A ​kisvakond nadrágja (Kisvakond) 91 csillagozás

Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

A kisvakond egy olyan nadrágra vágyik, amelynek hatalmas zsebeibe minden belefér, amit csak talált: a golyó, is, a szög is, a gomb és a tükör is. Láttatok már ilyet? A színes lapozó a legkisebbekhez szól.

Eredeti cím: Krtek a kalhotky

Eredeti megjelenés éve: 1957

Móra, Budapest, 2020
12 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634157687 · Fordította: Balázs Andrea · Illusztrálta: Zdeněk Miler
Móra, Budapest, 2019
8 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634157687 · Fordította: Balázs Andrea
Móra, Budapest, 2017
10 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634157687 · Fordította: Balázs Andrea · Illusztrálta: Zdeněk Miler

Röfipingvin P>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Ez biztos nagyon gáz, de én így 31 évesen ismerkedtem a nadrág – nagyzsebes! két nagyzsebes! – történetével. De ez nagyon kedves volt! ^^

dianna76 P>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

A magánkönyvtári példánynak története van kérem,
összeszedem az emlékeimet és elmesélem.
Egy szöszke fiú kapta ajándékba anno,
majd évek múlva az én kezemben landol.
Lapozgattam sokat, szívesen olvastam,
így lett a könyv egyre rongyosabb.
Éveket pihenve előkerült ismét,
apró kezek fogták, s a mesét kérték.
A szülői házból soha el nem hoztuk,
de vendégeskedéskor újra s újra nyúztuk.
Addig kellett olvasni szinte minden este,
míg a szemem már káprázott felette.
Azóta is ott van megszokott helyén,
a kedves, vakondos meseköltemény.
Több gyermek keze nyomát őrzi örökre,
ha meglátom a polcon, szívem sajdul bele.
Tudom, a múltban élni nem lehet,
az előrenézés viszi tovább az életet.
De most kikölcsönöztem e rövidített könyvet,
s előhoztam vele régi, kedves emlékeket.

A szülői háznál az eredeti, teljes szöveget és képi világot tartalmazó kiadás van meg. Unalomig olvastam fel sok évvel ezelőtt. Most ezt a kicsiknek készült lapozót olvastam. Igazából a bajom csak annyi vele, hogy bár a lényeg benne van, megkurtították. Ezzel veszített az élvezeti értékéből. Legközelebb, ha megyek szüleimhez, hosszú-hosszú kihagyás után leveszem a polcról az eredetit és elolvasom.

Móra, Budapest, 2011
10 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631189186 · Fordította: Balázs Andrea · Illusztrálta: Zdeněk Miler
K_Eraa93 P>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Imádtam ezt a mesét. :D kicsit amatőrnek tűnő, de nagyon aranyos és tanulságos sorozat. :)

Hannelorka >!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Jópofa retro mese. Azt hiszem én jobban szeretem, mint a kislányom, de talán majd, ha nagyobb lesz. Tetszik a régi, letisztult formavilág az illusztrációban és a rövid, de kedves, kisvakondos bája a szövegnek.

KBCsilla P>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Először az unokabátyám olvasta el nekem, aztán már meg is tanultam, még ma is emlékszem rá.
A kertésznadrágot ma is „kisvakond”-nadrágnak hívom.
Örülök, hogy újra a kezembe vehettem.

Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Nekem kimaradt a gyerekkoromból a kisvakond, így aztán fogalmam sincs, hogy került a gyp-s fejlesztőkönyveim dobozába. Mivel 2006-os kiadás, valószínű, hogy a keresztfiaim nőhették ki, s hagyhatták hátra. Így aztán most kézbe véve gyorsan el is olvastam – gondolom: újra…
És tetszik, tetszik, csak épp azt nem értem, hogy másfél éves gyereknek minek kell a len tilolásáról tanítani. :) No, meg a párpercnyi olvasás után úgy tűnhet, hogy ez a folyamat a len felnövekedésétől a vászon elkészítésén keresztül, a nadrág kiszabásán és megvarrásán át mintha csak pár pillanat… na jó, a könyv szerint kb. 1 nap telne el. Holott!!! Mondjuk, nekem hasonló témájú tanmese a kenyér elkészítéséről rémlik… Azt is a búzamag elvetésével kezdjük. Csak épp, mikor leesik a cukrom és kenyérre van szükségem – ez nálam kb. a kisvakond nadrágot meglátó „szemek kívánsága” –, akkor nem sokra megyek, ha a búzamag elvetésével kezdem. Sebaj! Mint tudjuk: ez csak egy tanmese. Felnőtt fejjel nagyon kilógó lólábas…, de azért roppant aranyos. És mi tagadás, eszembe nem jutna lapozókönyvek nézegetése közben ezt szajkózni: megtilolni, gerebenezni, megtilolni, gerebenezni. :) De hát Arany-palántákat nevelünk, vagy nem?!
* * *
Nem. :) Csak szabónak fiait… Ott meg sűrűn csattog a hatalmas rákolló, fürgén jár a mama kezében a tű, és csattogva-zakatolva ütöget a varrógép. Báááár, ezek szerint a mai szabók csak félmunkát végeznek, hisz a vászontól kezdik…

Nikkincs>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Gyerekkorom kedvence. Most hétvégén pedig egy 15 hónapos tökmaggal olvastuk, engem is és őt is ugyanúgy elvarázsolt.

alaurent P>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Annyira jól eltalált, és kortalan történet, hogy már a harmadik nemzedék forgattatja örömmel a felmenőivel. Apaként is sok szép, közös emlékem van a Kisvakonddal, szinte családtag volt.

AnitaZoé P>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Egy Máté nevű kisfiú példánya volt, neki olvastam fel.
TV mesében nem igazán szerettem kisvakondot, de így aranyos volt.
Ha valaha nadrágot szeretnék készíteni, kölcsönkérem a könyvet. :D

Dxlr>!
Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A kisvakond nadrágja

Amatőr mesének nevezik páran, pedig igazán edukativ kis mese a kistörpéknek. :)
Az első ami talán a legfontosabb, hogy merjünk segitséget kérni, és merjük a segitséget elfogadni, hisz igy közös erővel együttesen, valóra lehet váltani az álmokat. :)
A második pedig, amit szintén jó ha tudjuk hogy hogyan is készül a FONTOS ZSEBES KÉKNADRÁG =)

Nagyon cuki mese!

Szanya>!

Volt egyszer egy földkupac. Ez a földkupac elkezdett izegni-mozogni, mintha mancsa lenne. És bizony nemcsak mancsa volt, hanem orra is. Nahát, hisz ez a vakond!

– Süni, sünikém, engedd meg,
hogy a tüskéiden gerebenezzem
a megtilolt lent!

Kek P>!

… és már szaladt is az áfonyához,
hogy megfesse a fonalat.

Kek P>!

– Rák bácsi, hozom a nadrágnak való vásznat.
Tessék nekem belőle nadrágot szabni!
Nagyzsebes nadrágot.
– Milyen szép vászon – dicsérte a rák. – Jól lehet
vele dolgozni.
Méretet vett, és már szabta is.
– Zsebeket is, ugye? – tette hozzá.
– Igen, zsebeket is,
két nagy zsebet,
hogy sok minden beleférjen – kérte a vakond.
[…]
_Téged pedig, nádirigó,
szépen kérlek,
varrd meg a nadrágot!
– Megvarrom – felelte a kismadár –,
megvarrom neked – és úgy is tett.

Kapcsolódó szócikkek: szabó