégyenlősek voltunk, hogy elfutottunk a szomszédok elől a lifttel. Egyszer az öreglány is elment előttem, mert azt hitte, hogy a mellettünk lakó szomszéd az, aki gyakran jár sétáltatni a kutyáját. Épp a táskát húztam magam mögött hazafelé az üzletből – kaptak narancsot –, ő pedig azt gondolta, hogy a kutya szuszog így, és az orrom előtt szökött el a lifttel. Utána eljött a forradalom, sok minden megváltozott, de a menekülés megmaradt.