Exit 6 csillagozás

Zsíros-Takács Mária – Zsiros-Petróczki Kitti: Exit

Létezik vajon bármi, ami képes pótolni a hiányzó szeretet okozta űrt?
Brigitta egy barátságtalan kórteremben tér magához. Sokként éri a felismerés, hogy a szárnyalás és delírium most nem tudja megvédeni gyermekkora traumáitól. Az addiktológia a válaszút, ami az új élet esélye és a megszokott, ismerős menekülést jelentő függőség között húzódik. A terápia a fonal a labirintusban, ami nem csupán a kórházból kivezető utat mutatja, de igazi vészkijárat is lehet egy teljesebb életbe. Csak egy lökés hiányzik a döntéshez, de vajon melyik irányba fordítja majd?

Smaragd, Kecskemét, 2023

Aurora_P_Hill IP>!
Zsíros-Takács Mária – Zsiros-Petróczki Kitti: Exit

Ez a novella olyan szinten játszik az érzelmekkel, hogy nagyon nehezen találom meg a szavakat, amivel leírhatnám az élményt, amit adott.

Brigitta nehéz helyzete amúgy sem irigylésre méltó, és miközben egyre lejjebb csúszik a sötétségbe, már maga sem tudja, hogy miképp szabadul meg a ránehezedő nyomástól.

Bármelyikünk kerülhet ilyen helyzetbe, a téma, a helyzet nem kirívó, akár esettanulmány is lehetne. Sajnos, ebben a világban ez is előfordulhat.
Ajánlom a novellát mindenkinek, aki szereti az elgondolkodtató, megrázó írásokat.

BKN I>!
Zsíros-Takács Mária – Zsiros-Petróczki Kitti: Exit

Talán furcsa, de nekem szükségem van olyan írásokra, amelyek fájnak – kellenek, hogy felrázzanak, emlékeztessenek arra, mennyi elcseszett dolog van a világon. Az Exit olyan témában íródott, ami nagyon mai, nagyon valid, és fontos róla beszélni.

A mérgező kapcsolatok sokfélék lehetnek, de a leginkább fájó számomra az, amikor a szülő a mérgező fél. A gyermekkori szeretetlenség okozta trauma szinte minden esetben nehezen feldolgozható, segítség nélkül pedig minden bizonnyal lehetetlen. Vannak, akiknek csak egyetlen menekülési útjuk akad: a repülés.

Ebben a történetben egy drogfüggő lány jelenét és múltját látjuk, de felsejlik az út a jövőjébe is, ami épp elágazáshoz érkezett.
Az addiktológia legtöbbünk számára csak egy idegen szó, ami nem sokat jelent, másoknak viszont ez a remény, az egyetlen kiút abból a gödörből, ahová kerültek. Az addiktológia a különböző függőségekkel (addikciókkal) foglalkozó orvosi szakterület. Legismertebb területei az alkohol- illetve drogfüggőség.

Brigitta függőségének okozója olyasvalaki, akiről általában nem is gondolnánk, hiszen az édesanyák szeretik a gyermekeiket, nem igaz? De vannak olyan emberek, akik képtelenek a szeretetre, esetleg nem tudják azt kimutatni, talán ez is egy traumából fakad – ám ez esetben ez mindegy. A középpontban Brigitta áll, a drogfüggő lány, aki képtelen elszakadni attól az érzéstől, hogy őt senki sem szereti, hogy nem jó semmire. Szívfájdító volt olvasni a történetét, ami a múlt képkockáival kiegészülve tökéletesen bemutatta, hogy egy fiatal lány hogyan tud ennyire mélyre jutni, hogyan lesz a drogok rabja, és miket képes megtenni az újabb adagért. Teljesen érthető volt, miért menekült először könnyen megszerezhető nyugalomhoz, amikor úgy érezte, legfőbb szövetségese is magára hagyta. Az, ahogy vele együtt végigéljük, hogyan „jön le a szerről”, szintén úgy van megírva, hogy teljesen átérezhető.

A csapongó gondolatai, a dühkitörései, a közönye, a halálvágya, majd a történet utolsó harmadában érkező váratlan ok az élni akarásra – mind-mind annyira fájt nekem, hogy meg kell köszönnöm, megint valami olyasmit olvastam, ami emlékeztet rá, mennyit kell foglalkoznunk egymással, a lelkünkkel, a vágyainkkal, a nehézségeinkkel. Hogy mennyire fontos az együtt töltött idő, amikor maximálisan odafigyelünk a másikra. Hogy anyaként mekkora felelősségünk van – és apaként is. Mert valakinek meg kell mutatnia, hogy a bántalmazottak választhatnak mást, hogyan léphetnek át a kijáraton, az árnyékból a fényre.