Balaton ​bringával 5 csillagozás

Zsiga Henrik: Balaton bringával

25 túra a Balatonnál. Nem spóroltunk a kilométerekkel: körbebringáztuk a keszthelyi vidéket, a nem alacsony Badacsonyt, a Káli-medencét, s a felvidék megannyi kegyetlen hegyét. Körbetekertük a kelet tájait, és nyurga hurkokra fűztük Somogy falvait. Kerekeztünk autóúton, mezőn, völgyön, levélágyon: bükkön, tölgyön. Került a könyvbe túra elég: pihentető s büntető, némelyik könnyed, másutt majd pereg a könnyed.
De nem csak az utakat róttuk! Települések jöttek elénk, szédítettek tornyaikkal, barlangokkal, kishidakkal, nagypiaccal. Teszteltünk temérdek szállodát és éttermet, s szőlőfürtöt, mi itt termett. Jól megnéztünk minden sarkot, múzeumot, állatparkot.
Jegyzeteltünk, fotóztunk, eltévedtünk, bolyongtunk. Távokat mértünk, hegynek föl irgalmat kértünk. Aztán hazaértünk. Ha nem csak körbetekerni akarod a tavat, van pár ötletünk. Vidd haza a könyvet, és elő a bringákkal! Irány a Balaton!

Kalliopé, Veszprém, 2016
Kalliopé, Veszprém, 2015

postmodjane>!

A fotók: 5 *
Az író felkészültsége 4*
A szöveg informatív volta: 4 *
A szöveg stílusa: 2,5 * A vagány biciklista a célközönség, nem a 18. századi irodalmat és 20-21. századi irodalomelméletet gyakran olvasó, a drótszamárral közlekedésben kezdő, ám a Balatont szerető jómagam. De a vagány biciklista is vágyhat jobb mondatokra.

Nekem túl „nyegle” ez a stílus, a humorosnak szánt mondatok szerintem rendre félresikerednek. Csak néhány példa ezekre a fura szöveghelyekre: „Óvatosabb, távoli üdvözletünket küldtük a bivalyoknak, amelyek velük közös kifutóban lakó szamarakkal osztották meg az albérleti költségeiket. Rezsicsökkentés.” (31.) „A bibi nem is a hellyel van, hanem a birtoklásával.” (147.) „Akkora errefelé a béke, bátran kerekezhetünk lótuszülésben.” (214.)

De még egyszer: a fotók csodásak, a túrák jók, az információk hasznosak, a többire pedig ott, jó barátunk az internet, no és a kalandvágy.

Zsiga Henrik: Balaton bringával

Nagyon leárazva vettem anno ezt a könyvet. Kiváncsi voltam rá őszintén, hiszen még sosem jártam a Balatonon. Talán nem ez a legjobb könyv, hogy megismerjem a magyar tengert, hiszen bejár minden kis zegzugot, olyan utakat, településeket, amit egy átlag turista nem. Viszont én nagyon élveztem. Olvasmányos, könnyed leírással, aranyos humorral kalauzol végig a kerékpárutakon. Sok-sok helyszínt megjegyeztem, amit mindenképp meg fogok nézni, ha egyszer eljutok a Balatonra. (Mondjuk tuti nem bicajjal :D)

Zsiga Henrik: Balaton bringával

Haláli egy könyv! Nagyon régen derült ilyen jót egy könyvön.
Jól összeszedett, rengeteg hasznos információt, kiegészítő megjegyzést tartalmaz, szebbnél szebb fotókkal, rendkívül informatív térképekkel.
Sok rész nekem is hasznos a nyárra nézve, jól tettem, hogy a kezembe vettem, mielőtt megtervezem az útvonalamat a Balaton körül.
Az író stílusa, a humora eszméletlen! Soha nem gondoltam volna, hogy egy útikönyv ennyire jó benyomást fog tenni rám.
Irány a Balaton Zsiga Henrik ajánlásával, két útitárssal és egy kétkerekűvel!
(Na ne már, hogy csak öt csillag van! Én tízet akartam adni!!)

Jdit>!
Zsiga Henrik: Balaton bringával

Érdekes, olvasmányok útleírások hasznos tippekkel ötvözve. Nem „csak” Balaton-kör, a környező településeket is sorra veszi. :)

molyreka I>!

Száraz időben páratlan élmény, amikor egy autós az udvariasnál nagyobb tempóban driftel el melletted, te pedig, mint Kóbor János a rosszul beállított ködgép mögül a koncerten, úgy gurulsz elő a gomolygó felhőből.

Kapcsolódó szócikkek: Kóbor János
molyreka I>!

Minden vízimalmot tessék komolyan venni, különösen az örvényesit! Közel ezer éve őrölnek errefelé búzát – annak idején tucatnyi ilyen lapátos jószág szürcsölte a helyi patak vizét. Mára egyetlen példány maradt, de az olyan patikaállagú, hogy a másnapos döglégy is csak lábtörés után repül be az épületbe.

molyreka I>!

A Balaton legnagyobb madara ott pihent a parton, egy kék meg egy sárga csúszda között. Házi sütivel kínáltam, de Zsófi szólt, hogy a hattyúnyakú vízibiciklik nem reggeliznek.

Kapcsolódó szócikkek: vízibicikli
karolka P>!

Mert ha kerékpározol, tiéd lesz a táj minden porcikája: megfigyelsz – és egyes emelkedőkön megátkozol – minden bokrot, minden kerítés mögül kitekintő marinénit, minden aszfalton menekvő bogarat.

karolka P>!

Ám végül, ha kellő ideig ülsz a nyeregben, eljön az eszmélés pillanata: eggyé válik út és úti cél, egyetlen lüktető, ezerszínű, veled együtt lélegző lénnyé lesz. Kedvelni fogod.
Ez a könyv arra biztat, keresd ezt a pillanatot!

karolka P>!

Ahogy égettük a további kalóriákat, hirtelen úgy éreztem, az erdő figyel bennünket. Titokzatos tekinteteket éreztem magamon.

molyreka I>!

Legrútabb szitokszavaink teljes arzenálját megosztottam az erdővel, igyekeztem egyet sem kihagyni közülük.

molyreka I>!

A villa komoly felújításon esett át, tárlata bőséges, és valóban betekintést nyertünk, miképp éltek annak idején a rómaiak a provinciák kebelén. Az feltűnt, hogy istállót építettek, meg a szabad ég alatt is volt hová kikötni a lovakat, de egyetlen nyamvadt kerékpártárolót sem hagytak ránk. Lám, a római építészet sem volt tökéletes.

molyreka I>!

Óriási hepehupákkal tarkított murvás út vezetett a forráshoz. Már készítettük a szomjas kulacsokat, hadd töltse meg őket a hűs, hegyszűrte nedű. A forrás vize annyira tiszta volt, hogy nem is láttuk. Az még gyanúsabb volt, hogy nem is hallottuk. Aszály lehetett, vélhetően csak átmenetileg szünetelt a vízellátás.

molyreka I>!

Menet közben a borzábrázatú Krúdy köszönt rám nyitott konfliktusából, és rendelt egy példányt az útikönyvből.