Önéletírás ​és fikció között – Történelmi történetek 1 csillagozás

20. századi történelmi és társadalmi traumák irodalmi és önéletrajzi reprezentációi
Z. Varga Zoltán: Önéletírás és fikció között – Történelmi történetek

Mi ​újat, vagy legalábbis mi mást tud mondani az irodalomtörténet és a poétikai elemzés a történelmi traumákról a történetíráshoz képest azokban az időkben, amikor a „sok” emlékezés, úgy tűnik, hiába próbál gátat vetni a feledésnek? Az Önéletírás és fikció között: történelmi történetek című kötet irodalmi művekben vizsgálja 20. századi magyar és európai történelmi traumák megjelenítését. A könyv első része Budapest 1944–1945-ös ostromáról és a vészkorszakról írt művekkel foglalkozik, közülük is azokkal, melyek a háború befejezését követő néhány évben születtek. E rész fejezetei írók és közemberek naplóit, illetve a közvetlenül a háború utáni időszakban írott és kiadott, ám mára némileg elfeledett műveit, Tersánszky Józsi Jenő regényeit, Déry Tibor elbeszéléseit, Karinthy Ferenc ostromtörténetét és Vas István verses-naplókötetét elemzik. A háború után kiadott, az ostromot feldolgozó regények többsége abban a hiszemben íródott, hogy képesek a történelmi eseményt új összefüggéseket… (tovább)

>!
L'Harmattan, Budapest, 2019
178 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634143239

Most olvassa 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 4


Népszerű idézetek

apple_pie>!

Közismert, hogy a narratív identitás elmélete azon a gondolaton alapul, hogy mindnyájan hordozunk magunkban egy elbeszélést életünk történetéről, melyet bármelyik pillanatban el tudnánk mondani a „Ki is vagyok én?” kérdésre válaszolva. Ezeket a történeteket azonban ritkán meséljük el önként. Többnyire csak akkor fogalmazzuk meg őket, ha rákényszerít bennünket valamilyen rendkívüli esemény. Az élettörténet elmesélése általában az önazonosság válságához kötődik, s ilyenkor nem egyszerűen elmeséljük életünk történetét, hanem újra is alkotjuk azt, nemcsak új szavakat keresünk elbeszélésünkhöz, hanem az elbeszélt dolgot – önmagunk történetét – is megváltoztatjuk.

148. oldal

Z. Varga Zoltán: Önéletírás és fikció között – Történelmi történetek 20. századi történelmi és társadalmi traumák irodalmi és önéletrajzi reprezentációi


Hasonló könyvek címkék alapján

Szerb Antal: Magyar irodalomtörténet
Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 2.
Romsics Ignác: Magyar rebellisek
Nyáry Krisztián: Általad nyert szép hazát
Molnár Judit: Csendőrök, hivatalnokok, zsidók
Hahn István – Kákosy László – Komoróczy Géza: Az ókor története II.
Nagy Levente: A király, a zsarnok és a propaganda
Fónagy Iván: A mágia története
Gulya János (szerk.): A vízimadarak népe
Cserép József: A magyarok őshazája