Négyszer ​születtem 3 csillagozás

Wolfdietrich Schnurre: Négyszer születtem

„Nyolcéves ​korom óta költő akarok lenni. Hivatásomról igen pontos elképzelésem volt. Az ember legyen jóságos, szomorú és lemondó. Mindezeket a tulajdonságokat én már a születésemkor magammal hoztam… Először is egy szűrőt kellett találnom a szívem számára. Merthogy könnyen kiáradt, mint afféle költői szív. Hogy ezet megakadályozzam, arra kellett a napló. Áttekinthetően és szertefölött egzaktul vezettem… Miután két kötetet megtöltöttem, elkezdtem a válogatást. Ezt a munkát nagy szigorral végeztem. Az alábbi kétsoros úgy jó félévnyi tapasztalat summázata: Fogtam én egy egere, mire elment, patkány lett.
… A háború után tettem meg néhány bágyadt kísérletet. Egy hatszáz oldalas regényemet a szemetes kapta meg. Egy négyszáz oldalas szörnyeteg a pincében poshad. Mindabból, ami még amúgy később az eszembe jutott, megjelentettem harminc könyvet. Egyik sem igazi; és mindegyik túl rövid. Mindössze egyet szeretek csak ebből a harmincból” – írja az 1920-ban született, NSZK-beli szerző, a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vidám Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1987
248 oldal · ISBN: 9630743272 · Fordította: Kertész Imre

Mileva>!
Wolfdietrich Schnurre: Négyszer születtem

Egy szomorú időszakomban nagyon jót tett nekem ez a könyv: Ali Pudli feljegyzései – földön fetrengős!!!
(Pláne, ha van benned pici ismeret/érdeklődés a német romantikát illetően :)

Jezi>!
Wolfdietrich Schnurre: Négyszer születtem

Sokszínű kötettel ismerkedtem meg.
Vannak benne többek között egészen rövid novellák, amik nem igazán tettek rám nagy hatást. Éreztem, hogy az író valamiféle tanulságot akart kihozni belőle, nekem nem jött át.
Van két műfajilag nehezen behatárolható rész, rövid, pár mondatos kis történetek, ezek között volt jó pár elgondolkoztató, érdekes írás.
A kérész élete c. novella alapötlete nagyon tetszett amikor elkezdtem olvasni, azt hittem, többet hoz ki belőle.
A leghosszabb lélegzetvételű novella az Ali pudli feljegyzései. Egy magát költőnek képzelő, de végül regényei révén sikeres író kalandjait meséli el naplószerűen- egy kutya bőrében. Miután ráhangolódtam a stílusára, még humorosnak is találtam.
A legjobban a négy utolsó novella tetszett, amely az író „ars poeticája”.
Az egyikben rajzairól ír – úgy tudom minden könyvét saját maga illusztrálta- ezt különösen érdekesnek találtam.

Európa, Budapest, 1987
248 oldal · ISBN: 9630743272 · Fordította: Kertész Imre