Je ​suis Amphitryon 37 csillagozás

Dráma egy részben
Závada Péter: Je suis Amphitryon

Ki ​vagyok, ha valaki más a szerepemet mesterien alakítva tökéletesen helyettesíthet? Hogyan tarthatok meg egy fogadalmat, ha észre sem veszem, hogy épp megszegem? Ha képes vagyok anélkül cselekedni, hogy tudatában lennék a cselekedeteimnek, bízhatok-e önmagamban? És egyáltalán: mi szükség rám, ha valaki nálam sokkal jobban játszik el engem?

Závada Péter drámája Amphitryon történetének újraértelmezésén keresztül az identitás alapvető kérdéseihez vezet el. A darab, mely most kerül először bemutatásra, nem csak a személyiség lebontásával, de a színházi keretek határainak feszegetésével is kísérletezik. Mettől meddig tart a színész szerepe, lehet-e egy játékos önmaga a színpadon, ki lehet-e kerülni a jellé válást?
A Je suis Amphitryonban megjelenik az eredeti történet hat szereplője: Amphitryon, Alkméné, Charis, Sosias, Jupiter és Merkúr, de nem éles határokkal bíró karakterek vannak a színen, hanem a történet által felvetett problémák kibontói, polifonikus szólamok,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

Jelenkor, Budapest, 2018

Juci P>!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Závada Péter már sok műfajban kipróbálta magát, következő rikvesztem az lenne, hogy írjon egy irodalomelméleti művet, legyen szíves, mert szép dolog a líra, a dráma, a slam meg a hiphop, de az irodalomelméletnél semmi se szebb. Itt már nagyon jó az irány, csak még egy kicsit írni kell hozzá, olyan 1200 oldallal be is érném.

Iustitia >!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

"Nem tudom, ki vagyok, csak azt,
hogy ki nem. Nem tudom, én beszélek-e,
csak abban vagyok biztos, hogy nem valaki más."

discipula_magistri>!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Félig-meddig visszatérünk a menádok idejébe, hogy legtisztább állapotukban láthassuk az örök emberi (és isteni) szerepeket.

DoreenShitQ>!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Teljes mind-blowing érzés olvasni a maga zseni értelmében. Imádtam benne Závada hangját, féltem, hogy nem tudok majd elvonatkoztatni a verseitől, de ebben a műfajban is tud – sőt, még hogy.

magas_regina>!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Oké, ez után azt sem nagyon tudom, hogy én ki vagyok!
Kortárs magyar drámát amúgy sem sokszor forgatok a kezeim között, de így legalább magabiztosan kijelenthetem, hogy ez a legjobb kortárs magyar dráma, amit valaha a kezeim között forgattam. Mindig is tudtam, hogy Závada Péter elég közel van ahhoz, amit zseninek szokás nevezni, de az, hogy a hip-hop, a slam és a versek mellett még drámát is tud írni, már kicsit pofátlanság!
Egészen különleges élmény volt olvasni, olyan filozófiai és morális kérdések kerültek itt elő, amikre nem voltam felkészülve, de hagytam magam sodortatni az árral, és jól tettem.
Nagyon ajánlom!

getler>!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Nem hittem volna, hogy ennyire magával fog ragadni ez a könyv! Senkit se tévesszen meg a kinézet, a könyv vékonysága ellenére rengeteg mondanivalót tartalmaz, olykor már olyan tömör volt a számomra, hogy félre kellett tennem, hogy fel tudjam dolgozni azt a rengeteg információt, ami néhány sorban felém áramlott. Imádom az ilyen könyveket, amiknek olyan sok a mondanivalója, hogy hosszú időre magukhoz láncolnak és elgondolkodtatnak. Nekem ez a kis dráma ilyen volt, nem lehet mást adni rá, mint öt csillagot!

krisztinapieler>!

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Nem csalódtam Péterben, habár messze áll tőlem a dráma, mint műnem, adtam neki egy esélyt és élveztem is. Voltak benne olyan gyönyörűen megírt részek, hogy csak ámultam. Nagyon érdekes tapasztalat volt egy ilyen könyvet is elolvasni tőle, főleg azután, hogy eddig csak a verseit olvastam.
Nekem ez ilyen egyszer olvasós élmény volt, bár lehet a nekem tetsző idézetek kiírása érdekében majd még egyszer kiveszem a könyvtárból.

Akit szeretünk
igazán, attól halálos kín a válás… Aki drágább,
mint annyi száz más, sosem tér vissza túl korán…

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Ki szól? Nem tudom, ki vagyok, csak azt,
hogy ki nem. Nem tudom, én beszélek-e,
csak abban vagyok biztos, hogy nem valaki más.

judkacag>!

A házasság minden korlátot
lerombol. Erre én: A házasság törvény, tönkreteszi
a boldogságot. Csak a szívnek szeretnék
megfelelni, nem holmi külső formaságnak.
És különben is, szokj le a férjről, én több vagyok,
mint férj! Egyesül bennem hitves és szerető.

A név lecserélhető, átruházható,
a neveket a dolgokra aggatjuk, beterítik őket,
mint egy paplanhuzat. Ahogy az ember megy
előre az időben, áthalad a nevein, rátapadnak,
mintha belesétálna egy tavaszi teregetésbe.
Teste körvonalai a neveken átsejlenek, aztán a
nevek leválnak róla, maga mögött hagyja őket egy
kupacban, összegyűrve. Mert végtére is kinek van
szüksége nevekre? Nekünk aztán nincs. Pedig
tudjuk, nevek nélkül a dolgok némák, a dolgoknak
a nevek adnak hangot, általuk lesznek azok, amik,
úgyszólván megjegyezhetőek.

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Ismereteket márpedig két forrásból szerezhetünk:
tapasztalatból, a posteriori, vagy az elme
működése révén, a priori. Akkor mondjuk, hogy
egy hitünk tudás, ha az igazolt és igaz. Vagyis a
tudás: igazolt igaz hit. S tudja, hogy P akkor
és csak akkor igaz, ha S azt hiszi, hogy P igaz,
és S igazoltan hiszi, hogy P. Vagyis P igaz volta,
S hite és az igazolás külön-külön szükséges és
együttesen elégséges feltétele a tudásnak.

Kapcsolódó szócikkek: hit · tudás
Szelén>!

Az én egyenlőségemért ne harcoljon senki.

Szelén>!

Én én vagyok. Nem pedig a szerepem.

Kapcsolódó szócikkek: szerep

NEGYEDIK MENÁD
Még egy szerepet sem tud rendesen eljátszani.

MÁSODIK MENÁD
Mégis önmaga akar lenni a színpadon.

ELSŐ MENÁD
De hát azt sem tudja, kicsoda.

Blaire>!

Van, mikor már a tárgyak puszta látványa is rémülettel tölt el. A mosogatószifon csövének hirtelen kanyarulata vagy a konyhai szellőző barátságtalan vasrácsa. Ilyenkor tolakodóbbak a formák, minden egyszersmind tompább és élesebb. És mikor a legkevésbé számítok rá, akkor kezdődik. Egyszerre indul el föntről, a fejem búbjától, lefelé, a gerincoszlopomon, és egyszerre kúszik a lábujjamtól fölfelé, végig a vádlimon, a combomon, egész a gyomorszájamig. Jön, amikor akar és jogot formál rám, eluralkodik rajtam. Elég, ha durran egy pezsgő, váratlanul becsapnak egy motorháztetőt, vagy ha a tévében erőszakot látok.
Már a háborús videojátékoktól is rettegek, mint a veterán drónpilóták. És mégis mit várok ezektől a mondatoktól? Hogy majd kiírom magamból? Netán elismerést remélek? Hogy a betűk alabástrom diadalívei alatt majd fehér lovon vonulok be Thébába? Mire jók ezek az áramvonalas metaforák? És mi marad osztályrészül a hazaérkezőknek? Elfoglalhatjuk végre hűlt helyünket a trónon és az árnyékszéken? Kitölthetjük hiányunk iszonyúra duzzadt térfogatát feleségünk ölében? Megpróbálhátunk felnőni önmagunk rettentő obeliszkjéhez, melyet a politika távollétünkben emelt a tiszteletünkre? Nem túl jók a kilátások. A hazatérők kudarca fájó bizonyosság. Statisztikailag befolyásolható. És van esélyünk a nyugalomra? Legfeljebb a halálban. Végül is az sem kevésbé otthonos, mint a lövészárok.
Omaha Beach, Saigon, Szarajevó, Belfast, Bagdad, Gáza, Tripoli, Kairó, Kijev, Aleppo, Idomeni. Hónapok óta a kanapén töltöm az éjszakát, mióta a szorongásaim kitúrtak az ágyból.
Ösztrogén. Tesztoszteron. Kortizol. Dopamin. Szerotonin. Már a visszatérő rémálmaim is félnek elaludni, nehogy a valóságban találják magukat.
Xanax, Rivotril, Prozac, Zoloft, Cipralex, Válium, Ambien. A sötétben maximumra csavarom a flashbackjeimet, mert egy ideje a fényüknél nyugodtabban alszom.

Závada Péter: Je suis Amphitryon Dráma egy részben

Kapcsolódó szócikkek: Aleppó · Bagdad · Belfast · dopamin · Kairó · Kijev · ösztrogén · Prozac · Rivotril · Szarajevó · tesztoszteron · Tripoli · Xanax · Zoloft