Törpeszarvas ​és a déli álom 20 csillagozás

Mesék kópékról, lázadókról, furfangosokról
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Gyerekkorom ​nagy példaképe Tom Sawyer, aki a kerítésfestés sanyarú feladatát úgy oldja meg, hogy irigykedést ébreszt maga iránt. Szinte versengenek a többiek, hogy kivegyék a kezéből a munkát. Nemes cselekedet ez? Aligha. Okos és szórakoztató? Bizony. Bántott vele valakit? Ugyan. Világszerte születnek agyafúrt alakok, akik a sarkából is kifordítják a megszokott világot, hogy szamárfület mutathassanak. Gondolkodásuk őrzi a gyermeki észjárás szabályokat nem ismerő, kereteket szétfeszítő frissességét. Zalka Csenge Virág ismét az egész világ mesekincséből válogatott, hogy saját egyedi, letisztult, mégis ezernyi ízt magában rejtő stílusában adja tovább nekünk a történeteket. Ananszi, a pók például úgy pörgeti meg a királyt, hogy az kénytelen magába nézni. A törpeszarvas pedig képes úgy móresre tanítani egy gonosz krokodilt, hogy csaknem barátság lesz belőle. A rókatündérek (kicunék) úgy járnak túl az eszeden, hogy észre sem veszed! Nem tisztán jók, nem tisztán rosszak. Jó, ha van… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Tagok ajánlása: 6 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világszép Könyvek

Világszép Alapítvány, Paloznak, 2021
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150114309 · Illusztrálta: Bertóthy Ágnes

Timár_Krisztina I>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom Mesék kópékról, lázadókról, furfangosokról

Mit csinál a trickster? Ravaszkodik, lázad, szabályokat von kétségbe, amivel tönkreteszi saját magát vagy másokat, de az is lehet, hogy újraalkotja a világot. Hazudik és igazat mond, határokat nyit meg, belakja a senki földjét. Közben pedig gyermekvédelmi gondoskodásban élőknek segít fennmaradni. Legalábbis ami Zalka Csenge Virág legújabb mesekönyvének sok-sok tricksterszereplőjét illeti.

Kritikám a KULTeren:

Világszép Alapítvány, Paloznak, 2021
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150114309 · Illusztrálta: Bertóthy Ágnes
FélszipókásŐsmoly >!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

A szerző blogján keresztül már számos trickster figurát megismerhettem a világ minden tájáról, akik közül többen be is kerültek e könyvbe, igazán izgalmasan elmesélt történeteikkel. Mindegyik mellé rövid magyarázatok járnak, illetve kulisszatitkok a mesegyűjtés hátteréről és a történet egyéb változatairól.

Törpeszarvas (link), Ananszi (link), Róka és Nyúl (link) mellett a magyar (link) és nemzetközi (link) kópé-ősalakokból merít ez a kötet – de Loki, a csínytevés istene sem maradhatott ki belőle. Ajánlom mindenkinek, aki szereti a gyengeségeiken furfangosságukkal felülkerekedő hősöket, az őrült bölcseket, a csalafinta jótevőket és a ravasz, de szerethető bajkeverőket.

Ráadásul a megvásárlásával gondoskodást érdemlő gyerekeken segíthettek!

theodora>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Talán ez a Zalka Csenge Virág kötet tetszett nekem a legjobban, pedig már többet is olvastam. Imádtam a koncepciót, a tagolását, ill. a kulisszák mögött részletek ismét nagyon érdekesek és informatívak voltak.
Ebben a kötetben a világ minden tájáról hoz meséket, amiben különféle kópékat, trickstereket ismerhetünk meg, akik néha gonoszkodnak – de többször segítenek a főhősnek, vagy a többi szereplőnek. Ilyen trickster Loki, a címadó törpeszarvas, a japán és magyar mesékből is ismert rókák (előbbinél persze a mágikusabb rókatündér formában). Tökéletes kikapcsolódást nyújtott – tanulságos és humoros volt, és meghozta a kedvem a januári szerzemény (Japán tündérmesék) olvasásához is.
Ahogy a korábbi köteteit – ezt is ajánlom minden korosztálynak!

krlany IP>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

A mesék elég vegyesek, gondolom mert rengeteg nép meséjéből áll ez a gyűjtemény. A tricksterek is mindenütt mások. Van, akit kedveltem, van akit nem. Mondjuk az meglepett, hogy Ananszival, a tanukikkal és a rókatündérekkel itt találkoztam, de hát tulajdonképpen miért ne!
Ami engem sokkal jobban érdekelt, mint a mesék, azok a kulisszatitkok voltak, az itt lévő összehasonlítások, az egymás mellé helyezés, a gyűjtés módja és a saját testreszabás. Ezekről akár többet is olvastam volna.
Mindenesetre ez egy izgalmas kötet izgalmasan összerakva. Külön köszönet a függelékben szereplő kötetekért, említett, de a könyvben nem szereplő kópékért.

Fanni_Pumpkin I>!

Törpeszarvas for President!

Nagyon szeretem Csenge könyveit, mindig tanulok belőlük valamit. Bölcseséggel és tisztelettel vannak megírva. És most komolyan, a trickstereket csak imádni lehet :D

Kooczka>!

off
Bár alapvetően a tricksterek nem a kedvenceim, ezeknek a meséléseknek olyan jó hangulata volt, hogy beálltam Törpeszarvas rajongói közé. Ebben a kötetben benne van néhány a már hallott mesék közül, vannak kópék – például Ananszi, a tanukik és a rókatündérek –, akikkel máshol találkoztam már, de itt újabb történeteket ismerhettem meg róluk; és akadnak számomra eddig teljesen ismeretlen figurák is. Élvezettel olvastam, és a végére érve jelentősen változott a hozzáállásom a kópékról szóló mesékhez. A meséken kívül nagyon tetszett többek között, hogy egy-egy jellegzetes szereplőről több történet is szerepelt a kötetben, ezen kívül minden mese végén kaptam egy rövid ismertetőt a mese hátteréről is.

kaede>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Még csak a Törpeszarvast fejeztük be, de már imádjuk!* Azt hiszem ez mindent elmond.
Ami különösen megérintett, az pedig a Világszép Alapítvány vezetőjének előszava.
*Azóta befejeztük, és hát volt némi hiszti, hogy miért nem ezt kezdjük elölről. :)
Ami pedig a hab a tortán: a végén a további kópéságok ajánlója! ❤ Biztos, hogy még elővesszük.

lakatoszoltan>!
Zalka Csenge Virág: Törpeszarvas és a déli álom

Nagyon élvezetes, jó válogatás. A Kulisszák mögött részek nagyon jól kigészítik a meséket, sőt, kis kutatómunkára is adnak okot.
4 éves fiammal olvastuk, sok új szót, kifejezést kellett megbeszélnünk, de kifejezetten élvezte a kópékat.

És én ritkán nevetek fel viccesnek szánt sztorikon és meséken, de a hodzsa és a szamár esete az annyira vicces volt, hogy könnyek közt olvastuk el kétszer egymás után…

Pennmenelien P>!

Megtanulták, hogy ami a szívedben van, azt senki nem veheti el tőled.

93. oldal, Dzsisztu éneke - Világszép Alapítvány, 2021