Anabaszisz 11 csillagozás

A tízezrek hadjáratának története
Xenophón: Anabaszisz

Bizonyára ​lesznek olvasók, akikben a magyar Anabaszisz mélabús emlékeket ébreszt: visszagondolnak a középiskolai vagy egyetemi görögórák szövegelemzéseinek gyötrelmeire, örömeire, s megelégedéssel állapítják meg: lám, megint törlesztettünk egy adósságot, hisz „a tízezrek hadjáratának története” 1887 óta most jelenik meg először magyar fordításban. De reméljük, élvezettel olvassák ezt a haditudósítást azok is, akik még nem ismerik az Anabasziszt, de érdeklődnek a régmúlt korok élete, szokásai, eseményei iránt. Régi ez a kor: szerzőnk, az athéni író, filozófus, hadvezér Xenophón az i.e. V-IV. század fordulóján élt, Nagy Sándor előtt. És érdekes, izgalmas a cselekmény: egy testvérháború története elevenedik meg a könyv lapjain az ifjabbik Kürosz lázadása bátyja, II. Artaxerxész perzsa király ellen. A perzsa herceg görög zsoldosokkal vonul bátyja ellen, ám húszéves korában csatában elpusztul, s a magára maradt sereg a mai Törökország területén, a Fekete-tenger partvidékén keresztül… (tovább)

Európa, Budapest, 1968
326 oldal · keménytáblás · Fordította: Fein Judit

Xenophón

Lélle P>!

– […] a megbízhatatlan ember szavai üresen, tehetetlenül és megvetetten mennek el a többiek füle mellett. Ám az, akiről mindenki tudja, hogy tiszteli az igazságot, többet ér el szóval, mint mások erőszakkal.

293. oldal, VII. könyv (Európa, 1968)

Kapcsolódó szócikkek: erőszak · igazság · szó · Xenophón
Richard_the1st>!

Kérdik a spártaiak, miféle ember ez a Xenophón. Szeuthész azt feleli, hogy különben nem rossz ember, csakhogy nagy barátja a katonáknak, ezért ő nem kedveli.
– És ért-e hozzá az a férfi, hogy ügyes beszéddel bármire rávegye a katonákat? – kérdezték a spártaiak.
– Ért bizony, de még mennyire! – válaszolta Hérakleidész

Kapcsolódó szócikkek: Xenophón
tgorsy>!

Az egész úton, odavonulás és visszavonulás közben összesen kétszáztizenöt napi járóföldet, azaz ezerszázötven paraszangát, azaz harmincnégyezer-kétszázötven sztadiont tettek meg. Az oda- és a visszavonulás egy évig és három hónapig tartott.

p.: 304

Lélle P>!

– […] De mit is beszélek én itt lopakodásról? Hiszen hallom, ó, Kheiriszophosz, hogy ti spártaiak, már a teljes jogúak, kora gyermekségetektől fogva gyakoroljátok a lopást, és nemhogy rútnak, hanem egyenesen szépnek tartjátok a törvény által nem tiltott dolgokat elcsenni. Sőt, hogy minél ügyesebben és észrevétlenebbül próbáljatok lopni, törvénybe hoztátok, hogy akit lopáson rajtakapnak, azt megkorbácsolják. Nagyon is itt van most az ideje, hogy neveltetésedről bizonyságot adj, és vigyázz, hogy rajta ne kapjanak bennünket, amikor fellopakodunk a hegyre, nehogy aztán nagyon elverjenek bennünket.
– De én is azt hallottam rólatok, athéniekről – mondta Kheiriszophosz –, hogy szörnyű ügyesen lopjátok a közvagyont, noha szörnyű veszély fenyegeti a tolvajokat, és hogy legkiválóbb polgáraitok a legjobb tolvajok, ha ugyan ti a legkiválóbbakat tartjátok méltónak a főhivatalokra. Úgyhogy itt az ideje, te is adj bizonyságot neveltetésedről.

153-154. oldal, IV. könyv (Európa, 1968)

Kapcsolódó szócikkek: athéni · lopás · spártai · tolvaj · Xenophón
Lélle P>!

– […] Én, a magam részéről, szívesebben üldözném az ellenséget feleannyi katonával, mint futnék előle kétszer annyival.

235. oldal, VI. könyv (Európa, 1968)

Kapcsolódó szócikkek: ellenség · Xenophón