Törpeszarvas ​és a déli álom 40 csillagozás

Mesék kópékról, lázadókról, furfangosokról
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Gyerekkorom ​nagy példaképe Tom Sawyer, aki a kerítésfestés sanyarú feladatát úgy oldja meg, hogy irigykedést ébreszt maga iránt. Szinte versengenek a többiek, hogy kivegyék a kezéből a munkát. Nemes cselekedet ez? Aligha. Okos és szórakoztató? Bizony. Bántott vele valakit? Ugyan. Világszerte születnek agyafúrt alakok, akik a sarkából is kifordítják a megszokott világot, hogy szamárfület mutathassanak. Gondolkodásuk őrzi a gyermeki észjárás szabályokat nem ismerő, kereteket szétfeszítő frissességét. Zalka Csenge Virág ismét az egész világ mesekincséből válogatott, hogy saját egyedi, letisztult, mégis ezernyi ízt magában rejtő stílusában adja tovább nekünk a történeteket. Ananszi, a pók például úgy pörgeti meg a királyt, hogy az kénytelen magába nézni. A törpeszarvas pedig képes úgy móresre tanítani egy gonosz krokodilt, hogy csaknem barátság lesz belőle. A rókatündérek (kicunék) úgy járnak túl az eszeden, hogy észre sem veszed! Nem tisztán jók, nem tisztán rosszak. Jó, ha van… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Tagok ajánlása: 6 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világszép Könyvek

Világszép Alapítvány, Paloznak, 2021
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150114309 · Illusztrálta: Bertóthy Ágnes

Timár_Krisztina I>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom Mesék kópékról, lázadókról, furfangosokról

Mit csinál a trickster? Ravaszkodik, lázad, szabályokat von kétségbe, amivel tönkreteszi saját magát vagy másokat, de az is lehet, hogy újraalkotja a világot. Hazudik és igazat mond, határokat nyit meg, belakja a senki földjét. Közben pedig gyermekvédelmi gondoskodásban élőknek segít fennmaradni. Legalábbis ami Zalka Csenge Virág legújabb mesekönyvének sok-sok tricksterszereplőjét illeti.

Kritikám a KULTeren:

Világszép Alapítvány, Paloznak, 2021
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150114309 · Illusztrálta: Bertóthy Ágnes
FélszipókásŐsmoly P>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

A szerző blogján keresztül már számos trickster figurát megismerhettem a világ minden tájáról, akik közül többen be is kerültek e könyvbe, igazán izgalmasan elmesélt történeteikkel. Mindegyik mellé rövid magyarázatok járnak, illetve kulisszatitkok a mesegyűjtés hátteréről és a történet egyéb változatairól.

Törpeszarvas (link), Ananszi (link), Róka és Nyúl (link) mellett a magyar (link) és nemzetközi (link) kópé-ősalakokból merít ez a kötet – de Loki, a csínytevés istene sem maradhatott ki belőle. Ajánlom mindenkinek, aki szereti a gyengeségeiken furfangosságukkal felülkerekedő hősöket, az őrült bölcseket, a csalafinta jótevőket és a ravasz, de szerethető bajkeverőket.

Ráadásul a megvásárlásával gondoskodást érdemlő gyerekeken segíthettek!

theodora P>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Talán ez a Zalka Csenge Virág kötet tetszett nekem a legjobban, pedig már többet is olvastam. Imádtam a koncepciót, a tagolását, ill. a kulisszák mögött részletek ismét nagyon érdekesek és informatívak voltak.
Ebben a kötetben a világ minden tájáról hoz meséket, amiben különféle kópékat, trickstereket ismerhetünk meg, akik néha gonoszkodnak – de többször segítenek a főhősnek, vagy a többi szereplőnek. Ilyen trickster Loki, a címadó törpeszarvas, a japán és magyar mesékből is ismert rókák (előbbinél persze a mágikusabb rókatündér formában). Tökéletes kikapcsolódást nyújtott – tanulságos és humoros volt, és meghozta a kedvem a januári szerzemény (Japán tündérmesék) olvasásához is.
Ahogy a korábbi köteteit – ezt is ajánlom minden korosztálynak!

krlany I>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

A mesék elég vegyesek, gondolom mert rengeteg nép meséjéből áll ez a gyűjtemény. A tricksterek is mindenütt mások. Van, akit kedveltem, van akit nem. Mondjuk az meglepett, hogy Ananszival, a tanukikkal és a rókatündérekkel itt találkoztam, de hát tulajdonképpen miért ne!
Ami engem sokkal jobban érdekelt, mint a mesék, azok a kulisszatitkok voltak, az itt lévő összehasonlítások, az egymás mellé helyezés, a gyűjtés módja és a saját testreszabás. Ezekről akár többet is olvastam volna.
Mindenesetre ez egy izgalmas kötet izgalmasan összerakva. Külön köszönet a függelékben szereplő kötetekért, említett, de a könyvben nem szereplő kópékért.

Fanni_Pumpkin I>!

Törpeszarvas for President!

Nagyon szeretem Csenge könyveit, mindig tanulok belőlük valamit. Bölcseséggel és tisztelettel vannak megírva. És most komolyan, a trickstereket csak imádni lehet :D

BBetti86 >!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Igényes mesekönyv, amiről csupa jó dolgot tudok mesélni. A történetek, a szerkesztés, az üzenet, mind a helyén van benne.

A történetek trickster mesék: vagyis, olyan furfangos, ravasz hősök történetei, akik szeretnek és rendszeresen át is vernek másokat. Így sok történetben ott a humor, a merész fordulat és sok jó kaland.
Zalka Csenge Virág még arra is ügyelt, hogy olyan trickster történetek kerüljenek be, ahol ezek a ravaszdik a jó célt szolgálják. Pl. Loki vagy Ananszi kapcsán is simán lehetne olyan sztorit hozni, ahol rosszfiú a hős, és hiába az elmés ötlet, ha nem szeretem, amit elér vele. Ezek viszont mind olyan mesék, ahol lehet nekik drukkolni és a napfényes arcukat mutatják.

Van benne több olyan mese is, amit már ismertem. Ananszi vagy éppen Loki kapcsán, de olyan cselekményfordulatok is vannak, amelynek a magyar népmesékben is megvan a párja. Viszont, mivel a szerző szerkesztette és alakította a meséket, így ebben a formában is érdekesek tudtak lenni. Ha tudtam is, mi lesz a csattanó, érdekelt, hogyan jutunk el oda. Amikor pl. Thor menyasszonynak álcázza magát, hogy Lokival visszaszerezzék az óriásoktól a viharisten pörölyét, van egy rész, amikor spoiler Az ilyesmik miatt minden, az ismert mesék is tudtak valami pluszt nyújtani.

Ahogy a jó mesékből, ezekből is lehet tanulni. Ki is van emelve egy, amely arról szól, hogy egy vitás kérdést több oldalról is meg kell vizsgálni, oda kell figyelni és minden tény ismeretében döntést hozni, nem a saját igazunkat megdönthetetlennek gondolva csatát kezdeni. (Esu új kalapja) Mert nem csak annyi van ezekben, hogy többet ésszel, mint erővel, bár erre is akad itt bőven példa.

Gondos a szerkesztés is. A legismertebb hősök történetei vannak egymás után, majd kitér a magyar trickster történetekre és egy színes válogatást is kapunk a világ sok-sok feléből gyűjtött firfangosairól.
Külön érdekes, hogy a szerző szinte minden történethez fűz megjegyzést, történetet, amely önmagában is érdekes. Ezzel együtt ez nem simán csak egy mesekönyv, hanem mesegyűjtésről, mesetípusokról ismeretközlő is tudott lenni.

Mesekönyv, és ennek megfelelően illusztrált is. Szerettem, hogy eltalálták a képek arányát. Nem vitték túlzásba. Általában egy mese egy képet kap, a lap harmadát kitöltő képet a mese első oldalán. Így van, színesebb tőle a kötet, de a szöveg és a mese maradt a lényeg.
Ötletesek, aranyosak – és voltak benne kiemelkedően szépek is, pl. nagyon szerettem a Róka asszony és a tanukihoz készült kicune képet.

Szép kötet, külcsínben és tartalomban is, csak ajánlani tudom.

Kooczka>!

off
Bár alapvetően a tricksterek nem a kedvenceim, ezeknek a meséléseknek olyan jó hangulata volt, hogy beálltam Törpeszarvas rajongói közé. Ebben a kötetben benne van néhány a már hallott mesék közül, vannak kópék – például Ananszi, a tanukik és a rókatündérek –, akikkel máshol találkoztam már, de itt újabb történeteket ismerhettem meg róluk; és akadnak számomra eddig teljesen ismeretlen figurák is. Élvezettel olvastam, és a végére érve jelentősen változott a hozzáállásom a kópékról szóló mesékhez. A meséken kívül nagyon tetszett többek között, hogy egy-egy jellegzetes szereplőről több történet is szerepelt a kötetben, ezen kívül minden mese végén kaptam egy rövid ismertetőt a mese hátteréről is.

Fapicula>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Zalka Csenge szuper könyvei közül is a legszuperebb……eddig :)

Képopera P>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Ezdejó volt! ^^ Külön örültem a kis infóknak is, nem csak a meséknek, és hát a szerző szövegezését annyira szeretem, élővé válik általa az egész. =)

kiskavics>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Kívül-belül gyönyörű kötet. A bennem élő gyerek, akinek minden vágya volt okos lánnyá válni, aki tudja, hogyan kell köszönni is, meg nem is, ujjongott olvasás közben.
A történetek gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt szórakoztatóak, igazi régesrégi mesehangulatuk van off. Néhányat kivéve bátran felolvashatók 5-6 éves gyerekeknek is.
A kedvenceim Törpeszarvas történetei voltak, aki furfangosságával mindenképpen méltó címszereplő. Külön hálás vagyok a pillanatért, amikor spoiler
A kötet végében található olvasmányajánló nagy része repült a várólistámra.

Pennmenelien P>!

Megtanulták, hogy ami a szívedben van, azt senki nem veheti el tőled.

93. oldal, Dzsisztu éneke - Világszép Alapítvány, 2021

paradise>!

Történt egy napon, hogy Törpeszarvas vígan bóklászott a dzsungelben, amikor megütötte a fülét Tigris morgása. Törpeszarvasról, akit Kancsilnak is hívnak, ezen a ponton két dolgot is érdemes megjegyezni: azt, hogy nagyon furfangos, és azt, hogy a tápláléklánc alján található, amiért is Tigris különösen szeret rá vadászni. Tigrisről ellenben egy dolgot is elég elmondani: nem ő a legokosabb a dzsungel állatai között. Sőt.
Amikor Kancsil meghallotta az éhes Tigris morgását, tudta, hogy elbújni vagy elszaladni már nem lesz ideje. Gyorsan körülnézett hát, és egy bokor tövében megpillantott egy szép nagy kupac gőzölgő, friss elefánttrágyát. Fogta magát, leszakított egy hatalmas levelet, és legyezni kezdte a trágyát, mintha roppant fontos dolga lenne.
– Most megvagy, te vakarcs! – ordított rá Tigris a következő pillanatban előrontva a bokrok közül. – Napok óta nem ettem semmit! Te leszel a vacsorám!
– Ne most, Tigris! Nem látod, hogy nem érek rá?
Tigris megtorpant. Arra számított, hogy Kancsil megrémül és menekülni próbál, de az továbbra is unott arccal ült a kupac mellett, és legyezgette.
– Mi az, hogy nem érsz rá? Nem kérdeztem, ráérsz-e, hogy felfaljalak!
– Hagyjál békén, Tigris! Salamon király fontos feladatot bízott rám. Ha fel mersz falni, borzasztó dühös lesz rád!
Tigris meglepetten pislogott.
– Miféle feladatot adott neked Salamon király?
– Nem látsz a szemedtől? – húzta fel az orrocskáját Kancsil. – Én őrzöm a király pudingját!