Kettős érzést váltott ki belőlem ez a könyve Zadie Smithnek, bizonytalan is vagyok, hogy miképp merjem őt kritizálni. De úgy érzem, hogy a könyvét befejezve mindenképp kell kritikát mondanom. Első olvasásom volt az írótól, talán kicsit túl terjedelmes és itt-ott már rétestészta szerű nyúlós valami volt. Annyira egymásba gabalyította a szálakat, hogy néha már én se nagyon tudtam követni. mégis azt kell, mondjam, hogy színtiszta irodalom volt, mely megmutatta, hogy mi emberek, milyen sztereotípiák szerint élünk, előítéletekkel, megmásíthatatlanná belénk vésődik, ránk ragadnak mások érzései, gondolatai, és ezzel az ellenséges álarccal másoknak való megfelelni akarásból mi is cinkos játékosai leszünk az ördögnek. Nagyszerűen megmutatta a vegyes házasságokat, az ellentétek vonzását, és a fehérek lenézését, a „feketék” színesek irányában. A bevándorlók egymás mellett élnek, megtűrt személyként Angliában, de szerintem ez a megvetés, utálat bárhol jellemző lehet a nagy világban.
Sokat tépelődtem a mű címén, miért ennyire lehetetlen, egyszerű, már-már közönséges ? És rájöttem, hogy talán azért, mert bárhonnan bármiképp vizsgáljuk az embereket, bontjuk faji előítéletek szerint „színre” egy közös bennünk, az pedig a fogazat. Mindenkinek fehér foga van, így ergo egyenlőnek is születtünk a világra, és nagy botor dolog valakit az alapján megítélni, hogy milyen a bőr színe.
Egyfajta karikatúra ez a könyv.
spoilerViccesen végigvezet éles szarkasztikus hangvéttel a világ különféle vallásain, legyen az keresztény, zsidó, vagy muzulmán, egy közös van benne, a hinni akarás, és az összetartás, nekünk embereknek mindig is szükségünk van ,volt ,lesz a hitrendszerre, amiben hiszünk, hinni akarunk, egy magasztosabb felső lény létezésében, de egyúttal ez a sokszínű vallásosság szét is tagolja, darabolja az embereket, mintegy rétegezve.
Lássuk csak, a szent Korán, és vonzata, a fanatikus vallásos háborúzások, hatalom hajszolása. Véleményem szerint a vallás maga egyfajta politika, hatalom.
Ez a könyv megfogott, végigvezetett, magával ragadott, majd elengedett. Sok társadalmi csavart, és dilemmát élezett ki, amivel megvágja magát az óvatlan olvasó. Én is „elvágtam” a kezem ezzel a könyvvel, mert édes-bús, elgondolkodtató volt. Megmutatta a tipikus gőgös embert, akik vagyunk, megtagadva a múltat, szemben állva a jövővel. Holott összetartás nélkül nincs fejlődés. Egy dolgot azonban nem lenne szabad elfelejtenünk, hogy mind egy anyagból vagyunk gyúrva, és egy felé tartunk. Időnk véges. Éppen ezért nagyobb tiszteletet kellene tanúsítanunk az élet felé.