Az ​utolsó rítus 150 csillagozás

Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Harald igazi megszállottja a boszorkányüldözések történetének. Németországból Izlandra megy tanulni, hogy ismereteit elmélyítse. Ám egy reggelen a diákot megcsonkítva, testén különös jelekkel, holtan találják az egyetem egyik szobájában. A rendőrség zűrös barátai között keresi a tettest, ők ugyanis tagjai egy boszorkánytársaságnak. Közülük egyet le is tartóztatnak. Harald családja azonban úgy érzi, hogy nem az igazi bűnöst fogták el, ezért megbíznak egy ügyvédnőt, hogy nézze át újra a rendelkezésre álló dokumentumokat. Thóra a rendőrség számára is meglepő, új szempontokkal áll elő… Az izlandi krimiirodalom kirobbanó tehetsége 30 nyelven jelent meg!

Eredeti cím: Tridja táknid

The Rolling Stones

Izland

Kovaxka P>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Megvan a maga izlandi tempója, viszont nincs túlírva. Tetszett a boszorkányüldözés izlandi történelme. Thóra, az ügyvédnő és Matthew nagyon jól működtek együtt. A gyilkosság módja most is egyedi volt, a családi drámákat is megkaptuk. Kissé kurtán-furcsán végződik, de ez nem rontja az összhatást. Kedvelem Yrsát.

Navi>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Jó kis skandináv krimi, egy nagy adag boszorkánysággal és némi családi drámával megfűszerezve. A gyilkost nem találtam el, Harald családi titkát viszont igen. Ez már fél siker :) Birtoklásvágy, irigység, családi örökség, boszorkányüldözés."A Pepsi lány- vagy fiúnév?" ezen jót mosolyogtam :)

PRicsmond>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Annyira azért nem rossz ez a könyv ahogy a százalék mutatja, tény, hogy vannak ennél sokkal jobb skandináv krimik is, de egy olvasást szerintem megér, nem hosszú nagyon könnyen lehet vele haladni. Maga a történet gyilkossággal indít, a boszorkányüldözésért rajongó Haraldot holtan találják az egyetemen és mivel a rendőrség gyorsan lezárja a nyomozást, a családját nem hagyja nyugodni a gyors, hanyag rendőri munka ezért felbérelik főhős ügyvédnőnket, aki nevének kiejtésére a könyv végén sem jöttem rá, hogy segítsen a család jóképű barátjának a nyomozásban. Így kalauzolják el hőseink az olvasókat Izlandon történelmében, a boszorkányüldözések világában. Én élveztem ezeket a történelmi részeket, azt nem tudom mennyi belőle a valóság, az izlandi történelemben nem vagyok otthon, kapunk még misztikumot, fekete mágiát, családi drámákkal megfűszerezve, hogy aztán a végére eljussunk a gyilkos leleplezéséhez. Előnyére legyen írva, hogy oldalszámban tényleg nem sok, nem írta túl Yrsa ezt a történetet, tisztes írói munka, olyan azért nincs, mint a Freya & Huldar sorozat, de mindenképp érdemes elolvasni hétvégi olvasmánynak tökéletes.

Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Számomra csalódás volt, a fülszöveg alapján sokkal többet vártam volna a könyvtől… most már értem, hogy miért sikerült 500 ft-ért megvennem… Tudjátok, hogy imádom a krimiket, főleg a skandináv krimiket! És ezt a könyvet is úgy vettem kézbe, hogy de jó, meg lesz a napi libabőrözés… Ami meg is lehetett volna, hiszen az alaptörténetből valami nagyon jó kis hátborzongató sztorit lehetett volna összehozni… De sajnos ez nem sikerült az írónőnek… Eléggé kiszámítható volt a könyv, oké, volt benne egy-két jó poén és fordulat, de itt végére is érek a miértolvassukel-listámnak… Sajnálom, hogy csalódás lett a vége, pedig Odin látja lelkemet, én tényleg szeretni akartam!

wzsuzsanna P>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Hát, sajnos én sem tudom sokkal jobban feltornázni ennek a könyvnek a százalékait, bárhogy is szerettem volna. Maga az alaptörténet (rituálisan meggyilkolt hulla, boszorkányság, vagány nyomozó ügyvédnő) simán működhetett volna, viszont mind a szereplők ábrázolása, mind a cselekmény nagyon kidolgozatlan és esetlen volt. Nem mondom, hogy belepusztultam, mert egy-két helyen izgalmas volt, de azt hiszem, nem fog mély nyomot hagyni bennem.

csgabi P>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Közel sem volt a tökéletes skandináv krimihez, az erős bűnügyi szál ellenére (milyen is lehetne ez a szál, ha nem erős, ha egyszer egy olyan holttestet találtak az egyetemen, amilyent) én inkább a lélektani részét hangsúlyoznám.
Megzavart a boszorkányság kutatása, azt gondoltam spoiler , csak a történet vége felé kezdett kiderülni, mi lehet a valódi indíték – egyrészt a brutalitásra, másrészt a gyilkosságra. Ennek ellenére jó volt a történetszövés, és tetszett Thóra személyiségének kidolgozottsága, valamit az ügyvédnő kapcsolata Matthew-val. Bella pedig, az ügyvédi iroda titkárnője, kifejezetten üdítő színfolt volt a krimiben. :-)
Nagyon sajnáltam Harald-ot, nehéz lehetett ilyen családban, és így élni.

dokijano>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Nem a legjobb a skandináv krimik közül (pedig Jo Nesbø-tól még nem is olvastam eddig), de nekem tetszett. A boszorkányüldözést kutató egyetemista nem egy szokványos szereplő. Hát még ahogy végezte, az sem semmi. Szóval eléggé felcsigázza az ember kíváncsiságát, de aztán lassacskán csordogálnak az események. Nehéz kibogozni a szálakat. No persze lehet, hogy ez abból adódik, hogy egy ügyvédnő bogozgatja, aki ráadásul szembe is megy egy ideig a rendőrség hivatalos állásfoglalásával, mert az áldozat családja azt a változatot nem hiszi el.
Titok titok hátán, megtűzdelve némi miszticizmussal. Keresztül-kasul utaznak Izlandon, már-már térkép nélkül is eligazodnék, ha arra járnék. (Ki tudja, hátha egyszer…)
Érdekes volt még a magyar fülemnek, hogy az egyik szereplőnek – bár fiú volt az illető – Dóri volt a beceneve. Aztán kiderült, hogy eredetileg Halldórnak hívták.

Borcsy P>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

A téma jó lett volna, de mégis valahogy nagyon unalmasra sikerült a könyv.
A fordítás is olyan fura volt néhol. Zavart, hogy az ügyvédnőt sokszor "az asszony -ként emlegette. Nem lehetett volna inkább a nevét használni vagy nő, vagy hölgy?
A boszorkányüldözéssel kapcsolatban sem kaptam sok új infót és ami szerepel a könyvben az meg nagyon didaktikusan és unalmasan tálalva, ráadásul sokszor ismételve. Anno az egyetemen a ebben a témában írtam a szakdolgozatom és mondhatom, hogy ez egy remek, izgalmas terülte, amit az írónő egyáltalán nem használt ki.
Nem volt feszültség, sem izgalom. Olyan semmilyen volt.
Ez most nem jött be. 3 csillagra értékelem.

Sylvie23 P>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Nem tudom azt mondani erre a könyvre, hogy maradéktalanul tetszett volna, mert szörnyen unalmas és vontatott volt. Azért olvastam el, mert az én fejemben a krimi a rituális gyilkosságokkal és a boszorkányság témával vegyítve nagyon jónak tűnt. És valóban az is lett volna, kellően véres volt és érdekes. :D :D :D Jó tudom ezt furán írtam. De a karakterek. Úristen, szörnyűek voltak. Nem elég pár piercing és fura szokás ahhoz, hogy valami jól működjön, az meg például ami az ügyvédnő életében bekövetkezett nem is értem minek kellett a könyvbe. Matthias egy karót nyelt alak volt, a srácok inkább furák mint sötétek és érdekesek. Talán egyedül a meggyilkolt srác családja tűnt érdekesnek de ők nem igazán lettek itt kidolgozva, alig szerepeltek. Kár érte.

salemmacska>!
Yrsa Sigurðardóttir: Az utolsó rítus

Az értékelések, és a százalék alapján sokkal rosszabbra számítottam. Nem volt ez olyan rossz könyv. Nekem nagyon tetszett az izlandi boszorkányos szál. Az amatőr nyomozás is tetszett, ahogy szép lassan felgöngyölítették az ügyet. Igaz a vége meglepett, nem sejtettem ki a gyilkos, és nem lövöm le a poént, de az egész vég meglepett :). A szereplők nem igen fogtak meg. A családi drámát, és az össze szűrjük a levelet is feleslegesnek tartottam.

Belle_Maundrell >!

Egy gyereknek minden kínzásnál rosszabb, ha úgy érzi, nem szeretik. Megtagadni egy gyerektől a szeretetet felér egy bűncselekménnyel.

gybarbii>!

Tryggvi, a gondnok ráérősen álldogált a kávéfőző mellett.

gybarbii>!

– Matthew vagyok – hallotta a telefonban a férfi hangját. – Eszembe jutott, hogy biztosan rólam álmodozik, és boldoggá tenném, ha felhívnám.
Thóra nagyot nyelt. Nem tudta eldönteni, hogy a férfira rájött-e az ötperc, avagy részeg, netán egyszerűen betépett.
– Ugye nem keserítem el, ha azt mondom, hogy eszembe sem jutott egész este – halkította le a tévét, nehogy a férfi meghallja, milyen sületlenséget bámul. – Olvastam.
– Mit, ha szabad kérdeznem?
– A Háborút és békét Dosztojevszkitől.
– Ha jól emlékszem, Tolsztoj is írt egy hasonló című könyvet – kuncogott Matthew.

Belle_Maundrell >!

– Bella, ugye tudja, hogy tilos a dohányzás!
Bella valamit kihajított az ablakon:
– Én nem cigarettáztam! – védekezett, de elárulta a szája szélén kikúszó füst.
– Akkor maga bizonyára egy sárkány, ugyanis füstölög a szája.

Kapcsolódó szócikkek: dohányzás
gybarbii>!

Thóra összefonta maga előtt karjait, és komolyan a férfira nézett:
– Halljuk, mit titkol előlem?
– Még nem árultam el, hogy a macimmal alszom – próbálta Matthew elviccelni a zavarba ejtően komoly kérdést, és tovább folytatta a szemezést a mobiltelefonjával.

gybarbii>!

Az utolsó kivét mellett kérdőjel állt. Ez lehetett az a 310 ezer eurós kifizetés, melyről Matthew beszélt. Ez az összeg 25 millió izlandi kororának felel meg. Ennyi pénzt csakugyan nem lehetett csupán drogokra költeni, még akkor sem, ha egymaga többet drogozott volna, mint a Rolling Stones…

Belle_Maundrell >!

– Matthew, ez itt a lányom, Sóley, nem beszél angolul! Sóley, ez a bácsi Matthew, nem beszél izlandiul, de biztos jól ki fogtok jönni egymással.
– Olyan szép, mint az anyukája – nézett hátra a férfi. – És a ruhaízlése is hasonló – utalt gonoszul a kislányon lévő anorákra Matthew.

Kovaxka P>!

Beütötte a Google-ba a Malleus Maleficarum kifejezést. Rengeteg találatot dobott ki a program. Kiválasztotta a leginformatívabbnak tűnő oldalt, amelyen a két szó jelentése is szerepelt: Boszorkányok kalapácsa. Az oldalt egy grafika illusztrálta, amely meglehetősen érdekesnek tűnt. Boszorkányégetést ábrázolt a feltehetőleg korabeli rajz. Egy asszony égett a máglyán, testét körülfonták a lángok, arcát az ég felé fordítva átkozta az istent, vagy épp kegyelmét kérte – a rajz alapján nem lehetett eldönteni. Thóra úgy döntött, kinyomtatja a képet. Aztán kisétált a nyomtatóig, és nem bízván Bellára a dolgot, maga szedte ki a lapokat a gépből.

Kapcsolódó szócikkek: Malleus maleficarum
Maya>!

Minden fának megvan a maga korhadt ága.

Tizenharmadik fejezet

Maya>!

Miért lopna el egy takarítónő, aki még a nevét sem tudja elolvasni izlandiul, egy biztosan halál unalmas tanulmányt az ír szerzetesekről?

Prológus