Királylányok ​második könyve (Királylányok könyve 2.) 5 csillagozás

Zalán Tibor: Királylányok második könyve

Zalán Tibor második királylányos könyvében húsz mese olvasható húsz királylányról: tele vannak új, meghökkentő mozzanatokkal és ismerősen ismeretlen szereplőkkel.

Hol felnőttesen bölcsek, hol pedig gyerekesen viccesek.

Egy pompás, klasszikus mesekönyv!

Azt minden látogatója megjegyezte, éktelen szerencséje van Habakuk királynak, mert mind a negyven lánya gyönyörű, mi több, egyik szebb, mint a másik.

De baja is volt velük elég! Az még csak hagyján, hogy volt közöttük aprócska, sértődékeny, kalandvágyó, tudálékos és álmodozó, de olyan is akadt, aki sárkányokkal szövetkezve haramiának állt…

Eredeti megjelenés éve: 2017

Cerkabella, Szentendre, 2017
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155808012 · Illusztrálta: Metzing Eszter

misevy>!
Zalán Tibor: Királylányok második könyve

Ezt a könyvet a 6 éves kislány választotta magának a könyvtárban, az első kötet ismerete nélkül. Rendkívüliek a történetek, az első rész nélkül is abszolút élvezhetők. Minden történet fantáziadús, izgalmas meseszövésű, kalandos és sok klasszikus meseelemet használ. Még felnőttként is jó olvasmánynak találtam őket.
Ami miatt levontam csillagot, az Matyi királylány. Most komolyan, ezt miért? A mese semmi magyarázatot nem ad egyébként a fiúnévre. Szegény gyerek sehogysem értette, miért Matyi ha egyszer királylány, azt ötöltem ki neki, hogy szegény lány neve Manyi, csak így csúfolják a testvérei, merthogy fiús lány. Mély nyomot hagyott a gyerkőcben a dolog, még a játékában is visszaköszönt. A többi mese színvonala sem tudja teljesen kiegyensúlyozni nálam ezt a hibbantságot.
Viszont! Gabi királylány meséje a végén (aki szintén egy fiús lány, itt viszont ez szépen ki van dolgozva) telitalálat volt nálunk. A sárkánylefejező lovagoktól félő gyermekben gyönyörűen feloldotta ezt a félelmet az, ahogy a sárkánybarát királylány alaposan kiosztja és megkergeti a lefejezésre készülő fekete lovagot, majd utasítja hogy azonnal szedje ki őket a szérűből, ahova amolyan népmesésen belecsapdosta őket.

Boglárka_Madar>!

– De nincsen egy csöpp eszem se – vallotta be töredelmesen a háromfejű sárkány. – Egyik fejemben sem egy csepp se.
– Hát akkor mivel foglalkozol egész nap?
– Ijesztgetek meg rabolok. Meg rabolok, aztán ijesztgetek. De legtöbbször előbb ijesztgetek, csak utána rabolok.
– És mit csinálsz a rabolt holmival?
– Mit csinálok, mit nem csinálok, nem kell az nekem, minek az nekem, dobálom bele a tóba, hadd nyeljék a halak.
– És kiktől rabolsz, háromfejű, ha már rabolsz?
– Eszem nincs, de van annyi gógyim, hogy csak azoktól, akiktől van mit rabolnom. A gazdagoktól.
– A betyárját – rikkantotta el magát Gabi királykisasszony –, te vagy az én emberem. Akarom mondani, sárkányom. Háromfejű Robin Hoodom! Most aludd ki magad, és reggel jelentkezz itt nálam, felfogadlak zsákmányfelhajtónak.
– Az olyan zakószerű? – kérdezte a háromfejű, de a lány már messze járt.

200. oldal, Gabi (Cerkabella, 2017)

– Ej, hagyd már ezeket a népmesei fordulatokat, te Habakuk! – csattant fel az ördögkirály. – Mindig a legkisebb fiú nyalja nálatok a mézet! És mi van a középsővel?

189. oldal, Csenge (Cerkabella, 2017)

Boglárka_Madar>!

Hatalmasat csattanva esett le királyi álla, amikor azt látta, hogy valamennyi királykisasszony arra szavazott, hogy maradjon a legényke közöttük. Ennyit a demokráciáról, gondolta füstölögve Habakuk, de, szerencsére, ez nem hallatszott.

190. oldal, Csenge (Cerkabella, 2017)

Boglárka_Madar>!

Idő Apó hármat köhintett, ötöt perdült, hetet suhintott az ütött-kopott órára, és minden visszaállt megint a régi rendjébe, a részek összeálltak, a világ ismét egy és oszthatatlan lett, mondanák a filozófusok, ha filozófusok éltek volna már abban az időben.

173. oldal, Ada (Cerkabella, 2017)

– És hol van az a PöszeFusza Huculyka-Puszulyka? – kérdezte harmadjára.
De ezen, hiszen ekkorra már mindenki ébren volt a palotában, akkorát nevettek a többiek, hogy Habakuk király jobbnak látta visszavonulni királyi termeibe.
– Ja! – szólt még vissza. – Lakodalmat mindenképpen rendezünk. A lányunkat nem szárnyalva hurcoljuk ki a palotámból! Nincs több szöktetés! A fővadász a jövőben nem lövöldözik mérgezett nyíllal a vejeimre… Mi van még? […]

168. oldal, Boróka (Cerkabella, 2017)

Boglárka_Madar>!

Mert azt még megértette volna, hogy királylány nem akar lenni valamelyikük, minden királyi családban előfordulnak megtévedt néppártiak, úgy is mondhatnánk, demokraták, de hogy lány nem akar lenni egy lány, király ide, király oda, az azért mégiscsak különös.

197. oldal, Gabi (Cerkabella, 2017)

Boglárka_Madar>!

Ment a bolt, jól ment a bolt, a tisztásra kis házikót húzott a banda, melynek tagjai egyre igényesebb ruhákban jártak, és naponta hozták a hírt arról, milyen szépen magasodnak az iskola falai, hogyan faragják az ácsok a padokat, színezik koromfeketére a táblákat. Gabi és bandája együtt étkezett a sárkányokkal, akik erre az időre mérsékelték a lángfújást, legfeljebb a tűzhelybe leheltek be egy-egy lángnyelvet kakaómelegítés céljából. Mi több, együtt étkeztek az elrabolt királylányokkal is, akik nagyon sajnálták, amikor el kellett hagyniuk ezt a pompás kis társaságot, mert meghozták értük a váltságdíjat.

201. oldal, Gabi (Cerkabella, 2017)

– […] A harmadik feladat igazán egyszerűnek látszik. Azt parancsolom, viselkedj egész nap kedvesen, türelmesen, megértőn, gyengéden, ne panaszkodj, ne sírjál, bármi történik is!
Nevetett a királylány, ennél mi sem lesz egyszerűbb.
Elment a legény, de nyomban vissza is jött. Sáros a csizmája, lehúzatta a királylánnyal, de úgy, hogy szegénynek a ruhája merő egy sár lett tőle. A legény leverte a tűzhelyről a készülő ételt, feltöröltette a lánnyal, lesúroltatta a tűzhelyet. Azután meg kigúnyolta a koszos ruhája miatt, kitépkedte a hajából a csatokat, az apját szidta, a testvéreit gyalázta, kidobta az ágyát az ablakon, szétdúlta a kis szoba szép rendjét, s mint aki megbolondult, tartott ez az őrült randalírozás hajnalig. A királylány fogait összeszorítva, néha az ajkába harapva, végig a sírással küszködve tette a dolgát, pakolt a veszetté vadult rőtszakállú legény után, mígnem az megcsendesedett végre.
– Megtanultad az utolsó leckét is, Hildegárd királylány, a szeretetet.

183-184. oldal, Hildegárd (Cerkabella, 2017)