Apropó ​nélkül 71 csillagozás

Woody Allen: Apropó nélkül

Woody ​Allen régóta várt memoárját tartja kezében az olvasó, amelyben korunk egyik legmeghatározóbb filmes személyisége páratlan részletességgel, leplezetlen őszinteséggel és természetesen a tőle megszokott humorral idézi fel viharos életét.
Megismerhetjük a neves rendező brooklyni gyerekkorát és humoristaként végzett első munkáit, és bepillantást nyerhetünk a televíziózás hőskorába, amikor szövegíróként a műfaj legnagyobbjaival dolgozhatott együtt. A kezdeti nehézségek és a stand-up előadói korszak után Allen egy életre elkötelezte magát a film mellett, ahol aztán sikert sikerre halmozott. Az olvasó életteli és izgalmas beszámolót kap az első vígjátékok (köztük a Fogd a pénzt, és fuss!) készítéséről, majd a több mint hatvan évet átívelő, elképesztően termékeny pálya legjobb és legnehezebb pillanatairól. Szóba kerülnek a nagy klasszikusok, köztük az Annie Hall, a Manhattan, a Hannah és nővérei, egészen a legutóbbi évtizedek alkotásaiig. És persze nem maradhatnak ki a… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2020
458 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634753575 · Fordította: Dési András György
Jaffa, Budapest, 2020
462 oldal · ISBN: 9789634755395 · Fordította: Dési András György

New York

Woody Allen: Apropó nélkül

Allen végig részletesen, intelligenciával és szellemességgel mesél, azonnal megfogja az olvasót. Érezhetően baráti beszélgetés formában íródott, a regény hangneme lenyűgöző, őszinteségéhez nem fér kétség.

Nikoletta_Klein>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Woody Allen visszavonhatatlanul megkedveltette magát sajátos humorával. A kötet szórakoztató, de a felénél felmerült bennem a kérdés, hogy valóban apropó nélkül született az önéletrajzi kötet vagy azért íródott, hogy Woody Allen mosdathassa magát? A könyv második fele bulváros, aki szeret csámcsogni más életén, annak őszintén ajánlom, de számomra ez a túlírt, önismétlő, egyáltalán nem elegáns vádaskodás és magyarázkodás hosszú oldalakon keresztül némileg csalódást jelentett.

Párduc50 P>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Woody Allen Apropó nélkül című önéletrajza nem könnyű olvasmány.
Egyrészt terjedelmes, ami még nem lenne probléma, de a terjedelem jelentős részét a hírhedt Mia Farrow-féle molesztálási ügye foglalja le. Mivel alig egy évvel a metoo kampány keretében felmerült újabb vádak után látott napvilágot, nehéz azt gondolni, hogy a címhez hűen apropó nélkül született.
Úgy indul, ahogy egy önéletrajzi könyvnek kell, gyerekkor, szülők, mindez meglehetősen vicces formába öntve. Aztán kezdődik a karrier, mely a viccírástól a filmkészítésig terjed, nem kihagyva a nagyszerű zenei pályát sem :-). A karrierje kapcsán szót ejt szibnte minden filmjéről, ami nagyon jó, ugyanakkor elég sok benne a név, amik jelentős része az átlageurópai olvasónak kicsit ismeretlen. De szellemes, kellemes olvasmány ezzel együtt is. Megismerkedhetünk nőügyeivel, köztük két, nem túl jól sikerült házasságával, míg végül kilyukadunk Mia Farrownál, a nőnél, aki Woody minden bajának okozója. 13 évig tartott kapcsolatuk, ami alatt Woody Allen szerint nem költöztek össze. Kapcsolatuknak Sun-Yi-vel kezdett viszonya vetett véget, melyre botrányos körülmények között derült fény. Tetézte ezt az azt követő, Dylan nevű fogadott lányával kapcsolatos molesztálási ügye, mely Woody Allen szerint koholmány, és én is azt gondolom.
A védekezését – mosakodását? – kb 100 oldalon keresztül, két részletben olvashatjuk, túl sok ez egy önéletrajzi könyvbe. De persze Amerikában nagyon kikezdték, és ő nagyon meg akart felelni az igazságtalan? vádakra.
Közben megtudhatjuk, melyik a rá leginkább hasonlító hőse, és még nagyon sok érdekes információt a filmjeiről.
A négyes osztályzatot mégis a túl nagy terjedelmű Dylan-ügy miatt adtam neki, ha ezt a részt kihagyta volna, vagy 20 oldalra rövidíti, talán megkapja a maxot :-)

MihálySzilvi>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Woody Allen filmjeit nagyon szeretem: csodás fényképezés, remek jazz zenék, ragyogó dialógusok, könyvét is olvastam már, egy szó mint száz, a kedvenceim közé tartozik. Most is hozta a tőle megszokott színvonalat. A fekete-fehér borító telitalálat. Csak azért nem adtam 5-öst, mert van egypár nyomdahiba, ami zavaró volt. A fordítás jól sikerült, bár azt hozzátenném, hogy a New-york-i utcák nevét is nyugodtan le lehet fordítani, szerintem jobban hangzanak magyarul… És maga az életrajz…nos Allen képes (majdnem) mindenből viccet csinálni, ezt a könnyedséget irigylem tőle, pedig nem tartom magam irigy természetnek:)) Érdekes volt „belelátni” egy zseniális ember fejébe… gazdagabb lettem néhány inspiráló gondolattal.

kozmopilota>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Nehéz dolgom van a könyv értékelésekor, mert bár számomra elég szórakoztató és jól olvasható volt, mégis három és fél csillagot adtam rá, közben azt érzem, hogy lehet valamikor újra leveszem a polcról és elolvasom. A könyv fő erénye maga a Woody Allen stílus, a kissé csapongó anekdotázás, a tömör és fanyar humor, az önirónia, a városi lét, a dzsessz és az alkotás szeretete. Valószínűleg jól megtámogatja a könyvet a mögötte rejlő életmű, a remek filmek és sziporkák, amik felsejlenek olvasás közben. Ami miatt mégsem több csillagos nálam, az a szerkezeti hiányosságok, a sok önismétlés, az aránytalanságok a történetmesélésben (túl nagy hányadát viszi el a Farrow-szál – aki Allen igazában hisz, annak ez túlságosan hosszúra nyúlt magyarázkodás, aki pedig Farrow-éban, azt ez a könyv sem fogja meggyőzni). Szívesebben olvastam volna még többet az ő New York-járól, vagy hogy hogyan lehet minden évben megcsinálni egy filmet. Közben végig átütött nekem az a keserédes hangulat, ami az általam szeretett filmjei nézése közben is: egy nosztalgikus, melankolikus, de mégis szívmelengető érzés, mert olyan stílusban mesél, ami egyszerre személyes, tűnődő, érzelemgazdag és humoros, és amit csak ő tud így csinálni, és ha ő már nem lesz, akkor senki nem fogja tudni ezt így hozni. Persze a filmekben és a könyvekben az a jó, hogy újranézni még akkor is lehet majd (persze a metoo örvén keltett hullámban a streamingről a filmjei teljesen eltűntek), remélem huszon-harminc év múlva újra felfedezik a munkáit.

H_Reni>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Nagyon nehéz önéletrajzokat értékelni. Alapvetően érdekes olvasmány volt, Allen jól ismert és zseniális stílusában és humorában. Jó volt megismerni a gondolkodását, azt a korszakot. De mint minden önéletrajzban sok volt az információ a felbukkanó szereplő és mivel annyira nem vagyok művelt és jártas az amerikai filmtörténetben sokukat nem ismertem és nehezen tudtam elhelyezni a történetben.

sephora>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Kamasz korom óta nagy Woody rajongó vagyok és természetesen az elsők között kellett beszereznem ezt a könyvet, ami egy hiánypótló mű.
Aki tipikus önéletrajzi könyvet vár, annak ez a könyv csalódás lesz. Az olvasás előtt rá kell hangolni az agyunkat „Woody Allen” nézőpontra és gondolkodásra és így biztosan élvezni fogjuk a könyvet. Sokszor nehéz volt megállapítanom, hogy iróniát olvasok, humort vagy a kőkemény valóságot. Ez az amit szerintem mindenki szubjektíven él meg, hogy a Woody által leírtakat miként értelmezi az olvasó a saját gondolati szintjén.
Nincsenek fejezetek, emiatt nekem nehéz volt az olvasása, mert nem tudtam, hogy mikor érdemes olvasási szünetet tartanom és ha mondjuk kimarad 1-2 nap, akkor tudom-e ugyanolyan érdeklődéssel folytatni. Ugyanis hamar el lehet veszíteni a fonalat, mert nagy ráhangolódást igényel a könyv.
A könyvben, Woody nem tartja magát kiemelkedő, korszakalkotó rendezőnek, írónak. Ez meglepett, persze nyilván nem gondolnám, hogy képes lenne fényezni önmagát – de azért elvártam volna, hogy a saját életművét reálisabban ítélje meg. De nem tudhatjuk, hogy ez most egy Woody-s trükk vagy tényleg komolyan gondolja…
Bulváros részek szerencsére nem nagyon vannak, aki emiatt olvasná el, annak csalódást fog okozni a könyv. Viszont annak örültem, hogy végre az ő szemszögéből is megtudhatjuk hogyan is kezdődött és mélyült el Soon-Yi-vel való kapcsolata. Woody számomra egy olyan különleges író, rendező, aki a filmiparban létrehozta a saját mellékvágányát. Köszönöm az élményt!

Rob73>!
Woody Allen: Apropó nélkül

Nem nagyon követem a pletykalapokat. Sajnos a könyv nagy része az őt ért vádak tisztázásáról szólt.
Ugyanakkor itt is megvillan a csetlő-botló művész sajátos humora, amiért kedveltem. Másrészt beláthatunk a kulisszák mögé, hogy mennyi mindenen múlik egy-egy film sikere, sőt, annak relatív volta.

robinson P>!

Nem szeretek a múltban élni. Nem gyűjtök emléktárgyakat, a filmjeim fotóit, plakátjait, napi diszpót, semmit. Ami véget ér, véget ér. Ne rágódj rajta, lépj tovább.

robinson P>!

De az összes verbális vérengzés ellenére hetven éven át házasok maradtak – gondolom, csak hogy a másikat bosszantsák.

robinson P>!

Bár az Akadémia erőltette, én nem voltam hajlandó belépni hozzájuk: ennek sincs semmi különös oka, egyszerűen nem vagyok belépős természet.

robinson P>!

Anyámnak öt lánytestvére volt, az egyik csúnyább, mint a másik, de valószínűleg ő volt közöttük a legcsúnyább.

ZolB >!

Mindig szerettem volna olyan filmet csinálni, amely a vidék örömei és szépsége fölött tiszteleg. Ne kérdezzék, miért. Utáltam a vidéket.

robinson P>!

Ráadásul – nem szégyellem bevallani – nem szerettem olvasni.

ZolB >!

A vércukorszintemtől függően komornak vagy komikusnak is tudom látni az életet, de mindenképpen értelmetlennek tartom.

ZolB >!

Nem iszom, de építettem egy bárpultot, és beszereztem két szép palackot, hogy scotchcsal és brandyvel kínálhassoam azokat a barátaimat, akik szintén nem isznak.

ZolB >!

De most már készen állok a születésemre. Végre világra jövök. Arra a világra, amelyben sosem éreztem igazán jól magam, amit sosem értettem, amit sosem fogadtam el, és nem bocsátottam meg neki. Allan Stewart Konigsberg, született 1935. december 1-jén. Igazából november 30-án, éjfél előtt egy kicsivel érkeztem, de a szüleim a következő napra tolták az időpontot, hogy elsején kezdhessem az életet. Soha semmilyen előnyöm nem származott ebből, mondjuk, egy hatalmas örökségnek jobban örültem volna. Csak azért hoztam szóba az egészet, mert van abban némi teljesen értelmetlen irónia, hogy nyolc évvel később a húgom pont ezen a napon született. Igazi csoda, csak nem tudom, hogy mire jó. Mert eddig még semmi haszna sem volt. Egy bronxi kórházban történt a nagy eset, bár a szüleim Brooklynban éltek. Ne kérdezzék, hogy az anyám minek vonult át Bronxba vajúdni. Lehet, hogy ebben a kórházban ingyen adták az ebédet. Mindegy, anyám a bronxi kórházból nem ment rögtön haza, hanem kis híján ott helyben meghalt. Pontosabban néhány héten át nem lehetett tudni, mi lesz a vége, ő azt mesélte, hogy csak a folyamatos hidratálásnak köszönhetően maradt meg. Már csak az hiányzott volna, hogy az apám neveljen egyedül. Mára valószínűleg olyan hosszú priuszom lenne, mint a Tóra. Két szerető szülővel is meghökkentően neurotikus ember lettem. Hogy miért, azt nem tudom.

ZolB >!

Nincs gyönyörűségesebb emlékem, minthogy lógok a suliból, Brooklynban, vagy a J Avenue-n metróra szállok, beutazom a városba, veszek egy pitét, iszom egy kávét és Jimmy Cannon sporthíreit olvasom.