100. legjobb krimi könyv a molyok értékelése alapján

Gyilkos ​Balaton (Véres Balaton 0,5.) 388 csillagozás

Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

1972, Balatonakarattya. Egy nyári reggelen két kamasz egy fiatal nő holttestére bukkan a strand melletti nádasban. A rendőrség tanácstalan: a lánynál nincsenek iratok, és első ránézésre semmi sem utal idegenkezű­ségre. Valaki azonban egyértelműen meg akart szabadulni a holttesttől.
Az ügy hamar átkerül az Országos Rendőr­főkapitányság életvédelmi osztályához, amelynek a vezetője Lendvay István őrnagy. A nyomozásban pedig nemcsak a tehetséges újonc, Adorján Máté alhadnagy van a segítségére, de a lánya, Lendvay Laura is, aki váratlan érdeklődést mutat a rendőrségi munka iránt…

A méltán népszerű Balaton-trilógia előzménykötetében az olvasó bepillantást nyerhet az ifjú Adorján Máté egyik első nyomázásába, megismerkedhet a profilozás terén szárnyait bontogató Lendvay Laurával, és végigkövetheti az első közös ügyüket.

Eredeti megjelenés éve: 2023

Adorján Máté

Suba_Csaba P>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

1972 június közepén járunk, amikor a balatonaligai pártüdülő kertésze a szerszámos kamrában egy lány holttestét találja meg. A gondnok úgy dönt, azonnal el kell tüntetni innen a hullát, mielőtt a rendőrség tudomást szerezne róla. A lány testét később az akarattyai strandtól száz méterre egy nádasban találja meg egy tinédzser pár. A rendőrségnek azonosítania kell a húsz év körüli áldozatot, és ki kell nyomozniuk a halálának körülményeit is. Gyilkosság történt vagy valami szerencsétlen baleset következtében halt meg? Az ügyben Lendvay őrnagy mellett a Balaton-trilógiából már megismert Adorján Máté alhadnagy kezd nyomozni. A rejtélyes ügy szálai egészen Budapestig vezetnek.
Zajácz D. Zoltán negyedik könyvében ezúttal is megkapjuk a retro életérzést a 70-es években zajló események (többek közt Fidel Castro magyarországi látogatása), a korszakra jellemző járművek, tárgyak, közismert és népszerű személyek említésével. Ebben a szórakoztató, könnyed hangvételű krimiben nagy szerep jut az érzelmeknek, a plátói szerelmeknek és a párkapcsolatoknak is. Engem nagyon vitt magával ez a történet, hajtott a kíváncsiság, érdekelt a végkifejlete, a megoldása. Jó volt együtt nyomozni a rendőrséggel, hiszen kiváló ritmusban derültek ki az ügy részletei.
A kötet előnye, hogy akár a trilógia előtt, akár utána, akár teljesen önállóan is olvasható.

Amál P>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Nagyon szerettem a trilógiát is, de ez az előzmény történet volt talán a legjobb. Most éreztem úgy, hogy az író a csúcson van. A retró filing itt is nagyon tetszett, és az is, hogy olyan közéleti szereplőket is beleszőtt a történetbe, mint Gobbi Hilda, Töröcsik Mari, Fidel Castro, hogy csak párat említsek. Ezen kívül jó volt a régi szereplőkkel is újra találkozni, akiket már megismerhettünk a másik három történetben. Érdekes volt, hogy Laura még csak 16 éves, de már most is plátói szerelmet érez Máté iránt, aki persze nem fogalkozik a tini lánnyal, hisz foglalt a szíve. Sajnálom, hogy Laura édesapja időközben elhunyt, de biztos, hogy a lánya rá ütött, tőle örökölte a nyomozói vénáját. Maga a történet is érdekes volt, halott lány, pártüdülő, politikai ráhatás, drog, prostitúció. Zajácz. D. Zoltán izgalmasan keverte a kártyákat. Bízom benne, hogy olvashatok még tőle, mert nekem nagyon bejön ez a retró stílus, amiben ír.

Kriszta_89 P>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Egyszerűen imádom ezt a sorozatot!

Levittem amúgy a Balatonra, hogy majd ott elolvasom az adott környezetben, és milyen jó lesz így olvasni. Csak Kriszta tervez nyaralás végez, így csak megalapoztam a hangulatot, de rögtön utána két nap alatt be is faltam az egész könyvet szó szerint.
Nem tudom nem szeretni ezt az igazi retró kirmit, olyan szinten visszavisz abba a korba, hogy amikor olvasom úgy érzem visszarepültem én is az időben.
Ismét jó kis krimiszálak kerekedtek ki jól megalkotott szereplőkkel. Nem mondom, hogy lerágom a tíz ujjam, de nem is ez a lényege, hanem a feeling amit magában hordoz. Nagyon tetszett ez az egész „UFO” -s dolog a mellékszálakkal, ahogy lassan kibontogatták magukat a szekrényben lévő csontvázak és megkaptuk a válaszokat.
Halvány reményeim azért vannak afelé, hogy sose érjen véget ez a sorozat :)

eenca P>!

Túlságosan rövid volt!!!

Egyszerűen mádtam ezt a részt! ♡

Hozta az igazi retró hangulatot, ahogy a többi könyv is, és a nyomozás is nagyon tetszettek (talán még azt is megkockáztatnám, hogy ez a nyomozás lesz a kedvencem …).
Örültem, hogy megismerhettem Laura édesapját, igazán kiváló apa figura aki szereti a lányát és azt gondolja, hogy bármire képes, amit a fejébe vesz.

Máté már itt is egy igazi főnyeremény, bár még nem igazán érett meg minden tekintetben. Tetszett a csavar Annával, hiszen tudjuk, hogy fog Máté és Laura kapcsolata alakulni a későbbiekben.
Laura itt cserfes, nagyon szerelmes, okos és szókimondó. Már látni az előszelét annak, hogy milyen belevaló lesz, amikor az első kötetben találkozunk vele.

Jó volt, hogy további ismerős arcok is felbukkantak. Olyan volt, mintha rég nem látott ismerősökkel talákozhattam volna újra.

Már most hiányoznak a szereplők és a nyomozások, és remélem hogy mielőbb olvashatok valamit az írótól, ami hangulatában ugyanúgy el fog varázsolni, mint a Véres Balaton könyvek.

Cukormalac P>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Kedvenc ugyan nem lett belőle (nálam továbbra is a Haragos viszi a pálmát), de nagyon szívesen olvastam Máté és Laura előzménytörténetét. A hangulatfestés egyértelműen tíz pontos, a párbeszédek sem meggondolatlanok vagy suták, a bűntett és annak felderítése pedig kellően kidolgozott, az ügyesen kevert lapoknak köszönhetően szépen terelt-mellékszálazott. Ellentétben a téli kötettel – amivel kapcsolatban többször is haragudtam a feleslegesen túlnyújtott háttérsztorin – itt most minden rendben volt, emiatt nálam szó nélkül érdemel maximális csillagot az 1972-ben játszódó regény.

Bár önmagában is megállja a helyét, a sorozatot nem ismerőknek mindenképpen ajánlott ezzel indítani: garantáltan beránt és annyira letehetetlen, hogy utána a többit is szinte követelni fogod! Számomra a valódi trilógia ismeretében ez egy ragyogó megoldásokkal és élvezetes pillanatokkal, valamint nagyon kedves kikacsintásokkal teli olvasmányélmény volt, amiből még (hasonló színvonalon persze) akármennyit el tudnék viselni, de most már inkább a beharangozott skandináv krimi izgat a szerző tollából – főleg, hogy abban is kapunk egy kicsit Lendvay Laurából…

maya75 >!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Az első két részt korábban olvastam, a harmadikat és ezt viszont csak most sikerült beszerezni. Nem voltam biztos benne, melyikkel lenne érdemes folytatni, de végül az előzménykötet mellett döntöttem, és nem bántam meg. Ugyanannyira tetszett, mint az első rész. Jó volt ismét egy kicsit a 70-es években létezni off, és jobban megismerni Mátét is. A történet/nyomozás is érdekes volt, az meg külön jól esett, hogy végre olyan könyvet olvashattam, amiben nincs egy csomó elütés, helyesírási- és egyéb hiba.
Jöhet a befejező rész! :)

Lázárné_Csernus_Anikó>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Abban az időszakban vagyunk, amikor Laura még bakfis, Máté pedig kezdő nyomozó, a Véres Balaton cselekménye előtt. Szándékosan olvastam a második és harmadik rész előtt, mert jó sokáig szeretném húzni a szereplők kapcsolatának alakulását. Egyrészről próbáltam nagyon lassan olvasni, hogy sokáig tartson, másrészről a rövid „csak még egy fejezet” miatt ez nehézkes volt. Külön öröm, hogy Szeged is felbukkan, főleg a szabadtéri és egyetemi színpad, Paál ideje, ez helyiként tényleg igazi esszencia (főleg, hogy idén jubilált a SZESZ). Ezek azok az apró morzsák, amelyek miatt tényleg retro lesz és adja a nosztalgia érzést. A cselekmény, a karakterek, az edukáció spoiler, a helyszín mind mind szerethetővé teszik az egész sorozatot.
Fun fact: a szüleim Fonyódon nyaraltak, anyukám kezébe adtam, hogy ezt olvassa. Nem bírta letenni, úgyhogy apukám is elolvasta és imádta. Az ott nyaraló egyik könyvtáros vágyakozva nézte a legújabb részt, az ő könyvtáruk még nem tudta beszerezni, természetesen anyukám kölcsön adta neki és ő is szerette.

Hails>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Nagyon jól összetett sztori volt. Bana nyomozó aki itt még nem nyomozó mostmár az egyik nagy kedvencem lett. Olyan közvetlen és jó barátja Máténak. :D
Jó volt látni Adorján Mátét és Laurát fiatalon illetve Laura apját még élve, nyomozóként. :)
De ez tényleg egy 0.5 kötet. A véres Balaton előtt nagyot üt ha úgy olvassuk… Most olvashatom újra a Véres Balatont :D

Mónika_T P>!
Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton

Régóta terveim közt szerepelt a Balaton trilógia, de csak nem akart sor kerülni rá. A vegyes vélemények miatt tartottam attól is, hogy esetleg túl van értékelve.
Gondoltam a negyedikként megjelent előzménykötettel próbálok szerencsét, aztán majd meglátom.
És megláttam.

Iszonyat gyorsan letudtam. off
Gyors, könnyed kikapcsolódást nyújtó olvasmány volt.
Agyalni nem kellett sokat, vitt magával a történet. Jó volt a több különböző szál, és a magánéleti dolgok vegyítése. Emellett a retro hangulat is megfogott. Pedig ebben sem voltam biztos, hogy tetszeni fog.
Most már nem kérdés, hogy jöhet a többi rész is!

robinson P>!

Mindig megnyugtatóan hatott rá az öntözőrendszer duruzsolása.

robinson P>!

Ezen a reggelen a Tihanyi-félsziget úgy festett madártávlatból, mint egy épp csak befejezett akvarell, amelyen még meg sem száradt a vízfesték.

robinson P>!

– Repül az idő. Már betöltötte a tizenhatot. Gimnazista és lelkes krimirajongó. Remélem nem akar majd rendőr lenni!

A lány zavarba jött.
– Azt mondta, hogy a fiatal lányok egy férfiban egyszerre keresik az apát és a szeretőt. Viccesen megjegyeztem, hogy szerintem apakomplexusa van. Erre azt felelte, hogy pszichológiai baromság.

robinson P>!

A gondnok határozottan megrázta a fejét.
– Nézz körül! Ez itt a Magyar Szocialista Munkáspárt üdülője.

robinson P>!

Épp csak hajnalodott. Az égbolt alja vörösből rózsaszínre váltott a Belső-tó vize fölött, aztán percek múlva megjelent a nap.

robinson P>!

Nem vallhattak szégyent, hiszen illusztris vendég érkezését várták: maga Fidel Castro, a Kubai Kommunista Párt vezetője látogatott el a pártüdülőbe.

Kovaxka P>!

Csütörtök este volt, hetente egyszer ezen a napon futott ki a Vigadó téri kikötőből a Táncsics nevű hajó, fedélzetén az új magyar sztárzenekarral, a Taurusszal. Ezeken a napokon a Táncsics zsúfolásig megtelt. A közönség imádta a dalokat, de a rajongók kemény magja elsősorban a gitárkirály, Radics Béla játékára volt kíváncsi.

48. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Radics Béla · rajongó
sz012>!

-Pista! Mostantól Adorján Máté is az ügyön dolgozik. Igaz, hogy épp az előbb küldtem el szabadságra, de visszavonom. Amúgy sem tetszett neki.

Kapcsolódó szócikkek: Adorján Máté
noni55 P>!

Mindannyian mondunk olyasmit dühünkben, hogy “ezt még megkeserülöd”, vagy hogy a “legszívesebben megölnélek”, de ha ezeket az ígéreteket be is váltanánk, akkor a rendőrség nem győzné a munkát.

49. oldal, 8. fejezet

Véres Balaton sorozat · Összehasonlítás