Zalán Vince (szerk.)

Rainer ​Werner Fassbinder 8 csillagozás

Zalán Vince (szerk.): Rainer Werner Fassbinder

Rainer ​Werner Fassbinder (1945-1982) német filmrendező, az új német film kiemelkedő egyénisége, másfél évtizeden át a német kultúra fenegyereke. Tragikusan rövid élete során több mint negyven filmet rendezett, köztük a filmművészet egyik legcsodálatosabb filmregényét, a Döblin nyomán forgatott Berlin, Alexanderplatzot. Fiatalon drámákat írt s vitt színre társulataival (Action-Theater, antiteater). Színészként is remekelt, színpadon és filmvásznon egyaránt. Filmjeiben a német társadalom egyik legkövetkezetesebb kritikusának bizonyult, és mindvégig elkötelezettje maradt az elesetteknek, a számkivetetteknek és a kiszolgáltatottaknak. Legjobb alkotásait a témaválasztás szégyentelen radikalizmusa s a drámai kifejezés új filmformáinak keresése jellemzi. A zöldségkereskedő, A félelem megeszi a lelket, a Petra von Kant keserű könnyei, a Küsters mama mennybemenetele, az Amikor 13 újhold van egy évben, a Maria Braun házassága, a Lili Marleen, a Lola, a Veronika Voss vágykozása, a Querelle… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris Könyvtár - Film Osiris

Osiris, Budapest, 1996

shandy>!
Zalán Vince (szerk.): Rainer Werner Fassbinder

Hova lettek a Fassbinderek?
Szabad és vad volt, irgalmatlanul tehetséges és lenyűgözően érzékeny. Kiállhatatlan (legalábbis nehezen elviselhető) ember lehetett, de fantasztikus művész volt. Csodálatos, bátor, meg nem alkuvó dilettáns; ezek a zseniális dilettánsok, mintha kivesztek volna. Hirtelen egy ha eszembe jut, Herzog, de ő is még Fassbinder pályatársa. Egyértelmű volt, hogy nem lehet sokáig úgy élni, ahogy ő, beledöglik az ember, 37 évesen – rengeteg megvalósításra váró tervvel a fejében és meghökkentően sok megvalósítottal a háta mögött – meghalt.

somogyiréka>!
Zalán Vince (szerk.): Rainer Werner Fassbinder

Abszolút kedvenc rendezőm vallomástöredékei. Nincs póz,nincs mellébeszélés. Hófehér gyönyörű művészet.

somogyiréka>!

Az érzelmek nagyon fontosak számomra, de a filmipar manapság kizsákmányolja az érzelmeket, és ettől nagyon undorodom.

Én a filmjeimmel reagálok arra, amit átélek, ahogy érzek.
Több műalkotás hatott rám,mint ember.

-ami Reinhold és Franz között történik, az nem több és nem kevesebb, mint valami tiszta semmiféle társadalmiságtól sem veszélyeztetett szeretet.

-ez a szerelem csak azért él,mert nem jön létre, és ez eleve olyasmi, ami érdekel.

-Nem olvasok Bild-Zeitungot, aki pedig olvassa, az magára vessen.

-A napi semmiségeknek kitett szerelem gyorsan tönkremegy. A szerelem a legklasszabb valami, ami létezik, de nem szabad elkoptatni.

Anyámhoz viszont baráti viszony fűz, de ellenállok mindannak, ami ezen túlmenne. Nincs szükségem anya-fiú kapcsolatra.

Társadalmunkban nincs olyan ember, aki ne lenne lelkileg beteg.

Szeretik az embertársai? Annyira megnehezítem az embertársaimnak, hogy szeretni tudjanak, hogy csak kevesen maradtak.

Mit tart lényegesnek egy párkapcsolatban? Az alapját alkotó értékek állandó felülvizsgálatát.

Kapcsolódó szócikkek: Bild