XIII. ​Leó pápa apostoli körlevele a munkások helyzetéről 1 csillagozás

Rerum Novarum
XIII. Leó pápa: XIII. Leó pápa apostoli körlevele a munkások helyzetéről XIII. Leó pápa: XIII. Leó pápa apostoli körlevele a munkások helyzetéről

„Napjainkban gyakran hivatkoznak a katolikus egyház szociális tanítására, amely rendkívüli hatást gyakorolt a különböző társadalmi berendezkedésű országok felelős személyiségeire. Kétség sem fér hozzá, hogy a pápai körlevelek eszméi és útmutatásai olyan alapot nyújtanak, amelyre bízvást építhetjük a jövőnket. De nem adnak kész receptet: az elvek alkalmazásának és érvényesítésének módozatait az állami intézményrendszerekben, a törvényhozásban, a gazdasági élet szféráiban és a társadalom különböző szintjein nekünk magunknak kell megtalálnunk…”

114 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630014572 · Fordította: Dér Katalin
Szent István Társulat, Budapest, 1991
62 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633605954 · Fordította: Prohászka Ottokár
Szent István Társulat, Budapest, 1931
62 oldal · Fordította: Prohászka Ottokár

XIII. Leó pápa: XIII. Leó pápa apostoli körlevele a munkások helyzetéről

off
Hogy mi mutatja egy egyházi dokumentum valódi értékét? Az, hogy ma is aktuális. Szinte kísérteties volt számomra szembesülni csaknem ugyanazokkal a problémákkal, amiket XIII. Leó pápa 130 éve megfogalmazott. spoiler Azon kissé fenn akadtam, hogy szinte nem is volt idézet a Biblián kívül máshonnan, csak Aquinói Szent Tamástól, tőle viszont sok helyen (s ez érthető is, mert a középkori gazdasági és teológia tudást, gondolatok ő summázta). A nyelvezete világos volt, bár nem mondanám, hogy különösebben olvastatta volna magát, hiszen egy elég nehéz témáról van szó.

Aznak tudnám ajánlani ezt az enciklikát, akit érdekel, a XIX. század ma is aktuális problémáira adott egyházi válasz. Viszont, aki nem szereti kemény társadalmi kérdésekkel foglalkozó írásokat, annak nemigazán tudom ajánlani.

E könyv elolvasása nekem 253 percet vett igénybe.

loci93 IP>!

10. A természet szent törvénye, hogy a családapa minden módon fenntartsa azok életet, akiknek ő maga adott életet; ez pedig a természetből vezethető le, az ti., hogy a családapa gyermekeinek, akik személyiségét továbbviszik és valamilyen értelemben meghosszabbítják, annyit törekedjék szerezni, hogy azok az élet hányattatásaiban a nyomortól tisztességesen megóvhassák magukat.

18. oldal (KDNP 1991)

Kapcsolódó szócikkek: család · élet · gyermek · személyiség
loci93 IP>!

11. Azt akarni tehát, hogy az államhatalom a család benső viszonyaiba is behatoljon, súlyos és ártalmas tévedés. Igaz ugyan, hogy rendjén való, ha a végső nyomorban, amikor a család igen nehéz helyzetben van, abból kiutat nem talál, és helyzetet semmilyen módon nem képes maga megoldani, az állami segítség lép közbe, hiszen minden egyes család része az államnak.

19-20. oldal (KDNP 1991)

Kapcsolódó szócikkek: állam · család · nyomor · segítség

Az osztályharc nem szükségszerű
15. Alapvető hibát követnek el a társadalmi kérdés tárgyalásában azok is, akik a két társadalmi osztályt eleve egymás ellenségének tartják, mintha a természet a gazdagokat és a szegényeket arra teremtette volna, hogy állandó harcban egymást irtsák. Ez annyira ellenkezik a józan ésszel és az igazsággal, hogy pontosan az ellenkezője igaz. Ahogy ugyanis a testben a különféle tagok úgy illeszkednek egymáshoz, hogy ebből az egésznek az az összhangja keletkezik, amit joggal mondunk harmóniának, éppen úgy intézkedett a természet a társadalomról is, hogy a két osztály egyetértő kölcsönviszonyban álljon egymással, s megfelelő egyensúlyt tartva egészítse ki egymást. Hiszen teljes mértékben egymásra vannak utalva: sem a tőke munka nélkül, sem a munka tőke nélkül nem lehet meg.

24-25. oldal (KDNP 1991)

Kapcsolódó szócikkek: egyensúly · gazdagság · igazság · józan ész · kölcsönösség · munka · szegénység · tőke