Iron ​Widow (Iron Widow 1.) 34 csillagozás

Xiran Jay Zhao: Iron Widow Xiran Jay Zhao: Iron Widow Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Pacific ​Rim meets The Handmaid's Tale in this blend of Chinese history and mecha science fiction for YA readers.

The boys of Huaxia dream of pairing up with girls to pilot Chrysalises, giant transforming robots that can battle the mecha aliens that lurk beyond the Great Wall. It doesn't matter that the girls often die from the mental strain.

When 18-year-old Zetian offers herself up as a concubine-pilot, it's to assassinate the ace male pilot responsible for her sister's death. But she gets her vengeance in a way nobody expected—she kills him through the psychic link between pilots and emerges from the cockpit unscathed. She is labeled an Iron Widow, a much-feared and much-silenced kind of female pilot who can sacrifice boys to power up Chrysalises instead.

To tame her unnerving yet invaluable mental strength, she is paired up with Li Shimin, the strongest and most controversial male pilot in Huaxia. But now that Zetian has had a taste of power,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Tundra Books, Montreal, 2023
Oneworld, London, 2022
Oneworld, London, 2021
ASIN: B09KMG7G5P · Felolvasta: Rong Fu

Wu Zetian · Li Shimin · Gao Yizhi

Mesemondó IP>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Na, ez igen. Évek óta az első SFF könyv amit igazán szerettem. És kb. 10 éve az első YA, ami megállta a helyét.

Először nagyon szkeptikus voltam, hogy a mecha műfaj (amit egyébként animében és Pacific Rimben is csipázok) hogyan fog átmenni írásban, de a szerző nagyon szépen megoldotta. Az elbeszélő sem a klasszikus hősnő-figura, és a toposzok is sorra bedőltek, aminek minden egyes alkalommal külön ujjongtam egy sort. spoiler Valahogy attól lett szerethető az egész, hogy sötét és morálisan kétes, mindenki hibás és minden el van cseszve. A feminista felhangok (hangok? alaphangok?) pedig nagyon ültek. És persze volt benne egy adag látványos menőség, ami megmelengette kis anime-rajongó szívemet. Ja, meg a rengeteg mitológiai utalás. Teljesen üdítő volt, hogy nem megint az európai hagyományokban tapicskolunk.
Nagyon várom a folytatást, mert úgy érzem, ott lesz csak igazán jó. A második kötetek mindig erősebbek.

Fél csillagot veszített, mert néhol érződnek rajta a YA műfaj határai. spoiler Lehetett volna simán fiction is.

lafayette>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Ez tipikusan olyan könyv, amit legszívesebben mindenkinek a kezébe nyomnék, hogy tessék, olvasd el. Ez a könyv nem finomkodik, brutálisan nyers és kíméletlen. Főleg azért felkavaró egy-egy részlet, mert valós, megtörtént események és szokások inspirálták, amik közül néhány elem a mai napig tovább él a társadalomban.
Aki szereti az olyan könyveket, amiknek a középpontjában a bosszú áll és nem bánja, ha egy morálisan sötétszürke karakter a főszereplő, annak ezt a könyvet mindenképpen ajánlanám.

FSzK>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Elég nehezen sikerült összeszednem a gondolataimat, miután befejeztem a könyvet.
Ez egy gyors tempójú, disztópikus YA, ami erősen épít a Pacific Rim-féle mecha műfajra és A szolgálólány meséjéhez hasonló társadalmi berendezkedésre, mindezt megspékelve némi xianxiával és poliamóriával.
Maga a történetre nem mondanám, hogy eredeti, de jól ötvözi a fent említett műveket és az elegyből egy magával ragadó történet kerekedik a végére.
Ezzel a könyvvel az a helyzet, hogy senkit nem tudtam igazán megkedvelni a szereplők közül. Több antihősös könyvet is olvastam már, de mikorra beleéltem magam, hogy most akkor jön a kegyetlen bosszú, akkor hirtelen előjöttek a YA-s tini bizonytalanságok én meg fogtam a fejem, ezért a félcsillag levonás.
Az írónő stlíusa tetszett, csak úgy röpültek a lapok a kezem alatt. Igazán olvasmányosan ír, teljesen berántott olvasás közben a történet.
A borító pedig *chef's kiss* az egyik legszebb, amivel az utóbbi időben találkoztam.
A vége nagyon odacsap, off, kíváncsi leszek mit hoz ki az írónő a folytatásból!

szkrn>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Ez a könyv konkrétan az utolsó fejezetekben húzta fel magára a negyedik csillagot.
Maga a koncepció tetszett, hogy kendőzetlenül bemutat egy olyan világot, ahol a mindennapok részét képezi a nőgyűlölet, a nők megalázása és bántalmazása, mivel a robotokban is a férfi a domináns fél, a nő pedig az eldobható eszköz.
Ezeket a szereplőket nem lehet ösztönösen szeretni, legalábbis anélkül nem, hogy ne lennénk tisztában minden hibájukkal, mert a szerző górcső alá veszi a jellemüket, mindent megvilágítva. Zetian nem is titkolja, hiszen ő a narrátorunk, azonban Shimin is rendkívül komplex, több, mint amit elsőre látni belőle, akárcsak Yizhi. Yizhi érdekes kategória, mert végig soft boyként van aposztrofálva, aztán a végén ledobja magáról ezt a szerepet.
Ami zavart, az a poliamória része volt a könyvnek. Nagyon régen olvastam ilyet utoljára nyomtatott könyvben, akkor nem csúszott, erőltetett volt nagyon. Itt csúszott volna, de nem volt kémia a szereplők között. Szerencsére az utolsó partban ez háttérbe szorult, így Xiran Jay Zhao meg tudott dobálni minket egy adag csavarral. Csak pislogtam. Voltak benne dolgok, amelyeket már lehetett sejteni, ha az ember odafigyelt a részletekre, de közben azért rendesen dobálta a teljesen váratlan fordulatokat is, amik felrántották nekem a könyvet.
Nem gondoltam volna, hogy szereplő úgy el tud borulni, mint Zetian, de a szerző felrúgta a jól bevált sémákat, és ha már lúd, legyen kövér. Hát az is lett. Szerintem folytatni fogom, mert most teremtett egy olyan alapszituációt a következő kötethez, amelyben érdemes lesz navigálni.

Serenity87 P>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Wow, ez nagyon jó volt! Ha láttad a Darling in the Franxx animét, akkor néhány ismerős dolgot vélhetsz felfedezni, ami nem véletlen, az író a mechák működésének egy részével kapcsolatban onnan inspirálódott. Az itteni világban is egy fiatal felnőtt férfi és nő tud vezetni egy ilyen monstrumot a szörnyek ellen; viszont itt a nők harc közbeni halálozási aránya rendkívül magas.

A főszereplőnk Zetian, akinek a nővére korábban harcban halt meg, emiatt 18 évesen ő is pilótának áll, hogy megbosszulhassa testvére halálát. Zetian élete sosem volt egyszerű, egy olyan világban él fiatal nőként, ahol a nőket nem igazán veszik emberszámba, akár csonkításnak is kiteszik, ezért rengeteg düh él benne, nem tervez tovább a bosszúja beteljesítésénél. Ilyen alapokkal elég erős történetre számíthatunk, és nem is okoz csalódást a könyv. Van itt minden: bosszú, ármánykodás, titkok, barátságok, poliamória (ami elég meglepő ifjúsági irodalomban), harci jelenetek. Mind a három főszereplőt megkedveltem, még ha motivációikkal vagy céljaikkal nem is mindig értek egyet. A befejezés pedig brutális, nem is mondanám függővégnek, szimplán atomot dobott kb. a történetre az író. Egyértelműen nagyon várom a folytatást!

Nagyon érdekes könyv, sok konfliktussal, akcióval, jó szívvel ajánlom a hasonló könyvek rajongóinak!

Biry P>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Ezt a könyvet el kell olvasnia mindenkinek!
Most fejeztem be, nincsenek szavaim. Mérges voltam, ahol jogos volt, elborzadtam, elgondolkodtam, volt itt minden. A vége igazi mindf*ck volt, nem mondom hogy nem számítottam újabb csavarra, mert de, kb a könyv közepénél már épp azon gondolkodtam, hogy hogy fér el ennyi csavar, majd jött a vége, kicsi agyam meg elszállt!
Már az elején éreztem, hogy nem könnyed olvasmány lesz, amikor a csaj részletesen leírta a lótusz láb „készítésének művészetét”, amiről tudtam, de regényben még ilyen grafikusan nem ábrázolták a dolgot.
Kicsit nehéz volt az elején összerakni a patriarchális, középkori kínai társadalmat egy erősen sci-fi környezettel, ahol mindenki tabletekkel mászkál, és Pacific Rimet megszégyenítő alakváltó robotok vívnak háborút, de ha ettől eltekint az ember végtelenül élvezhető a könyv.
Külön örülök, hogy a hangoskönyvet egy kínai off színésznő olvasta fel, így a kínai nevek, fogalmak nem voltak kiejtésileg lemészárolva egy nem natív személy által :)
Várom a folytatást!
@sasviki95 köszönöm, hogy ezt választottad a kihívásra :)

Tadeshi P>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Azóta követem az írónőt különböző platformokon, amióta tavaly ősszel feltöltötte az első youtube videóját a Disney Mulan remake-jéről, úgyhogy lehet, egy kissé elfogult rajongója vagyok… De ettől függetlenül a könyvét alig tudtam letenni. Nagyon vártam is, hogy megjelenjen, és nagyon boldog voltam, amikor teljesen váratlanul sikerült hozzájutnom (még egyszer köszönöm, @seya <3) és amennyire szerettem, legalább olyan biztos vagyok benne, hogy rengeteg ember lesz, aki utálni fogja. :D
A főhősnőnk, Wu Zetian – aki amúgy az egyetlen, azonos nevű kínai császárnőről lett mintázva – egy nagyon jól felépített, de messze nem egy első pillantásra szerethető vagy kedves karakter, egy igazi anti-hős, de minden oka és joga megvan arra, hogy kegyetlen és könyörtelen legyen, mindehhez pedig korántsincs arról szó, hogy ne lenne képes szeretni vagy ne ismerné a gyengédséget. Sőt, két fiú is van, akiket a világon mindennél jobban szeret, Gao Yizhi és Li Shimin – és végre, annyi-annyi elolvasott vagy meghallgatott young adult könyv után, megkaptam azt a feloldását a tipikus szerelmi-háromszög problémának, amikor a női főszereplőnk nem hajlandó őrlődni két férfi között; hanem mindkettőt teljes szívéből szereti. És ezt mind a két férfinek el is mondja – de itt nem áll meg a dolog, mert kisül, hogy a két srác is szerelemmel szereti egymást! Tehát a szerelmi háromszögből egy konkrét háromszögletű kapcsolat lesz, ahol mind a három fél szereti a másik kettőt. …Nem tudnék még egy olyan young adult típusú könyvet említeni, ami ezt be merte volna vállalni, pedig azért a YA regényeket sem kell félteni, ha LMBTQ-karakterekről van szó. (Talán N. K. Jemisin-től az Ötödik évszak végén van egy nagyon hasonló felállás, de abban egyik karakter sem mondja ki direkt módon, hogy márpedig ő nem hajlandó választani – meg az nem is igazán YA. :D)
Ezen felül pedig van itt még minden: átdolgozott kínai történelem és mitológia, szépen ívelő karakterfejlődés, traumák, már-már pszichoanalizálásra váró, egyfajta tudatalatti állapotban játszódó jelenetek, óriás mecha-robotok, társadalomkritika, és további nyalánkságok. Végső soron talán a „bevállalós” lenne a legtalálóbb jelző erre a könyvre – nagyon sok témát, konfliktust, problémát, vitát és kritikát magára vállal, és teljes testtel beleáll, éppen úgy, mint a főhősnőnk, Zetian, a maga tragédiájába.
Mert végső soron tragédia ez, egy éppen elkezdődő és kibomló tragédia, ami sokmindenért üvölt: igazságért, megbocsátásért, szeretetért, változásért, figyelemért – de legeslegfőképp a folytatásért. Remélhetőleg meg is kapjuk.

Kathys>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Felüdülés volt egy morálisan szürke főhősnővel olvasni egy YA történetet, amiben a szerelmi szál tényleg csak mellék szál volt, és a lány kapcsolata a fiúkkal nem befolyásolta a teljes karakterívét. Ráadásul Yizhi és Shimin karakterei és kapcsolata is nagyon jól meg volt írva Zetian szemszögén keresztül. Hangulatra Marie Lu Young Elites sorozatára emlékeztetett a könyv, ami szintén tetszett, és nagyon tetszettek a kínai mitológiai és kulturális áthallások, illetve az egész történetet átlengő nők társadalmi helyzetének kommentárja. Nem igazán mozgok otthon a mecha anime és manga világávan, de még így is érthető, élvezhető volt számomra ez a scifi vonal. Ami nekem negatívum volt (bár az élvezhetőségből nem volt le annyit, hogy ne érdekeljen a folytatás) az az utolsó csatás rész körülményei és következményei (mind ami Yizhi apjával, a sárkánnyal illetve Shiminnel történtek). Kissé szerintem egyszerű és klisés megoldás volt ilyenekkel zárni a könyvet, miután a pilóta-rendszer igazságtalansága olyan jól fel volt építve.

Helyna I>!
Xiran Jay Zhao: Iron Widow

Néha nem kell árnyalt, óvatos, kellemes körbevizsgálgatása a feminin dühnek és bosszúvágynak. Néha abszolút unhinged akarok lenni. Nekem ez a könyv volt az. Nagyon azt hittem, hogy nem fogom szeretni és majd észreveszek mindent benne amit olvastam róla hogy problematic meg nemjó. Nop. Imádtam. Ez van x)

Little_Crow P>!

When you cherish someone for how amazing they are, you don't pluck them from their roots just to watch them wither in your hands. You help them bloom into the incredible thing they're really meant to be.

Kapcsolódó szócikkek: Gao Yizhi
vvn_bookwormblog>!

It's hilarious. Men want us so badly for our bodies, yet hate us so much for our minds.

Little_Crow P>!

This body of mine is not big enough to contain the scale of emotion coursing through me. How could I feel a rage like this, and not be able to tear the sky open and scorch the earth?

Kapcsolódó szócikkek: Wu Zetian
FSzK>!

He can’t change anything. He doesn’t own me. Nobody does. They may think they do, but no matter how they scold or threaten or beat me, they can’t really control what goes on in my head, and I think that frustrates them to no end.

Little_Crow P>!

Female. That label has never done anything for me except dictate what I can or cannot do.

Little_Crow P>!

When a woman gets pregnant, her body is suddenly everybody’s business. Endless restrictions could be clamped onto her “for the good of the baby.” There’s no better tool of control.

dreams_of_august>!

This world can make monsters out of anyone.

Kapcsolódó szócikkek: Wu Zetian
Little_Crow P>!

I think this whole concept of women being docile and obedient is nothing but wishful thinking. Or why would you put so much effort into lying to us? Into crippling our bodies? Into coercing us with made-up morals you claim are sacred? You insecure men, you’re afraid. You can force us into compliance, but, deep down, you know you can’t force us to truly love and respect you. And without love and respect, there will always be a seed of hatred and resistance. Growing. Festering. Waiting.

Noctua P>!

„You can't shoot me; I'm from Central Command!” Sima Yi shouts, ramming through the soldier standoff.
„You can't shoot me; I'm rich!” Yizhi slips through the opening created.

195. oldal, CHAPTER TWENTY-THREE: UTTER AND MUTUAL MISERY

Kapcsolódó szócikkek: Gao Yizhi
Little_Crow P>!

Listen up: just because you have the capacity to do something for someone, it doesn’t mean you have the obligation to, especially when they won’t even appreciate you for doing it.

Iron Widow sorozat · Összehasonlítás