A ​régi Budapest a fattyúnyelvben 2 csillagozás

Zolnay Vilmos – Gedényi Mihály: A régi Budapest a fattyúnyelvben Zolnay Vilmos – Gedényi Mihály: A régi Budapest a fattyúnyelvben

Ez a könyv a főváros sajátos históriáját vázolja fel a nyelvészet eszközével. Mivel anyagát a fattyúnyelvből, a szlengből meríti, a kirajzolódó képből a 19-20. század fordulójának és a 20. század első felének nem hivatalos Budapest-történetével ismerkedhet meg az olvasó.

Fekete Sas, Budapest, 2008
Fekete Sas, Budapest, 1996

Véda P>!
Zolnay Vilmos – Gedényi Mihály: A régi Budapest a fattyúnyelvben

Nem csak érdekes volt, hanem nagyon szórakoztató is! Sok régi könyv értelmezéséhez lehet kulcs, a jelentéseken túl sokszor a gúnynevek eredetét is leírja pár mondatban.
Megtudtam, hol volt a Cérna- és a Csirke-korzó, a Mafla-sarok, és hol követtek el lövedéki kihágást :) Meg azt, hogy ha felültünk a delejre, akkor jöhetett a panni. De szerettem elmerülni a citrompofozók , a josztmicik és a helyesnénik világában is :))
Nem gondoltam volna, hogy egy mókás szótár-szerű szedet ennyire képes visszaröpíteni a századfordulóra, ahol már látom is magam lelki szemeimmel mint kacsintnő, aki munka után eljár a Büdösmartiba, vagy a Buzelkába, ne adj' Isten egy fess, snájdig fiatalember oldalán a csöngetős mozgóba romantikázni :)

gingalló>!

Büdösrmarti tréf A volt Vörösmarty mozi. /régi mozi, ahol a rossz szellőztetés miatt mindig rossz volt a levegő, tehát büdös)