Széltestvér ​és Napkelte 33 csillagozás

Hagyományos mesék rendhagyó családokról
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Izlandtól Szudánig a világ megannyi országából kerültek ebbe a kötetbe különleges mesék. Olvashatunk jóságos mostoháról, emberré vált oroszlánról, kisfiút örökbefogadó méhecskéről, egy lányról, akinek három férje volt, meg egy királyról, akinek hét felesége.
Elmondhatatlanul gyönyörű, mágikus, gyógyító és felszabadító történetek találhatók ebben a könyvben. Minden mese újabb kapu egy megértőbb és elfogadóbb világ felé. Sőt, olvasás közben azt érezhetjük, hogy ez a megértő és elfogadó világ valójában mindig is itt volt körülöttünk. Itt az ideje, hogy újra felfedezzük és megteremtsük. Hiszen mi a mesemondás? A kötetben olvasható egyik történet végén ez is kiderül: „megpróbálni annyit összerakni a valóságból, amennyit csak lehet, abból a kevéske ismeretből, ami a rendelkezésünkre áll.”

dr. Gyurkó Szilvia

Merlin · Heimdall

Szibéria · Görögország · Szudán · Wales

Timár_Krisztina I>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte Hagyományos mesék rendhagyó családokról

Ha Zalka Csengének azt mondod, hogy keressen olyan népmesét, amelyikben van éneklő csiga, hős denevér vagy lelőtt csillag, akkor Zalka Csenge megy és talál. Vagy mennie se kell, mert rögtön eszébe jut egy. Hát akkor hogyne találna népmesét örökbe fogadásról, bántalmazó kapcsolatból kilépő egyedülálló szülőről, nagymama által nevelt unokáról, családon belül erőszak elől baráti közösségbe menekülő lányról, egymást támogató testvérekről, gyermeket nem vállaló, ellenben a rájuk bízott közösséget hatékonyan védelmező házaspárról, vagy éppen együttműködni hajlandó és képes mozaikcsaládról? Bele is teszi mindet a jelen kötetbe, természetesen gyerekek számára feldolgozható módon. Meg még az éneklő csigát, a hős denevért és a lelőtt csillagot. Amelyik egyébként – mindenkit megnyugtatok – élettelen holmi, fűtésre kell, hogy meg ne fagyjanak az emberek.

Részletek a blogon:

Móra, Budapest, 2020
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634865759 · Illusztrálta: Bertóthy Ágnes
ziara>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Kicsit zaklatottan, néha hosszabb időre abbahagyva olvastuk. Nem a könyv hibája, ilyen passzban vagyunk. Adél is, én is.
De most újra elővettük, és nap nap után esténként elolvastuk a harmadát.
Nagyon dicséretes kezdeményezés, mondom én a boldog mozaikcsaládból származó, gyermekét egyedül nevelő anyuka, hogy így van, nem azon múlik a családi boldogság, hogy van apuka, anyuka és gyerek(ek).
Zalka Csenge Virág nagy dolgokat tesz le a mesegyűjtés területén. Köszönjük.

Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Csodás összeállítás! Minden bizonnyal rengeteg munka és még több tapasztalat áll a hátterében. Színes és gyönyörű az egész könyv; a mesék és a képi világ egyaránt.

AniTiger P>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Teljesen elvarázsolt ez a mesegyűjtemény! Nagyon tetszett, hogy egzotikus, távoli kultúrák meséit gyűjtötte össze az írónő, és ezáltal olvashatunk etiópiai, hawaii, japán, basotho, izlandi, ír, zöld-foki szigeteki, walesi, görög, pápua új-guineai, udege mesét vagy akár kaukázusi, bengáli hőslegendát is! Találkozhatunk ismerős elemekkel a mesékben, ugyanis akadnak ezekben is beszélő állatok, elátkozott vagy áldott tárgyak és élőlények, megmentésre szoruló emberek és bizony néha a hőseinket próbák elé állítják. Akadnak talpraesett figurák, akik egyedül is kikecmeregnek a bajból, mások pedig csodás segítőtársakra lelnek kalandos útjuk során, és együttes erőkkel oldják meg az őket akadályozó feladatokat. Mégis szerettem, hogy egzotikus nevektől, mitológiai lényektől és állatoktól hemzsegtek a mesék!

Bővebben…

bagie P>!

Család az család. <3
Nagyon szép gyűjtemény (külcsín és belbecs is tökéletes) – jó volt esténként 2-3 mesébe merülve elgondolkodni a családi kapcsolatokról.
Néhány történet mellé jó lett volna valami meseterápiás magyarázatot is olvasni / hallgatni – azt hiszem az örökbefogadásra várakozva, szép lassan felkészülök minden rendhagyó dologra a mesék által :)

LittleStar>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Az egyik legigenyesebb mesegyujtemeny, ami mostanában a kezem ügyébe került. Az illusztrációk csodálatosak, nincs tele velük a könyv, pont kellemesen, kedvesen dobják fel a kiadványt.
A mesék pedig, egy-kettőt leszamitva, amivel nem tudtam azonosulni, zseniálisak. Nagyon tetszik az alapkoncepcio, hogy nem a hagyományos családok meséit gyűjtötte össze a szerző. Szerintem ez a mai világban különösen fontos (mondom ezt elvalt szülők gyermekekent), hogy a gyerekek is érezzék, hogy barmibol kisulhet valami jó. Mindamellett pedig remek példák a népek közötti különbségekre és hasonlóságokra is ezek a csodálatos nepmesek.
Ha néhány kedvencet ki kellene emelnem: Himinbjörg, a mennyei mostoha; A lány, aki szeretett táncolni; Gullfaxi és Gunnfjoder és a Sötétben fénylő Nanabolele.
De tényleg mind csodálatos volt a maga módján. Örülök, hogy rátaláltam és olvashattam. :)

imma P>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Zavarbaejtő, hogy jobban tetszett, mint a Ribizlik. Azoknak is imádom az illusztrációit, de ezek kedvesebbek. Azokban is imádom a meséket, de ezeket valahogy különlegesebbnek éreztem. A hatéves legkedvencebb könyvének nevezte ki. Azt sajnálom, hogy nem írtam össze, melyik milyen családról szól. Mindenkinek ajánlom, egyáltalán nem csak olyan gyerkőcöknek, akik érintettek a témában. Attól igazán jók ezek a mesék, hogy nem csinálnak ügyet belőle, hogy a családok sokfélék (hiszen ez valóban a világ legtermészetesebb dolga), tehát nem érezni, hogy ez egy speciálisan ilyen meséket egybegyűjtő könyv. „Csak” egy klassz mesekönyv, nagyon jó mesékkel. És persze közben megismertet a világ sokszínűségével, amiben talán a saját színedre is ráismersz.

Gy_Ági P>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Csodálatos meséskönyv, újra és újra vissza fogok térni ezekhez a történetekhez, mert ezeket olvasva otthonosabb helynek tűnik a világ. Ha léteznek ilyen történetek, ha hagyományosan ennyire sokfélék lehetünk, ennyiféle életút lehetséges, akkor helyem lehet itt, akárhogy is, akárki akármit állít is. És az erő számomra főleg ebben van, hogy ezek régről szólnak hozzánk és a világ sokszínű hagyományából – én ebből rengeteg bátorságot merítek.

kuliga P>!
Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Különleges meséket olvashatunk benne, nekem néha sok az ismétlődés benne. Persze-persze más népeknek a meséjében is megjelenhet ugyanaz a motívum. Igazából inkább azt tudom értékelni, hogy olyan népek meséje is ismertté válhat a kötetnek köszönhetően, amit nyilván nem olvasnánk másképp.

Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte

Fantasztikus kötet, amelyben a mesék gyönyörűen megmutatják a családok sokszínűségét – minden értelemben. Vannak jóságos mostohák, egyedülálló szülők, testvérek, akiknek fel kell nevelniük kisebb testvéreiket és így tovább. A világ minden tájáról vannak történetek a válogatásban, így kulturálisan is változatos, amely a szemléletmódunk változásában is sokat segíthet. MInden mese után beleolvashatunk a „kulisszák mögé” is, a válogatás folyamatába, a mese eredetébe. Az illusztrációkért teljesen odavagyok, csak a gyönyörű szó jut eszembe róla!

Chöpp >!

Ha útközben alkalmad lesz jót tenni valakivel, soha ne mulaszd el!

10. oldal Himinbjörg, a mennyei mostoha

Chöpp >!

Himinbjörg neve „mennyei hegyet” vagy „mennyei menedéket” jelent óészaki nyelven – így hívják Heimdallnak, az istenek kapuőrének lakhelyét is.

15. oldal Himinbjörg, a mennyei mostoha - A kulisszák mögött

Kapcsolódó szócikkek: Heimdall
Pennmenelien P>!

Merj álmodni, kilépni abból, ami nem jó, merj útnak indulni, újrakezdeni, hinni abban, hogy szebbé teheted a világot! Lásd meg a szükséget, fogadd el a segítséget, merj boldogan élni, és cselekedni mások boldogságáért!

7. oldal - Előszó (Móra,2020)

Pennmenelien P>!

A család attól válik igazi családdá, hogy hagynak időt egymásnak kötődni, ismerkedni és megnyílni.

153. oldal - Az oroszlán bajsza (Móra, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: család
Chöpp >!

Ebben a görög mesében egyedi, hogy egyikőjük földrengést tud kelteni (ami Görögországban meglehetősen gyakori jelenség). Dartané királylányt pedig azért szeretem, mert R. M. Dawkins mesekutató szerint a neve olyan lányra utal, aki „puha és gömbölyded”.

96. oldal A vadász fia - A kulisszák mögött

Kapcsolódó szócikkek: Görögország
Chöpp >!

Az udege szibériai bennszülött nép, jelenleg kevesebb mint kétezren vannak, és az udege nyelvet már alig százan beszélik közülük. Hisznek benne, hogy az állatok egyes csoportjainak (madaraknak, halaknak stb.) saját „ura”, szelleme van, aki vigyáz rájuk, felügyeli őket.

121. oldal A lány és a madarak - A kulisszák mögött

Kapcsolódó szócikkek: Szibéria · udege
ViraMors P>!

Ez a könyv ajándék. Sokunknak az.
Ajándék Neked, kedves olvasó, vagy mesehallgató, mert ezek a történtek arra bátorítanak, hogy szeress. Merj álmodni, kilépni abból, ami nem jó, merj útnak indulni, újrakezdeni, hinni abban, hogy szebbé teheted a világot! Lásd meg a szükséget, fogadd el a segítséget, merj boldogan élni és cselekedni mások boldogságáért.
Ajándék ez a könyv mindenkinek, aki eddig azt gondolta, hogy egyedül járja a saját, a megszokottól eltérő útját. Ezek a mesék arról tanúskodnak, hogy számos különböző formája van és volt mindig is a családi közösségnek. A lényeg, hogy az elfogadó szeretet és a másik tisztelet legyen az összetartó erő.

7. oldal - Előszó

Pennmenelien P>!

Személyes definícióm szerint egy család működik, ha szerető elfogadó, támogató, biztonságos közeget nyújt minden tagja számára.

156. oldal, Utószó - Mitől család a család? (Móra, 2020)

Pennmenelien P>!

Mert hiszünk benne, hogy a meséknek ereje és igazsága van.

159. oldal, Utószó - Mitől család a család? (Móra, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: mese
Chöpp >!

Történt egy napon, hogy a nartok kalandozni indultak. Kilencvenkilenc hős egyszerre kelt fel reggel; mind lecsutakolta és felnyergelte a lovát, felöltötte a páncélját, felkötötte a kardját, és lóra szállt.

129. oldal Hogyan lőtt le Szoszrukó egy csillagot