Nopi ​szakácskönyv 3 csillagozás

Yotam Ottolenghi – Ramael Scully: Nopi szakácskönyv

Yotam Ottolenghi világszerte ünnepelt izraeli-brit séf, a modern gasztronómia ismert képviselője. Sikeres londoni delikáteszüzletei mellett 2011-ben nyitotta meg a Sohóban a NOPI éttermet, amely rövid idő alatt a brit főváros kultikus helye lett. Ottolenghi szakácsművészetében felismerhetők izraeli gyökerei, a NOPI-ban a maláj-ausztrál Ramael Scully konyhafőnökkel együtt alkotják meg a rafinált és ízletes, keleti és ázsiai hatásokról árulkodó recepteket.

A könyv az ízek és aromák lenyűgöző gazdagságát kínálva több mint 100 receptet mutat be az étterem konyhájából, olyanokat, mint a csípős-savanykás görögdinnyeleves, a sütőtök gyömbéres paradicsommal és zöld citromos joghurttal, a sült kacsamell mogyorós sörvajjal, vörös quinoával és gombával, vagy épp a szumákos Martini.

A gyönyörű fotókkal illusztrált, elegáns kötet tökéletes ajándék a gasztronómia, a szép szakácskönyvek vagy akár az új receptváltozatok rajongói számára.

GABO, Budapest, 2017
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634064770 · Fordította: Fehér Zsuzsanna

Baráth_Zsuzsanna P>!
Yotam Ottolenghi – Ramael Scully: Nopi szakácskönyv

Yotam Ottolenghi ételeit nem hétköznap készítjük, hanem azért, hogy megtanuljuk tőle, hogyan tudjuk az haute cuisine-t megvalósítani a saját kis konyhánkban, új ízeket, fűszereket és elkészítési módokat ismerhetünk meg a könyveiből, betekintést nyerhetünk a legmodernebb szakácsművészetbe, fejleszthetjük az ízlésünket. Ez a kötet kicsit kakukktojás a szerző korábbi kiadványaihoz képest, ugyanis alapvetően nem konyhatündéreknek készült, hanem Ottolenghi híres londoni éttermének, a Nopi-nak a legnépszerűbb receptjeit tartalmazza, leegyszerűsített formában, hogy otthoni viszonyok között is elkészíthetőek legyenek. Ezek az ételek időigényesek, ünnepi alkalomra valók vagy a hosszú téli estéken érdemes nekiállni elkészíteni őket, nem kicsit bonyolultak, mégis célszerű legalább néhányat kipróbálni közülük, hiszen miközben olyan gyönyörű nevű finomságot készítünk el, mint pl. „perzsa szerelemrizs égetett vajas tzatzikivel”, felfedezhetünk magunknak olyan hozzávalókat, mint a faeper, a borbolya, a szárított rózsaszirom, miközben szinte észrevétlenül sokat teszünk a saját minőségi étkezésünkért, az ízorgia a konyhaművészetünk fejlődését is elősegíti. Ez a könyv nem kezdő konyhatündéreknek íródott, hanem gyakorló ínyenceknek, akik tudják, hogy minőségi étterembe nem azért járunk alapvetően, hogy jól megtömjük a hasunkat, hanem azért, hogy a séf által létrehozott kompozíciókat az új ízekre nyitottan kóstoljuk meg. Nem azért kóstoljuk végig a menüt, hogy kiposztoljuk a facebookra, milyen menők vagyunk, hogy megengedhetünk magunknak egy ilyen drága éttermet, hanem azért, hogy fejlesszük az ízlésünket. Nem, még én sem jártam a Nopiban, viszont sokat olvastam már róla, ezért kíváncsian vetettem magam bele a „háziasított” receptekbe. Nos, nem csalódtam, rengeteget tanultam a maláj konyháról, elmélyíthettem az ismereteimet a keleti konyhaművészetről, és ez a kettős ízhatás nem kioltotta, hanem kiegészítette egymást. Ígazi ínyenc szakácskönyv, ötcsillagos betekintés a Nopi boszorkánykonyhájába.
A teljes kritika itt olvasható:

b_edina>!
Yotam Ottolenghi – Ramael Scully: Nopi szakácskönyv

Sokáig váratott magára, mire főztem is belőle, de végül eljött ez a pillanat is, és azt kell mondjam, megérte rá várni. Ugyan valószíűleg a legegyszerűbbet választottam (grillezett spárga romesco szósszal és almabalzsammal), mégis olyan fogás kerekedett belőle, hogy az ember bármikor feltálalhatja a vacsoranvendégeinek, és senki nem fogja sejteni, hogy mindössze belerakott egy kis kenyeret meg paradicsomot a turmixgépbe.
@devenyi_m is kifejezetten elégedett volt, ezentúl gyakrabban fogjuk forgatni.