4. legjobb képregény könyv a molyok értékelése alapján
72. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján

Az ​emberiség születése (Sapiens: Rajzolt történelem I.) 127 csillagozás

Yuval Noah Harari – David Vandermeulen – Daniel Casanave: Sapiens: Rajzolt történelem – Az emberiség születése

A ​tisztánlátás hatalom. De hogyan láthatjuk át a világban zajló eseményeket anélkül, hogy elvesznénk az apró részletekben? Például úgy, hogy hátrébb lépünk, és megszemléljük a teljesebb képet: az emberi faj történetét. A Sapiens – Rajzolt történelem című képregénysorozat azt meséli el, hogyan lett egy jelentéktelen majom a Föld nevű bolygó ura, és hogyan jutott el odáig, hogy képes széthasítani az atomot, elrepülni a Holdra, vagy módosítani más fajok genetikai kódját.

Yuval Noah Harari, a könyv mesélője és társai – Prehisztorikus Bill, Doktor Fikció, Lopez nyomozó és sokan mások – a történelem meghatározó és sorsfordító eseményeibe avatnak be minket. A képregény viccesen és szórakoztatóan tárja elénk az emberiség történetét a Sapiens – Az emberiség rövid története című nemzetközi sikerkönyv alapján, amelyet 60 nyelvre fordítottak le, és több mint 16 millió példányban kelt el világszerte. Szellemessége, humora és érdekes karakterei azokat is magukkal ragadják, akiket… (tovább)

Animus, Budapest, 2024
248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636144432 · Fordította: Torma Péter
Animus, Budapest, 2021
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633248041 · Fordította: Torma Péter · Illusztrálta: Daniel Casanave
Animus, Budapest, 2020

Linszyy P>!

Örülök, hogy a képregényt olvastam el és nem a könyvet, mert ez is rengeteg infó volt egyszerre. Szerintem szuper, hogy a képregény eszközeivel mutatja be a történelmünket, érhetőbb és viccesebb, iskolásoknak is ajánlanám. Picit tömény volt nekem, pedig ez nem is az egész könyv, de örülök, hogy elolvastam, jó ezekről tudni. :)

szelesteirita P>!

IMÁDTAM

Ilyen szintű komplexitását a történelemnek én eddig még nem láttam. Hogy van az, hogy ez az emberiség születéséről szól, és nem arról magyaráz csak hogy barlangrajzok, blabla, pattintott kőkorszaaaaak, blabla, HANEM kérem ez biológia, kémia, evolúcióelméletek, mi is az a faj/fajta, antropológia és még mennyi minden van benne!!! Nagyon szélesíti a látókört, és egyáltalán nem száraz!! Izgalmas jelenetekbe, a modern korba építve meséli el emberek párbeszédén, előadásokon, baráti vacsorákon keresztül, hogyan is jött létre az ember.

Muszáj elolvasnom a többi részt is, mert hiiiihetetlen sokat lehet belőle tanulni!!

Noémi_Zsófi_Tóvári>!

Annak a célnak, amiért a kezembe vettem, tökéletesen megfelelt: a vizuális megjelenés segítségével jobban elmélyüljenek a Harari által leírtak.
Amikor még anno a Sapienst olvastam pont az fogott meg benne, hogy teljesen érthetően beszél a történelemről, politikáról, tásadalmakról, az emberiség eredetéről. Egyáltalán nem száraz, pont annyia tudományos, hogy nem sokall be tőle az ember, emelett emészthető is. Én ezt a képregényt az „eredeti” könyvhöz képest szövegileg eröltetettnek éreztem. Olvasás közben nem is nagyon tudtam belőni a megcélzott korosztályt. Voltak benne olyan részek, ahol szinte gügyögve, nagyon szájbarágosan voltak megfogalmazva a dolgok, és nem kevés 18+-os utalás volt benne (pl.: https://moly.hu/karcok/1533306). Ez a zavar nagyjából a feléig tartott, onnan már viszonylag stabil volt számomra, és megszűnt a személyiségzavarom.
Lehet, hogy én vagyok maradi, vagy prűd, az is lehet, hogy második olvasásra változik majd a véleményem, de gyereklelkű fiatal (10-13 éves korosztálynak) nem adnám. Pedig, amikor elkezdtem olvasni komolyan azt hittem, hogy ez jó ajándék lehet majd a történelem iránt érdeklődő gyerekeknek is.
Be fogom szerezni a folytatásokat is, de messze nem lett akkora kedvenc, mint a Sapiens, vagy a Homo Deus.

pevike >!

Magamnak hoztam ki a könyvtárból, de a férjem rögtön lecsapott rá, és elolvasta előlem. Úgy fogalmazta meg a véleményét, hogy kicsit elvont, de nagyon jó. Teljesen egyetértek vele. Nagyon tetszett a stílusa, az, hogy mennyire érthetően informatív. Én soha nem szerettem az őskort, de most úgy gondolom, hogy csak azért, mert nem tudtam róla eleget. Nagyon tetszett, hogy naprakész, a 2019-es tudományos eredmények és a Covid-19 is benne van. Élmény ilyen törikönyvet olvasni. Biztos az eredeti is jó, de hatalmas ötlet volt képregényt csinálni belőle, így biztosan szélesebb közönséghez eljuthat. Mert tényleg érdemes, még akkor is ha Dr. Fikció és Lopez nyomozó, Billel és Cindyvel tényleg elég elvont figurák, a mondanivalója nagyon átjön. És megnyugtató, hogy a pletyka nemcsak negatív dolog az emberiség életében. :) Alig várom a következő részt.

L_Lívi P>!

Kívülről és beltartalmilag is 5 csillagos mű. A megvalósítás, a rajzok a szöveg is nagyon egyben vannak. Harari írásai pedig egyre szimpatikusabbak nekem. Ide a többit is!

Kettinger_Laura P>!

Normális, hogy már most azon gondolkozom, vajon idén kiadják-e a harmadik részt is? :D Érdekes és élvezetes olvasmány volt, sokat tanultam belőle és imádtam minden percét. Fel is kellett osztanom magamnak 4 részre, hogy ne egy nap alatt daráljam le, hanem sokáig kitartson. Aztán annyit rizsáztam róla itthon, hogy tegnap meg is kaptam a következő részét ajándékba. Kár, hogy nem így tanították nekünk a történelmet, mert akkor valószínűleg nem ez lett volna a mumus-tantárgyam.

Szmeme>!

Ezt a könyvet mindenkinek el kellene olvasnia!
Alig tudunk valamit őseinkről, még töri órán is csak említés szinten beszélünk ezekről az időkről. Nekem a felépítése is nagyon tetszett. Az utolsó fejezetre hagyta a legmegdöbbentőbb dolgokat, amiket tudunk, de mégsem gondolunk bele. A szöveget kiegészítik a rajzok, így válik egésszé. Gyönyörű a grafikája. A vicces jelenetekről nem is beszélve. Külön tetszett, hogy maga az író is megjelenik és beszélget a könyv lapjain keresztül kitalált és valós emberekkel.

basa>!

Csodálatos képregény album született Emberiség,valamint Harari rajongónak kötelező darab, gyönyörű színezéssel és elgondolkodtató mondanivalóval.maszk nélkül is olvasható,kiváló karácsonyi ajándék!

Zhatria>!

Nagyon örülök, hogy kijött ez a kötet képregényben is! Bevallom az ilyesfajta könyveket egyáltalán nem, vagy nagyon nehezen tudom olvasni. 2-3 oldal után már unom magam, bármennyire is érdekesen ír az író.
Viszont a Sapiens már rég érdekelt, így a fentebb leírt akadályokat a képregény tökéletesen kiküszöbölte számomra.
Nagyon sok érdekes dolog van benne, ki gondolta volna, hogy az őskor ilyen izgi? Suliban is maximum 1-2 órat foglalkoztunk csak a témával. Így örülök, hogy ennyi mindent megtudhattam és ezáltal új ismereteket szerezhettem. Csak ajánlani tudom mindenkinek.

_Bogi>!

Nagyon örülök, hogy ilyen formában is létrejött ez a könyv. Számomra sokkal jobban befogadható volt, könnyebben olvastam. Gyönyörűek a rajzok benne, fűszerezve van egy kis humorral a mesélő által.

shadowhunter1975 P>!

A kihaltaknak, az elveszetteknek és az elfeledetteknek.
Ami összetartozik, annak szét is kell válnia.
Yuval Noah Harari

shadowhunter1975 P>!

A tűz megszelídítése az eljövendő dolgok előjele volt. Az első nagyobb lépés az atombomba felé vezető úton…

RomanBeki>!

A sapiensek tehettek róla, vagy sem, de amint betették valahová a lábukat, ott kihalt az őslakos népesség.

L_Lívi P>!

Miénk a kétes dicsőség, hogy a leghalálosabb faj vagyunk a biológia történetében! Mind bűnösök vagyunk! Legdőbb ideje, hogy belássuk ezt…

Botch>!

A történelem nagy része egyetlen közös kérdés körül forog: hogyan győzzünk meg milliókat arról, hogy elhiggyenek egy történetet egy istenről, egy nemzetről, vagy egy cégről. Ha ez sikerül, az óriási hatalmat ad a sapiensnek, mivel lehetővé teszi, hogy milliók dolgozzanak együtt egy közös cél érdekében.

pjanos>!

Ön tehát azt állítja, hogy a kőkori vadászó-gyűjtögető emberek teljesebb, kielégítőbb életet éltek, mint az utánuk következők?
Ez attól függ, kikkel hasonlítjuk össze őket. A legtöbb, „utánuk következő” szegénységben élő paraszt volt, nem pedig konferenciákra repkedő, éttermekben ebédelő magunkfajta.

pjanos>!

A kutatóknak megvan az a szokásuk, hogy csak olyan kérdést tesznek fel, amire jó eséllyel választ remélhetnek.
[…]
Mégis fontos olyan kérdéseket feltenni, amelyekre nincs válasz.

pjanos>!

A legtöbb szükségletünket illetően vakon hagyatkozunk olyan más emberek segítségére, akiknek a tudása szintén egy apró szakterületre korlátozódik.

RomanBeki>!

Nézd meg a világ legnagyobb ragadozóit! Fenséges lények. Több millió évnyi uralkodás tette őket ilyen magabiztossá. A sapiens viszont olyan, mint egy másodosztályú diktátor, aki folyton attól retteg, hogy elveszíti a hatalmát.