Bőrügyek 10 csillagozás

Minden, amit a legnagyobb szervünkről tudni érdemes
Yael Adler: Bőrügyek

A ​bőr a lélek tükre, a képernyő, amelyen láthatóvá válnak a bensőnk, a tudattalanunk történetei. Jó bűnügyi technikusok módjára megszállottan közvetett bizonyítékok után kutatunk a bőrön. A nyomok néha mélyen bevezetnek minket a test belsejébe. Hirtelen felfedezzük, hogy a bőr elmeséli, ha a lélek hiányt szenved valamiben, beszámol stresszről, a lelki egyensúly hiányáról, vagy a szerveinkről és táplálkozási szokásainkról.

A ráncok gondokról és örömről árulkodnak, a hegek sérülésekről, a merevre botoxozott mimika az öregedéstől való félelemről, a lúdbőr félelemről vagy kéjről, a pattanások némelyike pedig arról, hogy túl sok tejet, cukrot vagy fehér lisztet fogyasztunk vagy érzékenyek vagyunk rájuk. A túlsúly oda vezet, hogy bőrredők alakulnak ki, bennük fertőzés léphet fel; a száraz vagy a verejtékező bőr sokszor azt jelzi, hogy baj van a pajzsmirigy működésével. A bőr olyan, mint egy nagy képeskönyv, tele nyilvánvaló és rejtett nyomokkal és utalásokkal. Aki tud olvasni a… (tovább)

Park, Budapest, 2017
360 oldal · ISBN: 9789633553923 · Fordította: Fodor Zsuzsa
Park, Budapest, 2017
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633552889 · Fordította: Fodor Zsuzsa

Baráth_Zsuzsanna MP

Yael Adler: Bőrügyek Minden, amit a legnagyobb szervünkről tudni érdemes

Együtt élünk vele és mégis nagyon keveset tudunk róla. Pedig a bőrügyek a kánikula miatt mostanában sokszor előtérbe kerülnek, de általában megállunk annál a szintnél, hogy 11 és 15 óra között nem megyünk a napra, toljuk a naptejet ezerrel, holott elemi érdekünk, hogy minél többet tudjunk a testünket fedő és védő felületről, megismerjük az összefüggéseket bőrünk állapotával és a táplálkozásunkkal, a lelki problémáinkkal, hogy meg tudjuk előzni a betegségeket, illetve azért, hogy tudjuk, mikor van komoly baj, ami orvosi beavatkozást igényel. Ez a nagyon hasznos könyv pontosan erről szól: bőrünket mint egységes egészt ismerhetjük meg belőle, nemcsak fizikai, hanem lelki síkon is összefoglalja nekünk a bőrgyógyász szerző a tudnivalókat, olvasmányosan, szórakoztatóan, mégis tudományos alapon. Jómagam hiperérzékeny bőrrel rendelkezelem, és ezért mindig is oda kellett figyelnem erre a témára, mégis csak most értettem meg jó néhány nagyon fontos összefüggést, amelynek ismerete megkímélt volna jó néhány pánikdús pillanattól a tükör előtt, amely nem komoly betegség tünete volt, hanem „csak” a bőröm jelzett, hogy ideje lenne odafigyelni a stresszre, a táplálkozásra, nem jó krémet használok az arcomra stb. Nem ebből a kötetből fogjuk megtudni, hogy milyen bőrbetegségre milyen kezelést kell alkalmazni, azt azonban igen, hogyan alakulnak ki a májfoltok, a striák, a bőrgomba, milyen tüneteknél kell elkezdeni bőrrákra gyanakodni stb., miért nem kellene túlzásba vinni a botoxot és a tetoválást, és megannyi hasznos tudnivalóra tehetünk szert, amely jóval túlmutat a magazinokban található szinten a témában, de még nem elvont szakirodalom. Szerintem alapkönyv, amelyet mindenkinek el kellene olvasnia, akinek fontos az egészsége, és az, hogy megelőzze bőre idő előtti öregedését.
A teljes kritika itt olvasható:

Röfipingvin MP

Yael Adler: Bőrügyek Minden, amit a legnagyobb szervünkről tudni érdemes

Határozottan érdekes és jópofa olvasnivaló volt, nagyon jó stílusban ír dr. Yael Adler. Nem száraz, nem unalmas, nem érthetetlen. Sőt! Pont annyit és pont úgy szed össze, ami az átlag, laikus olvasót érdekelheti. Kicsit meglepődtem, amikor az aknékról és a pattanásokról írt (majdnem harminc évesen is sajnos ez az engem leginkább érdeklő terület…). Azt sejtettem, hogy változtatni kéne az étrendemen, ahogy az otthoni tisztítás* sem célravezető, de azon nagyon elcsodálkoztam, hogy tulajdonképpen semmilyen szert nem javasol. Azt mondja, hogy az arcbőrünkkel akkor tesszük a legjobbat, ha vízzel megmossuk. Egyébként minden más készítmény csak a bőr meglévő és önvédő rétegeit „teszi tönkre”.
Azt hiszem elolvasom a hasonló könyveket is!

* Adler azt mondja, hogy totálisan békén kellene hagynunk az arcbőrünket. Mossuk le vízzel, de aztán slussz passz. Megvan a saját védőmechanizmusa, nem kell terhelni semmivel. Konkrétan leírja, hogy a piacon található krémek, lemosók, kencék, szappanok stb. 90% lókakit sem ér. Természetesen vannak olyan esetek, amiken a receptre kapható termékek tudnak valamit segíteni. De a bőrünkre így is leginkább a szájon át bevehető dolgok tudnak hatni. Hiába kenegetjük: oda, ahova kell nem igazán jut el úgysem az adott hatóanyag, ami elvileg a krémben van.

FZolee

Yael Adler: Bőrügyek Minden, amit a legnagyobb szervünkről tudni érdemes

Először is megköszönném a @Park kiadónak, hogy folytatta ezt a „sorozatot”. Remélem még sok hasonló könyvvel meg fognak örvendeztetni.
Az az igazság, hogy nem tudom továbbra se megunni a hasonló, egészségügyi témájú könyveket. Néhol viccesen, de azért megfelelő részletességgel, komolysággal kaphatunk információt minden bőrrel kapcsolatos dologról. Sajnos mint minden hasonló könyv esetében, itt is túl sok az infó, mire elolvasok egy oldalt, a hasznos tanácsok, praktikák felét már el is felejtettem. Persze erről nem az írónő tehet, nem is rovom fel neki, egyszerűen máshogy nem lehet egy ilyen könyvet megírni.
Hasznos infó (spoiler alert) a könyv elkezdése előtt: minden, amire azt hitted, hogy jó hatással van a bőrre… Hát nincs :D

kormix

Yael Adler: Bőrügyek Minden, amit a legnagyobb szervünkről tudni érdemes

A Bélügyek és a Szívügyek után egyértelmű volt, hogy ez a kötet sem maradhat ki. Azt kell mondjam, felülmúlta mindkettőt.
Az írónő (vagyis bőrgyógyász, de most egyszerűbb írónőként hivatkozni rá) nagyon jó stílusban írta meg a könyvet, amelynek szinte csak pozitívumai vannak. Magas szinten, mégsem szárazon tárja elénk a bőr anatómiai és élettani sajátosságait, rengeteg hasznos tippet és tanácsot sorakoztat fel bőrünk egészségének javítás és/vagy megtartása érdekében, több esetet is felvonultat, igyekszik mindennek a jó és a rossz oldalát is feltüntetni. Yael Adler a könyv alapján egy nagyon jó szakember, legfőbb jó tulajdonsága, hogy nyitott. Maga is „elítéli” azokat a kollégáit, akik megrögzötten kitartanak az akár már elavult módszereik mellett, vagy akik önmaguk ellen beszélnek, pl. spoiler.
Szó szerint mindenkinek ajánlanám ezt a könyvet, főleg a szolipicsáknak, de hát ők valószínűleg most is inkább az instasztorijukat csinálják ahelyett, hogy pl. karcolnának vagy értékelést írnának. Egyébként tényleg mindenki számára hasznos lenne szerintem ez a könyv, több szempontból is.
Volt ugyan néhány dolog, amit a kelleténél többször ismételt meg az írónő, de ez nem ment a könyv rovására, szóval maximálisan megérdemli az öt csillagot.

Hidden_fremen

Yael Adler: Bőrügyek Minden, amit a legnagyobb szervünkről tudni érdemes

A Bélügyek után nagyon kíváncsi voltam rá, de sajnos gyengébb, mint az előd. Persze kell és nagyon jó, de maradt bennem hiányérzet és néha van átfedés a két könyv között. Szerintem a Bélügyek jobban magyaráz, praktikusabb tanácsokat ad.