Halálos ​tavasz 213 csillagozás

Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Budapest, egy előkelő szálloda dolgozószobája. Elegáns, komoly fiatal férfi ül az íróasztalánál és levelet ír. Megírja tizenöt éve nem látott barátjának, miért is búcsúzik el az élettől néhány perc múlva.

Zilahy Lajos, minden idők talán legnépszerűbb magyar írója. Első bestsellere, a Karády Katalin és Jávor Pál által örök időkre filmként is klasszikussá vált regénye, a Halálos tavasz a világ legegyszerűbb története. Egy fiú szeret egy lányt, aki mást szeret. Csak ennyi. Semmi több. Talán ebben rejlik a csoda. Talán ezért szeretjük annyira, már oly sok-sok éve. És fogjuk is szeretni, amíg csak könyv és szerelem lesz a világon.

Eredeti megjelenés éve: 1922

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ulpius Anno Ulpius-ház

Ulpius-ház, Budapest, 2007
Ulpius-ház, Budapest, 2007
Romániai Magyar Szó, Bukarest, 1991
134 oldal

JBollok92>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

A Karády Katalin-Jávor Pál páros fémjelezte filmet rengetegszer láttam, örök kedvenc. Évek óta várt a polcomon a film alapjául szolgáló könyv, és végre ezt is elolvastam. Nagyon tetszett, teljesen visszaadta a film hangulatát. Igen, az egy más világ volt, frakkal, estélyekkel, kártyapartikkal, szerelemmel. Maga a történet pörgős, végig fenntartja a figyelmet. Jó szívvel ajánlom mindenkinek.

Bleeding_Bride IP>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Tetszett, hogy a megszokott ellenére férfi és érzelmes, nem egy rideg kőszobor, viszont nem is a romantikus női írók által kreált, már-már szánalmas „herélt” szerelmes a főszereplő. Maga a történet pörgős, nem igazán lehet elveszíteni a fonalat, relaxálós kis, könnyed olvasmány. Nálam nem érte el azt, hogy beleéljem magam, vagy bármelyik szereplő bőrébe bújjak az olvasás során, ez minusz. No meg, hogy az egész egy levél. Hát kérlek, azért ekkora bőnyálú beszámolót levélbe nem szokás :)))

Niki P>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

A címadó történet nagyon gyorsan olvastatta magát. A kerettörténetben egy hotelben vagyunk, ahol főszereplőnk épp búcsúlevelet ír gyerekkori barátjának, aki épp a szomszéd szobában szállt meg. A történet nagy része E/1-ben van írva, a búcsúlevél által betekintést nyerhetünk főhősünk életébe, megismerhetjük azokat a szereplőket, akikkel rövid élete során volt szerencséje találkozni, akik akarva/akaratlanul alakították a sorsát. Boldognak ígérkező élet állt előtte, de sajnos nem mindig alakulnak úgy a dolgok, ahogy azt szeretnénk. Itt is ez történt, és végső elkeserédésében nem látott más kiutat, mint öngyilkosságba menekülni.
A könyv második felében rövidke kis írásokat olvashatunk. Nem voltak rosszak, de annyira nem is nyerték el a tetszésemet. Nem igazán rajongok a pár oldalas kis szösszenetekért: mire belerázódnék és felvenném a fonalat, addigra már vége is van…

klaratakacs P>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

A filmet láttam, maradandó élmény volt gyerekkoromban (a tükrös jelenet ahh…) Olvasva kicsit más. Pozitívum a férfi szemszög, hogy egy józan és szépreményű fiatalember hogyan sodródik a semmi szélére, feladva józansága minden pontját, egy nő miatt. Lehet sóhajtozni, hogy ez milyen romantikus, szerintem inkább a gyenge jellem mutatója. A végtelenített kártyázás szintén. Illetve a teljes döntésképtelenség is, ami a könyv végére a leggyorsabb megoldáshoz vezet.

sophie P>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Nagyon sok csillagot adtam, tudom, hogy túl sokat. Nem csodálkozom az elragadtatásomon: valami olyan hangulat idéződött fel, de nagyon, amit én bizonyos nosztalgikus okokból igen kedvelek. Ugyan nem értem teljesen, miért örülök, hogy van nekem Karády lemezen bakeliten, és miért kell nekem mosolyognom, amikor ezeket a közel százéves filmeket látom, de ez most mindegy is.
    Szóval egy szomorú és halálos szerelem. Főszerepben Karády Katalin és Jávor Pál. (Mármint a filmben, de mivel ezerszer látta mindenki, biztos vagyok benne, hogy másmilyennek elképzelni sem lehet őket). Olyan miliőben vagyunk, amikor a férfiak frakkban érkeztek a szupéra, volt nótájuk, és méltósággal kártyázták el a vagyonukat az úrikaszinóban. A hölgyek napfürdőt vettek és findzsából itták a teát, és folyton levélkéket írkáltak (ha valaki ószeresnél jár, feltétlenül olvasgassa el az antik képeslapokat, és máris nyilvánvaló, hogy Ralben Edit egészen valóságos figura). Különben kicsit affektáló az egész, és én ezt teljesen helyénvalónak találom.
    Végül is nem tudok mondani egyetlen dolgot sem, ami különössé tenné a regényt. Mesterfokon kivitelezett lektűr, egy kellemes délutánhoz pont elég.

morin5>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Ifjú Werther magyar színekben, avagy egy szívszaggató, dekadens szerelmi párába fulladás rövid krónikája azzal az esszenciával, hogyha a sors a tökéletes nagy egészből kiharap egy darabot, akkor egy békebeli magyar úr nem piszmog a kiigazítással, csak nagyvonalúan utána vágja a többit.
Eltalált a korfestés: házi bálra hívó illatos levél, frakk és cilinder, rikkancs és ibolyaárus, vidék és vonatfütty, város és cselédlépcső, kávéház és kártyaasztal, májusi alkonyban felvillanó gőgös lányszemek. Egy letűnt kor bája, hite, erkölcse. Nehéz nem kedvelni.

Paulina_Sándorné P>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Tetszett, ahogy az író végigviszi a fiatalember sorsát a magasságból a mélységbe. A szerelem fájdalmas, erős érzés. Editet nem igazán értem meg, nem lett szimpatikus. Nem néztem ki belőle, hogy képes így játszani egy másik ember érzéseivel. Józsa már sokkal szimpatikusabb volt, az ő érzéseit jobbnak éreztem, de rosszkor, rossz időben találkoztak. Bár láttam a filmet, Jávor Pállal és Karády Katalinnal, nem emlékeztem rá. Olvasás közben el is felejtettem, hogy levelet olvasok, a vége megdöbbentő volt.

marcipáncica>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Kezdjük ott, hogy én valami őrült tévedésem miatt abban a hitben voltam, hogy ez a könyv egy krimi, fogalmam sincs miért, másrészt azt hittem történnek majd benne dolgok, ami szintén nem valósult meg. Valószínűleg ha olvasás előtt tudatosítom magamban, hogy egy szerelmes tragédiát fogok olvasni, pozitívabb élményben lett volna részem.
A Halálos tavasz számomra rémesen vontatott volt, így, ebben a formában és tálalásban ezt a mértékű cél nélküli szenvedést én képtelen vagyok empatikusan kezelni, és élvezettel olvasni, nyűglődés volt számomra az egész spoiler, sajnos nem érte el a várt hatást. Egyik szereplővel sem sikerült szimpatizálnom, ami elengedhetetlen lett volna ahhoz, hogy bármiféle érzelmet is kiváltson belőlem a történet, ezt pedig a sehová sem vezető cselekmény sem könnyítette meg. A levél formával egész egyszerűen meg nem tudtam mit kezdeni, de szerintem Zilahy sem, sokszor úgy éreztem teljesen elfelejtette, hogy ez elvileg végig egy levél, talán sima visszaemlékezésként jobban működött volna ez a dolog.
Amit élveztem, az a korhangulat volt, és valóban gyönyörű a könyv nyelvezete, csak sajnos nem nekem íródott.
Az ezüstszárnyú szélmalom (novellák): Ezek a rövidkék a kötet második felében pedig ott voltak, de maradandó élményt nem nyújtottak, jártamban-keltemben mindig elolvastam egyet-egyet, de kiemelkedőre nem emlékszem közölük, volt amelyiknek tetszett a csattanója, de semmi különleges. Ezeknek is inkább a hangulata volt, ami miatt jó volt elolvasni őket.

pwz I>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

Fejős Éva könyvei jutottak az eszembe miközben Zilahy első regényét olvastam!!!!! :D
Jó, én már „kondicionálva vagyok” az 1939-es Karády-Jávor film által erre a témára, de az a film – bár nekem tetszett – mégsem tudja az eredeti hatást elérni, hiszen néhány évtizeddel későbbre (1. vh. előtti időpont helyett 1936-ra) tette Zilahy a moziban a könyv történetét.
Fejős és Zilahy? Egy kicsit meredek, igaz? :) Pedig nem is annyira, ha úgy nézzük, hogy Fejős női szemmel mutatja a mai világot, Zilahy meg férfi szemmel az ő világát.
Vagyis, a nő és férfi „örök” élethelyzeteiből láthattunk itt néhányat. Az akkori újságok bűnügyi rovatai tele voltak ilyen hírekkel: XY földbirtokos egy pesti szállóban önkezével, pisztollyal vetett véget életének. Tettének okát a rendőrség nem indokolta, de mint hírlik, a szobában egy búcsúlevelet is találtak.
Itt is így kezdődött (ez egyébként nem volt egyedi, gondoljunk csak Gárdonyi Öreg tekintetes-ére… http://moly.hu/ertekelesek/815352) csak aztán amit akkoriban a cselédek, vagy az urak a kaszinóban szivarozva egymás között mondtak el, azt Zilahy itt le is írta. Ezért is volt olyan nagy sikere akkoriban!
Egész érdekes írói trió jött itt össze az értékelésben: Fejős-Zilahy-Gárdonyi! :D

Athenaeum, Budapest, 1933
176 oldal · keménytáblás
aram76>!
Zilahy Lajos: Halálos tavasz

A filmet már jóval korábban láttam, talán többször is. Jávor Pál és Karády Katalin hatalmasat alkottak a filmben. A szerelem érzése, a szív fájdalma mi mindenre nem képes rávinni az embert. A magasztos nagyságtól a pokol bugyraiba taszítva. Ahogy a filmben, itt sem szerettem és értettem meg Editet.

About_a_girl>!

Bágyadt, ijedt mosoly fénylett fel sötét arcomra, most már tudom, ez a néma kis mosoly a sírni nem tudó férfiak rettenetes vad zokogása.

Miestas>!

Ó, hidd el, nincs szebb dolog az életben, mint az ébredő szerelem. Fátyolos és titkos vágyak ópiuma, amiket úgy szívsz le a szívedre, mély, szívet elállító lélegzetvétellel, mint a zsályás szénarétek fülledt meleg illatát. Az ismeretlenség és végtelenség misztériuma, az örök tavasz hárfahangja ez a lélek felajzott húrjain.

43. oldal ULPIUS 2007

egyszerű_teremtés>!

Most éreztem először, milyen jó érzés elmondani valakinek, ami a szívünkben fáj. Mintha levegő és napfény jutna a fülledt, dohos szívbe.

FreeAngel P>!

Átölelni a párnát, és gondolni rá. Mert az ilyen szenvedések a legszebbek az életben.

Qwerf>!

[…] az emberiség manapság rettentően boldogtalan. Senki sincs megelégedve a hivatalával vagy a foglalkozásával. Senki sincs megelégedve a lakásával. Senki sincs megelégedve a szeretőjével vagy a hitvestársával. A világ hisztérikus erőkifejtéseket tesz, hogy valamit vagy valakit elérjen, és amikor elérte, ugyanilyen erőfeszítésbe kerül, hogy megszabaduljon tőle. […] Akárhová lépsz, mindenütt ezt látod.

Útitársam a hálókocsiban (263. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: boldogtalanság
sophie P>!

– Én sajnos nőileg foglalva vagyok – mondta Boskó.

About_a_girl>!

E csókkal mind a ketten úgy tele voltunk, hogy utána minden beszélgetésünk tökéletlen, süket és félszeg lett volna. Hol van a szavak színe, selyme, tüze, zenéje, amely utolérhetné e hangulat némaságát?

About_a_girl>!

– De hiszen jegygyűrűje van.

– Igen, mert szeretem a jegygyűrűt. Az én vőlegényem az a férfi, aki…

– Aki?

– Akit sohasem fogok megismerni, s aki sohasem lesz az enyém.

– Szóval maga az álmok menyasszonya. […]

egyszerű_teremtés>!

Mert örök törvénye az életnek, hogy a haldoklók ágyai még ki sem hűlnek, és már belefeküsznek az élők.

Mano_and_the_books>!

Alkonyatig sétáltunk. Szellőztettük a szívünket.