Múmiák 22 csillagozás

Wolfgang Tarnowski: Múmiák

A Mi MICSODA könyvsorozat Európa jó néhány országába már nagy sikert aratott. Eddig több mint 20 millió példány jutott el az olvasókhoz. Magyarországon eddig az alábbi kötetek jelentek meg:
A csillagok
Ahogy az állatok látnak, hallanak és éreznek
Bálnák és delfinek
Gladiátorok
Természeti katasztrófák
Vándorutak az állatvilágban
Múmiák

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 1991
48 oldal · ISBN: 9637937048 · Fordította: Szitnyainé Gottlieb Éva · Illusztrálta: Jörg Drühl, Frank Kliemt

AniTiger P>!
Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Rommá olvasott gyerekkori könyv!
Kevés dolog tudott lekötni, ami nem programozás vagy számítógép, de a görög mitológia és az asztronómia mellett az egyiptomi kultúra volt még nagy szerelem.
A sorozat igényessége nem kérdéses – a képek jó összeválogatásával, a témák érdekes feldolgozásával és közérthetőségével egy gyereket is le tudott kötni. Amikor semmi másnak nem nagyon sikerült.

A könyvnek jó pár ötös köszönhető, mert sok-sok bónuszpontot lehet nyerni a benne található és témához kapcsolódó „érdekességekkel”.

Szerettem nagyon.

Trixi>!
Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Te jó ég! Hogy én ezt mennyit forgattam, olvasgattam. Még kiselőadást is összeállítottam belőle a suliban (a tanárnő legnagyobb rémületére, mert a következő diák a kiselőadását a szellemekről készítette, és a két egymást követő morbid téma kiakasztotta a tanárnőt :D ), amit meg is találtam a könyvben :O . A téma nem éppen gyereknek való, de én mégis imádtam, nemhiába ez volt az első könyvem a sorozatból. Többségében az egyiptomi múmiákkal foglalkozik behatóbban, de szerencsére kitér más népek, kultúrák múmiáira is. Az egyiptomihoz annyi tennék még hozzá, hogy amikor rászabadult a világra az egyiptomi láz, rengeteg múmiát találtak a régészek. Annyit, hogy nem tudtak vele mit kezdeni. Vagyis, hogy sajnos igen……ugyanis a vonatokat nem szénnel működtették, hanem a múmiákat dobták be a tűzbe. Vajon mennyi olyan érdekesség, információ lett elégetve, amiért most összetennék a két kezüket a régészek?

Xylaryss P>!
Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Általános iskolás voltam, a Skála áruházban/nem tudom, mi lett utána a neve/ volt egy könyvesbolt. Suli után néha kihisztiztem, hogy oda menjünk be, nagybátyámat is berángattam egyszer. Nézte a könyvet, hogy most tuti? Hát, jó, legyen, megveszem neked, de miért ezek a szottyadt múmiák? x_x
Teljesen be voltam zsizsegve, hogy múmiák, és minden egyes sort elolvastam, meg riogattam velük az osztálytársaimat :"D
Akkor sokat néztem, hogy két helyre szeretnék elmenni, hogy lássam őket. Papám megmutattam a Földgömböt. Egyik a London British Museum volt, a másik Olaszországban Palermo, a kripta, ahogy szekrényekből is bújnak ki a múmiák, legalábbis olyan a hatása.
2013-ban ott álltam a British Museum múmiás részén, annál a múmiánál, amit 93' körül nézegettem a könyvben. Az érzés letaglózott, hogy nahát, itt vagyok! Papám már nem érte meg a beszámolómat, így a múzeumtól nem messze lévő parkba leültem, és kibőgtem magam.
Utána még sokszor visszatértem a múzeumba, végignéztem mindent, de ez a részlege maradt a kedvencem. És ezzel a könyvvel indult :)
Palermo még vár, drága oda eljutni, de egyszer szeretném…

Shouri>!
Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Mindig is érdekelt a múmiák mibenléte, története, múltja. Ez a kötet, bár vékony, mégis nagyon jól leírja a múmiák 'életét'. Tartalmas, részletgazdag, úgyhogy akit érdekel a téma, mindenképp ajánlom elolvasni.

Lahara IP>!
Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Kellően bizarr volt, imádtam, kiváltképp elalvás előtt olvasni.

Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Nekem nagyon tetszett, mert sok érdekes információt sűrít bele alig 50 oldalba a könyv.

Rhia>!
Wolfgang Tarnowski: Múmiák

Eloszlatott pár elgondolásomat :) Azt szeretem ebben a sorozatban, hogy érdekes tényeken keresztül mutat be egy adott témakört. Volt szó ebben a kötetben a természetes múmiákról, az egyiptomi múmiákról és az inka múmiákról is. Az ilyen könyvek olvasása után mindig felcsillan a szemem, hogy az ókor mégsem olyan unalmas, mint hittem :D

Piper>!

Körülbelül i.e. 1080-tól, a 21. dinasztia óta mindezek után már az agyat is eltávolították. A műveletet úgy végezték el, hogy áttörték az orrcsontot, és hosszú, görbe eszközökkel kikotorták a fejüreget. Ezután az egész test üregeit vízzel és pálmaborral alaposan kitisztították.

Kapcsolódó szócikkek: pálmabor
Nikóka13 P>!

Az eljárás lényege az volt, hogy az odaszállított halottat kis légterű, száraz és jól szellőző kamrákba állították, ahol különböző eljárásokat alkalmaztak rajta. Pl. krétával szórták be, majd 8-10 hónapon keresztül szárították a testet. Azután a tetemeket ecettel mosták le, és végül rangjukhoz méltóan, ünnepi viseletükbe vagy egyenruhájukba öltöztették őket. Csak ezután helyezték el a holtakat a folyosón, ahol barátaik és rokonaik meglátogathatták, sőt időről időre más öltözetbe is bújtathatták őket.

15. oldal, Hogyan korszerűsítették a Palermói Kapucinus Kriptát? (Tessloff és Babilon,1991)

Nikóka13 P>!

A múmiákat ünnepi ruhába öltözött férfiak, nagy tiszteletet tanúsítva, egymás után hordták be a városba, s ott ugyanilyen figyelemmel, gonddal és nagy tisztességgel szolgálták ki őket, mintha még élnének.

47. oldal, Hogyan jelentek meg az inka múmiák a nyilvánosság előtt? (Tessloff és Babilon, 1991)