Szűts ​Mara házassága (Szűts Mara házassága 1.) 26 csillagozás

Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Radnóti Szűts-Gáborné, az egykori főispán özvegye fiatalon maradt egyedül két lányával. A kúriát dirigáló rokonnak, Nünüke néninek legfőbb gondja, hogy az idősebbik leányt, a szép Marát férjhez adja. Margittay Balázs huszárkapitány udvarol épp Marának, amikor a pesti nevelőintézetből kicsapott Kornélia megérkezik. Mara a családi kriptában, nagynénje, Katalin sírjánál ismerkedik meg a szomszéd földbirtokossal, Simaházi Tamással. Tőle szerette el hajdan Katalint egy olasz festő, Cesare Petorelli, s ez a szerelmi viszony tragédiával végződött. Katalin sorsa nem csak a család jelenjében kísért, de a jövőjében is.

Eredeti megjelenés éve: 1931

Hálózat, Budapest, 1990
Új Idők Irodalmi Intézet, Budapest, 1945
208 oldal
Singer és Wolfner, Budapest, 1941
208 oldal · keménytáblás

Lady_L P
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Ez a regény egyszerűen gyönyörű, olyan nyári kert végébe elbújós és cseresznyeevős csupaszép korabeli romantika.
Az egyetlen gyenge pontja, hogy már idegesítően sokat használja a magyar szót, szép magyar arca, magyar mező, minden magyar, van, hogy oldalanként háromszor is, egy idő után szerencsére kevesebbet fordul elő, de ez nagyon mesterkéltté tette az egyébként csavaros, érzelmes szerelmes történetet, ahol könnyű beleszeretni a huszárba.
Nagyon melegen ajánlom azoknak, akik szeretik az ilyen könnyed, régi szépségeket!

stippistop SMP
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Súlytalan kis lányregény májusi estékre. Picit sablonos, picit kiszámítható, de kedves, mint egy régi, magyar film..

Boritek70 P
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Ó mennyire bele tudtam feledkezni ennek a könyvnek a régimódi bájába, a magázós párbeszédekbe, a szigorúbb erkölcsökbe, az udvarlásokba, ahol mindenki félreérti a másikat, az alföldi nyár gyönyörű leírásába, Dezsőke csintalanságaiba!! Nagyon élveztem ezt a stílust, az ironikus humort, ami belengte ezt a kedves történetet, és nagyon szeretném olvasni a folytatást is! Gyorsan körülnézek egy-két antikváriumban.

modus_operandi
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Mostanában a véletlenszerű választásokkal nem tudok mellényúlni! Kihívásra kerestem és egy gyöngyszemre bukkantam!
A Szűts Mara házassága egy remekül megírt magyar Jane Austen- regény, sokkal több humorral. Fiatal lánykák, délceg katonák és úrfik minden mennyiségben, tele szerelemmel és drámával. Hamisítatlan leányregény, pont, ahogy kell.

Bernadett_Bodor
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Az első könyvem volt, amit még a nagyi nyomott a kezembe :)
Mindig a kedvenceim közé fog tartozni, van benne nagy szerelem, dráma, és nem kevés humor.

Ginny21
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Nagyon kedves, bájos, magyaros történet. Igazi lányregény, de még én is élveztem. A könyv milyenségéből adódik, hogy pozitív lesz a vége, ezért egy aranyos, relaxálós olvasmány. Ajánlom.

Szibériaitigris
Zsigray Julianna: Szűts Mara házassága

Nagyon szeretem a régi magyar filmeket, annak idején ebből is készült egy. Ezért akartam régóta elolvasni. Kiderült, hogy a könyv nagyon más, mint a belőle készült film. Mondjuk egy korszakkal korábban is játszódik. A történet két fiatal lány szerelméről szól, ehhez jön az alföldi kúriák világa, persze egy még félig gyerek, a játékot és a lovaglást imádó, romantikus lány szemszögéből. Körülbelül ilyen lányoknak való maga a regény is. A végén volt némi hiányérzetem, de a hangulata időnként nagyon tetszett.

blackett P

Ezalatt végigmentek a folyosón. A szalonajtó előtt megálltak. Kihallatszott a zongoraszó. Elemér ájult gyönyörrel a falnak támaszkodott.
– Richard Strauss – rebegte. – A Salome!
– Olyan, mintha kismalacokat ölnének — állapította meg Vertán. – Ki zongorázik?
– Mara.
– Marától kitelik, – mondta mélységes bánattal Tibor, mintha apagyilkosságról lett volna szó, – de arra aztán már igazán kíváncsi vagyok, hogy Radnóton ki tudja ezt meghallgatni? Mert Eleméren kívül, aki Berlinben megbolondult, nem hinném, hogy lenne idevaló ember, aki ezt kibírná.

IV. Feltűnik egy huszár

Lenolaj

Barátsággal nem lehet megfoltozni egy elrontott szerelmet.

Kisanna

Déltájban Nünüke néni keltette fel őket.
– Fel, fel hölgyeim! Kérők döngetik a kaput. Tamás olyan savanyú ábrázattal ül a szalonban, mint aki vackort rág. Úgy látszik mégis helyrehibbant, de azért rosszul áll neki a házasság. Sohasem láttam még ilyen keserves vőlegényjelöltet, kivéve boldogult uramat. Az is úgy jött velem a templomba, mintha vágóhídra menne. Rokonok is valahonnan távolról Tamással. Ez hát közös vonás. De sebaj! Az a fő, hogy itt van. Innen többet el nem megy! Haladj lefelé Mara és mond ki a boldogító igent, míg el nem ájul.

Kisanna

Radnóti- Szűtsné büszkén felemelte a fejét.
– Az én lányomnak nincs szüksége rá, hogy a kérője telekkönyvét nézze. AZ én lányom csak a szívébe nézzen!
Nünüke néni kedvetlenül vonogatta a vállát: – Jó, jó. Én is csak a szívembe, meg az uram szemébe néztem és egy év múlva már a végrehajtóval néztem farkasszemet.

Kisanna

A Miss álmodozva nézett ki az éjszakába. Egy Horace nevű angolra gondolt, aki húsz évvel ezelőtt Indiába hajózott. ( A legsoványabb vénkisasszony és a legkövérebb háziasszony múltjában is akad mindig egy férfi, aki elment.)40. oldal

Lady_L P

– Ó!
– Eddig, még nem is nagyon: Ó! Csak azután, ősszel, amint hallottam, elutazott (…)

VIII. Radnóti Szűts Katalin

Lenolaj

Rettenetes zápor volt, olyan idő, hogy a kutyát is ölben vitték ki ugatni.

Roziboszi P

Vele menni. Igen, mint egy nagy melódia… mintha sugárzó zene szólana… Muzsika… Így kezdődik… Hogy azután hogyan folytatódik, azt nem tudom tovább.

Lenolaj

Eleinte akartam egyedül lenni. Azután gőgből voltam egyedül. Végre megszokásból. Nem jó. Most már nem szeretem az egyedüllétet.

Szűts Mara házassága sorozat · Összehasonlítás