Gerson ​és neje 7 csillagozás

Zsolt Béla: Gerson és neje

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

A ​regény valójában egy házasság története, de nemcsak Gerson és Elly házasságáról szól, hanem Gerson és Ohrstein vezérigazgató kapcsolatáról. Zsolt Béla a szociográfiai hűség és a pszichológiai hitelesség erejével teremti meg figuráját, Gerson urat, a feltörekvő, szorgalmas zsidó tisztviselőt, aki élete értelmét abban a társadalmi asszimilációban leli, amelyben úgy véli, hogy hasonlatossá válik főnökéhez, Ohrstein vezérigazgató úrhoz. Amikor megtudja, hogy egyetlen példaképe – a főnöke – jó néven venné házasságát a lecsúszott középosztályból származó Wlissinger Ellyvel, azonnal leánykérőbe indul. Házasságot köt, s ettől kezdve Elly a középosztály szimbólumává magasodik, Gerson, a szolgalelkű hivatalnok mégcsak nem is ébred rá önbecsapására. Két szerencsétlen, szomorú sorsú ember él egymás mellett, de valójában mindkettőjük számára ez az út adatik csak, s lelkükben nincs szomorúság. A regény figurái is feledhetetlenek, de sokkal inkább a milliő, amelyben mozgatja őkjet az író.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1930

Tartalomjegyzék

>!
Magvető, Budapest, 1994
228 oldal · ISBN: 9631419894

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

MissAmerica>!
Zsolt Béla: Gerson és neje

Ezt a regényt csak annak ajánlom, aki szereti a boldog békeidőkbe visszarepítő két világháború közötti Budapesten játszódó, kicsit szenvedős, kicsit lassúcska édesbús önelemzős párkapcsolat-boncolgatós (az mindig aktuális) könyveket. Aki nem vár ennél többet, az még akár élvezni is tudja… csak ne rossz passzban olvassuk, akkor félő lenyom.

Hannah_Field>!
Zsolt Béla: Gerson és neje

A könyv a felszínen egy házasság története, azonban ezen keresztül valójában látlelet a 1920-as évek végének magyar társadalmáról. Látszólag minden jól halad, növekszik a gazdaság, akár zsidó emberek is felemelkedhetnek, azonban igazából a háttérben erősödik az antiszemitizmus, kizsigerelik a munkásokat, az ugynevezett úri középosztály süllyed lefelé, már látható egy jövendő háború előszele. Gerson azt hiszi végletes alkalmazkodással és konformizmussal elkerülheti a világot fenyegető veszélyeket, de ez is csak illuzió. A könyv mégsem depresszív vagy unalmas társadalomkritika Zsolt Béla remek ironikus-szatirikus humora, zseniális karakterábrázolásai, és olvasmányos stílusa miatt.


Népszerű idézetek

Szelén>!

Ő úgy képzeli, hogy férj és feleség idegenek előtt olyanok, mint a cinkosok. Közös ügyek, közös titkok, közös szégyenek palástolása közben közösen alakoskodnak, szépítenek, nagyzolnak, közösen hazudnak is, ha muszáj – előzetes megbeszélés nélkül. Ennek idővel ki kell alakulnia. Ez a házasság egyik legfontosabb alapja.

frtia>!

Az ember szívesen kitér olyan harcok elől, amelyekről előre érzi, hogy alulmarad bennük, és szívesen tesz úgy, mintha nem is venné észre, hogy harcba kellett volna bocsátkozni.

68. oldal

frtia>!

Biztos, hogy az ember éppen ott nincs otthon, ahol van. Az ember azt hiszi, hogy ott lenne otthon, ahova kívánkozik.

186. oldal

Szelén>!

Végeredményben, neki sohasem volt túlságosan rokonszenves az a típus, akit „dolgozó nő”- nek hívnak. Az ember elvben helyesli, hogy a nők hivatalokba járnak és dolgoznak, mint a férfiak, de ha a feleségéről, vagy a nővéréről van szó, akkor, ha csak nincs föltétlenül ráutalva, nem szívesen egyezik bele.

frtia>!

Éjszaka egymás hegyén-hátán, a székeken, az ágytámlákon és az ablakkilincsekre aggatva, a levetett ruhák. Lerúgott cipők a földön és lapuló harisnyák, mint az alvó vakondok.

16. oldal

frtia>!

Most megérkeznek a ház elé, békés cammogással fordulnak be a kapun. A bogár mászik így a fűben, mert nem tudja, hogy a következő pillanatban ráléphet egy cipőtalp – vagy még inkább: a bogár mászik így a falon, mert nem tudja, hogy a következő pillanatban jöhet a cián, amellyel békében a rovarokat, háborúban az embereket irtják.

227. oldal

Szelén>!

A délelőtt derűsen, izgatott készülődéssel telik el. Előbb Gerson fürdik és Elly nyit be a fürdőszobába: a körömollót keresi az üvegpolcon. Gerson szégyentelenül, pajkos locsolással üdvözli és tréfás követelőzéssel kér egy csókot.

Szelén>!

Az ő szülei sem úgy képzelték el, hogy az unokáik… és különben is, köztudomású, hogy a zsidó férjek a leggyengédebbek és a legönfeláldozóbbak.

Szelén>!

– Na hallja? Hét évig észre sem vesz, és most egyszerre…
– Hét éven keresztül nem mertem szólni, Elly kisasszony…
– Maga megbolondult, Gerson.
– Miért, Ellyke?
– Hát mit akar? Igazán nem értem…
– Szeretem, Elly kisasszony.
– Nem ivott valamit, Gerson?
– Soha életemben nem iszom, Elly kisasszony…
– Node ilyet!

Szelén>!

– Éppen ezért kellene jobban megbecsülni a katonákat! Most nincs háború, de bármelyik pillanatban újra lehet.
– Ugyan, kérlek – vitatkozik Zelma –, csak nem őrültek meg az emberek? A mi életünkben már nem lesz többé háború!


Hasonló könyvek címkék alapján

Szabó Magda: Für Elise
Krúdy Gyula: Szent Margit
Ottlik Géza: Iskola a határon
Tamási Áron: Ábel az országban
Thury Zsuzsa: Júlia vándorévei
Berde Mária: Szentségvivők
Mándy Iván: A pálya szélén
Rejtő Jenő (P. Howard): Vanek úr Párizsban
Békés Pál: Csikágó
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elátkozott part / A három testőr Afrikában