Fekete ​haj halála 2 csillagozás

és más arab elbeszélések
Zakaria Tamer: Fekete haj halála

A keleti irodalom iránt érdeklődők kivételével már közhely, de igaz: a szíriai születésű író neve és munkássága éppoly ismeretlen a magyar olvasók előtt, mint a többi „harmadik világbeli” kortársáé. Pedig napjainkban ő az egyik legkeresettebb arab nyelvű szerző, akinek írásai nemcsak az arab és iszlám kultúrkör olvasóinak szolgálnak élményül. Műveinek fordításai ismertté tették az európai könyvbarátok előtt is. A nagy világnyelveken kívül hozzáférhetők olaszul, oroszul és szerbül is. Zakira Tamer elbeszéléseinek publikálása nagyon is időszerű, mert manapság olyanok is megpróbálják befolyásolni a közvéleményt, akik nem ismerik az ott élők valódi világát.

Pallas Antikvárium, Gyöngyös, 2005
196 oldal · ISBN: 9637524002 · Fordította: Soós Tamás

Eule>!
Zakaria Tamer: Fekete haj halála

Zakaria Tamer: Fekete haj halála és más arab elbeszélések

Komolyan bajban vagyok az értékeléssel (ld. lentebb). A kötet egyedi abban a tekintetben, hogy a magyar könyvpiacra jellemző angolból fordítással ellentétben itt nem egy egész kötet került lefordításra, hanem a fordító által válogatott novellák. Hogy milyen nyelvből és hogyan fordította, arról később.

Bevallom, nem ismerem a kortárs arab irodalmat, csak a múlt század nagyobb alkotóit (Nagib Mahfúz, Juszuf Idrisz, Taha Huszein, Ghasszán Khanafáni). Ez hiba. Zakaria Tamer itt közölt novellái közt van néhány egészen szerethető történet, ahogy persze sok nyomasztó is. A szerző az arab világ egyik legismertebb ma élő írója, aki novellák mellett gyermekkönyveket is ír. Stílusa valahol a régi mesemondókat idézi, költői képeket használ a nyomorúság, az embertelenség, az elnyomó hatalom mindennapi képviselőinek (pl. rendőr) leírására. Egyik-másik történet annyira szürreális, hogy nem is tudtam vele mit kezdeni.

És itt kell szót ejtsek a fordításról: az átírások törökös jellege török alapanyagot sejtet, de lehet, hogy tévedek. Több esetben is az a benyomásom keletkezett, hogy a fordító valójában egy meg nem értett irodalmár, aki eme műben éli ki írói/költői hajlamait. Tudniillik, rengeteg a betoldás a magyar szövegben az arabhoz képest – ami egy arabul nem tudónak is feltűnhet: ha egy mondat arabul öt szó, az magyarul ritkán lesz három sor… Emiatt aztán nem is vagyok biztos abban, hogy Zakaria Tamer novelláit, vagy Soós Tamás írásait olvasom.