Magicon 5 csillagozás

Yliaster Daleth: Magicon

Az ​ezoterikus tradíció elismert szakértőjének számító Yliaster Daleth legújabb könyve tekinthető akár egy sajátos okkult-mágikus enciklopédiának is, amelyben a címszavak, illetve a témakörök helyét a tarot 22 nagy arkánuma (major arcana) foglalja el. A szerző ezeket olyan kapukként értelmezi, amelyeken át bejuthatunk a (nyugati) ezoterikus tradíció hatalmas, ódon kastélylabirintusába, amelyben minden mindennel összefügg. Ez a könyv tehát egy izgalmas felfedezőút is egyben, amely ennek a kusza építménynek a bejárására és feltérképezésére irányul, a legmélyebb, alvilági pincéktől a legmagasabb, égbe nyúló tornyokig, a legszentebb, legfélelmetesebb helyiségeket és a legtitkosabb alagutakat, legrejtettebb átjárókat sem hagyva ki.
A szerző által vezetett utunk során találkozhatunk egyebek mellett az antik világ legfélelmetesebb istennőjével, a sápadt Hekatéval és leghűségesebb követőivel, a thesszáliai boszorkányokkal; megtudhatjuk miért éppen az útelágazások és útkereszteződések… (tovább)

Tuan, Budapest, 1999

Ízisz · Apuleius

Inimma>!

Hasonló titokzatosság övezte Ízisz misztériumát is, amelyről így ír egyik beavatottja, Apuelius: „Bizonyára izgatottan veted föl itt a kérdést, kíváncsi olvasóm, hogy mi szó esett és mi történt. Elmondhatnám, de elmondanom nem lehet, megtudhatnád, de meghallanod nem szabad. A szentségtörő kíváncsiskodásodért bűnhődést vonnának magukra a fülek s a nyelvek egyaránt. De talán áhítatos vágyakozás csigázott föl, s ezért hosszas izgalommal nem gyötörlek. Halld meg tehát és hidd el, mert ez a színtiszta igazság. A halál határán jártam, Proserpina küszöbét tapostam, végigmentem az összes elemeken, s visszatértem; láttam éjfélkor hófehér fényben szikrázni a Napot, odajárultam az alvilági istenek s az égi istenek színe elé, s színről színre imádtam őket. Íme, elmondtam neked mindent, s mégis bizonyos, hogy hiába hallod, egy szót sem értesz belőle.”

Kapcsolódó szócikkek: Apuleius · Ízisz · misztérium
Inimma>!

Apuleius imája Íziszhez

Ízisz bemutatását leghíresebb beavatottjának, Apuleiusnak hozzá intézett imájával zárjuk.

„Szentséges és örök fenntartója, te, az emberi nemnek, aki a halandókat mindig bőkezűen istápolod, édes anyai szeretettel hajolsz a nyomorúságban sínylődők felé. Nincs nap, nincs éjszaka, nincs egyetlen röpke pillanat, amely valamilyen jótétetményed nélkül elmúlna; tengeren és szárazföldön védelmezed az embereket, elűzöd az életükre törő veszedelmeket, s odanyújtod nekik mentő jobbodat, amellyel a végzetük összevissza kuszált-bogozott fonalait kibontogatod, a sors viharait lecsillapítod, a csillagzatok gonosz járásának megálljt parancsolsz. Téged tisztel az ég, fél az alvilág, te forgatod a Földet, te gyújtod ki a Nap ragyogását, te kormányzod a világot, te sarkad alá taposod a Tartarust. Néked engedelmeskednek a csillagok, váltakoznak az évszakok, vigadoznak az istenek, szolgálnak az elemek. A te intésedre fújnak a szelek, dagadoznak a felhők, csíráznak a magvak, bontakoznak a bimbók. Ég felé ívelő madarak, hegyekben kóborló vadállatok, földben rejtőző kígyók, tengerben úszó szörnyetegek a te fenséged előtt megjuhászodnak. De az én tehetségem gyönge a te dicsőséged magasztalására, áldozatok bemutatására az én vagyonom csekély; érzem a te felségedet, de dicsőítésedben elakad ügyefogyott szavam, nem volna rá ezer száj, ezer nyelv, s a fáradhatatlanul áradó beszédnek örökkévaló zengése sem. Hadd tegyem tehát azt, aminél egyebet vallásos lelkű, de szegény ember létemre nem tehetek: hadd ringassam magam örökre abban a gondolatba, hogy isteni arcodat és szentséges fölségedet itt őrzöm rejtve szívem rejtekén.”

(Révay József fordítása)

Kapcsolódó szócikkek: Apuleius · ima · Ízisz