Ördögszekerek ​útján 4 csillagozás

Yaşar Kemal: Ördögszekerek útján

A Taurus-hegység fennsíkján görgő ördögszekér a gyapotszüret hírét viszi meg az eldugott falvak lakosainak, akik ilyenkor ősszel fölkerekednek, hogy több hetes gyaloglás árán lejussanak a cukurovai síkságra, gyapotot szedni. Valóságos Odisszea ez az út, s viszontagságos kalandjaikba beleindáznak a kisázsiai múlt történetei: a mai regény nyers realizmusába beleszövődik a régi időkbe visszanyúló folklór.

Eredeti cím: Ortadirek

Eredeti megjelenés éve: 1960

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1983
424 oldal · ISBN: 9632718100 · Fordította: Tasnádi Edit

Kuszma>!
Yaşar Kemal: Ördögszekerek útján

No, megvan a török Érik a gyümölcs – annyi a különbség, hogy Kemal könyve vagy kétszáz évvel előbb játszódik. A francokat! Valójában az Ördöszekerek útján hősei jó húsz évvel Steinbeck szereplői után kínlódják bele magukat a világirodalomba, mégis olybá tűnik, mintha Esze Tamás parasztjainak kortársai lennének. Hiába no, Anatólia az nem Ámerika. A könyv alaptörténete nem egy kvantumelmélet haladóknak: a Taurus-hegység egyik mélyszegény faluja minden ősszel, amikor feltűnnek az úton az ördögszekerek, felkerekedik, mert ez azt jelzi, hogy az alföldön már nyílik a gyapot. Ebből az idénymunkából élnek, és enélkül alighanem éhen vesznének, úgyhogy öregekkel, gyerekekkel együtt nekilódulnak a sivár török tájon, hátukon cipelve minden málhájukat. Ez az út maga a regény, ez a vánszorgás – mintha csak egy csapat lerongyolódott hobbitot látnánk, akik a Végzetkatlan felé igyekeznek. De míg a Gyűrűk ura olvasója nagyjából biztos lehet benne, hogy Frodó így vagy úgy, de begyömöszöli a gyűrűt a rendeltetési helyére, így minden jó, ha a vége jó, addig Kemal hőseiről szaglik a kudarc. (Hogy tényleg megjárják-e – azt nem árulhatom el*.)

Amúgy ezek a figurák nem olyan móriczos „Azé'?” „Azé'!” típusú parasztok – nem tartják magukban, ha fáj nekik valami. Lamentálnak rendesen, szeretteiket meglehetős gyakorisággal átkozzák el vagy küldik melegebb éghajlatra, és úgy nevelik szép lombosra saját gyűlöletüket, hogy azt csak bámulni lehet – ez mindenképpen feldobja kicsit a vándorlás monotóniáját. Színesíti továbbá a bő kézzel adagolt folklór, valamint némi osztályellentét is, de a lényeg mégis az a kálvária**, amit a szereplők bejárni kénytelenek. És hát le a kalappal Kemal előtt, mert konzekvensen tartja magát ahhoz, hogy az utat ábrázolja, és csakis az utat, annak minden kacskaringójával együtt: a felhasadó talppal, az összerogyó testtel, a tehetetlen dühvel együtt. Nem mondom, hogy időnként nem sok ebből a jóból, mégis: az író következetessége lenyűgöző.

*spoiler
** Bár ez a kifejezés muzulmánok esetében sután hathat, mégis – ennél pontosabban aligha lehet megragadni a lényeget.

tschk>!

Ezen a vidéken , itt a hegyekben nő egy kampós tüskéjű kórófajta, amelyet tündérfészeknek hívnak. A színe szürke, s úgy tapad a talajhoz, mint a gomba. Száz- és ezerszámra nyüzsögnek rajta és körülötte a katicák.

Tündérfészket szakított. Könnyebben fog tüzet a gyantás fánál is.
Hasan már a gyufát fogta, hogy meggyújtsa a tündérfészket, amikor Ali észrevette, mit csinál.
– Hét, te! – kiabált rá. – Megráztad előtte? Tele van a belseje katicával. Ez a fészkük. Inkább dobd is el. A gyanta éppolyan könnyen lángra lobban.
Hasan arrébb ment, és jól megrázta a tündérfészket. Sok száz katica potyogott ki belőle. Rázta, rázta, de a bogarak még mindig potyogtak kifelé. Végül türelmét vesztve messzire elhajította az egészet, s egy közeli fenyő balta hasította sebéből gyantát kapart ki, s azzal gyújtott alá.

166. oldal és 169. o

Avenyir>!

A harag rossz tanácsadó. Ne a harag, hanem a bölcs belátás irányítsa az embert. Apja, Hidir káhya mindig azt mondogatta, vésd jól az eszedbe, hogy haragra nem szabad haraggal válaszolni. A haragot szelídséggel kell leszerelni. A harag a földesurak, a kormány kiváltsága, nem a muhtároké.

tschk>!

A fenyőfa kérge alatt van egy papírvékony réteg. Ha az ember a fatörzsről eltávolítja a kérget, ez a vékony réteg is vele jön. Ezt kell a kéregről lehámozni, s akkor meg lehet enni. Ez a yalabuk. Több fenyőfajé, a cédrusé is ehető.
Ha yalabukot rágsz, úgy érzed, hatalmas erdő susog benned, kakukkfűvel, majoránnával, ,mentával, gyantával, forrásokkal és virágokkal. Benned zúg az erdő szeleivel, minden ízével és minden illatával.

tschk>!

– Zöld fű a kezemben, neked mondom, senki másnak – szólalt meg Meryemce –, … A földfelszín dísze, a föld lelke vagy te. Nem születsz és nem halsz meg, napba fürdesz, hegyen-völgyön fényben csillogsz. A világ szeme vagy. Zöld fű…

tschk>!

A síró gyereket könnyű elcsendesíteni. Ha szeretem őt, akkor foganatja van az énekemnek, akkor nem sír a kisgyerek.

tschk>!

Nemhiába imádkoztam a Szent fa alatt. Napfölkeltéig imádkoztam. Jövőre egy kakast vágok a gyökereid fölött, ha Allah erőt ad a lábaimnak. Levágom, megsütöm, de egy falatot se fogok enni belőle. Az arra járók között osztom szét a húsát. Ennyivel tartozom neked, áldott diófa. Nem is egy kakast, kettőt is megérdemelsz. Varázserő szállt a térdembe. Ifjúkoromban se voltam ilyen erős. Bár volna annyi tehetségem, hogy egy tevét áldozzak neked. Egy hosszú szőrű, kétpúpú tevét áldoznék.

tschk>!

Visszagondolt arra a napra, amikor először látta a tengert. Kezedre, arcodra, orrodra, hajadra olyan kékség tapad, hogy le sem tudod vakarni. Nem megy le az istennek se. Álomkék. És sós…

tschk>!

Éhezni – fázni fognak a télen gyerekestül. Az a pogány Adil efendi még a tű fokán is áthajtja. Tönkreteszi.

tschk>!

– Ha elérünk, apa elvégzi a namazt. Én is megtanulom az imádságokat, és én is elvégzem.
– Gyerekek nem imádkozhatnak – mondta Ummuhan.
Hasan elgondolkodott.
– Megnövök. Majd aztán – mondta.