Templomséták ​Budapesten 7 csillagozás

Zubreczki Dávid: Templomséták Budapesten

A főváros építészete mintegy kétezer évet ölel fel. Ha szeretnénk végigkövetni ezt az izgalmas fejlődést, megismerni az egyes stílusokat vagy akár egyetlen épületen tanulmányozni valamennyi korszakot, a legjobb, ha felkeressük a budapesti templomokat. A könyvben közel 280 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel, melyeket 21 sétára fűzve járhatunk végig. Az alapadatok mellett rövid ismertetők olvashatók mindegyikükről, elsősorban építészeti szempontból, amit néhol képző- vagy iparművészeti, esetleg kultúrtörténeti érdekességek egészítenek ki. Aki hosszabb kirándulásra is vállalkozna, az a kötet végén két kerékpáros túraútvonalat is talál, valamint egy budai, turistajelzésekhez kapcsolódó fejezetet. A fővárosi templomok varázslatos világát Gulyás Attila közel 200 fotója segít megismerni – mielőtt a könyvvel magunk is nekivágnánk a sétáknak.

400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786150098845 · Fotózta: Gulyás Attila

Kovács_Laci>!
Zubreczki Dávid: Templomséták Budapesten

Zubreczki Dávid nagy múlttal bír az ország és a főváros legérdekesebb épületeinek bemutatásában, hosszú ideje önálló bloggal mutatja be ezeket a műalkotásokat. 2020-ban megjelent kötetében ezúttal Budapest, a világváros történetét mutatja be, annak templomain keresztül. Miért is alkalmasak erre a célra a templomok?

A templomok a kezdetektől egészen a mai napig megmutatják építészeti elemeikkel, jellegzetes korstílusukkal, vagy stílusirányzathoz tartozásukkal a gyülekezetek által vallott korszakos felfogást és igényeket. A nagy építészek pedig gyakran kaptak felkérést különböző felekezetektől templomtervezésre, így gyakran találhatunk karrierjük fénypontjai között szakrális épületeket is. Adott templom történetén keresztül pedig kirajzolódik előttünk a város története is, így többek között a Rákóczi-úti, ma már egy ház belső udvarára került szlovák evangélikus templom, a mára eredeti feladatát visszanyert óbudai zsinagóga, vagy a fogolykiváltó Trinitárius rend kiscelli templomának pusztulásán keresztül.

Ezzel a könyvvel könnyen használható túrakalauzt vehet kezébe az olvasó. Minden fejezete egy-egy kerület, melynek rövid építéstörténetét követően a legérdekesebb, leglátványosabb templomok bemutatása következik ahol csak lehetséges volt, fényképes melléklettel. A szerző ígérete szerint az egyes kerületekre szabott templomlátogató séták megközelítőleg öt kilométeresek, így viszonylag kényelmesen bejárhatók. A Kertváros és a Rákosmente esetében két kerékpáros túraútvonallal gazdagodik a kötet, de az utolsó fejezet ráadásként a budai hegyek templomaihoz turistajelzésekhez kapcsolódva kalauzol el minket. Az alaposabb ismeretgyűjtést a könyv végéhez csatolt irodalomjegyzék segíti.

Ha pedig valaki kérdezné, találtam-e benne személyes kedvencet, akkor bizony határozott választ tudnék adni! Lechner Ödön kőbányai Szent László temploma (Nem csak azért, mert névadó szentem, hanem mert Lechner szabad stílusát nagyon bírom.) és Sándy Gyula alkotásai a legjobbak.

pelika_Bp>!
Zubreczki Dávid: Templomséták Budapesten

Érdekes és jó könyv, jó lett volna mindegyik templomról képet is látni.
Sajnos, hogy Kispest, Pesterzsébet és Soroksár templomai kimaradtak a könyvből :(