Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Az örök élet (Brenner nyomozó történetei 6.) 26 csillagozás
mmár hatodik részéhez érkezett az egykori osztrák rendőr, „a Brenner" történeteinek sorozata. Aki figyelemmel kísérték az eddigieket, jól tudja, hogy a könyvekben nemcsak arról volt szó, ki a gyilkos, hanem arról is, hogy egyáltalán ki a regények elbeszélője? Talán az egyik, háttérben álló, névtelen alak, aki éppen eleget – olykor meghökkentően sokat – tud az egykori rendőrről? Brenner ismerőse, rokona? Férfi? Nő? Az osztrák sajtóban is évekig tartott a sikertelen találgatás, míg Az örök élet a szó szoros értelmében csattanós választ adott a kínzó talányra. Annyit elárulhatunk, hogy a válasz a Brenner szülővárosában, Grazban, egész pontosan annak Puntigam nevű elővárosában rejlik. És a múltban, mi sem természetesebb. Mert a Brenner a könyv elején (és az év elején, mivel újév napja van), háromhetes kóma után az intenzív osztályon ébred, azaz újjászületik Puntigam Alsón, és ő egy idő után már maga sem tudja, hogy a fejéből kipreparált golyót öngyilkossági szándékkal valóban ő maga,… (tovább)
Eredeti megjelenés éve: 2003
Enciklopédia 4
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 2
Várólistára tette 8
Kívánságlistára tette 2

Kiemelt értékelések


Mert a nem normális rokon értelmű segédkifejezés ehhez képest. Valahogy így. Roppant izgalmas rész, múltban és sebben vájkálós, amiben szokás szerint jellemzi nekünk a osztrák népséget, és hát lehet találni hasonlóságot velük. Annyira izgultam, hogy vigyorogni alig maradt időm! Hiányoltam kicsit a patikusokat, de a rengeteg gyógyszer kárpótolt valamelyest. Az előző rész után féltem, hogy kifulladt, mekkorát tévedtem. Maradt még kraft a jó öreg Brennerben. És hát a narrátor… nahát!


Hát most már megint mi történt. Bonati doktor szerint a Brenner hazatérvén szülővárosába,túl sokat töprengett a múlton, meg hogy régen fiatal volt, ma meg már öreg, aztán akkor már inkább golyót repített a fejébe. De nehogy már azt hidd, hogy pont az a Brenner tenne ilyet, aki tizenhárom évesen lepofozott egy Arnold nevű cingár tizenhat éves srácot, aki ennek hatására kezdett irgalmatlanul gyúrni – írd és mondd: Brennernek köszönheti Hollywood a grazi gépembert. Hősünk elmerül a múltjában, esik és visszaesik, küzd szaporodó sérüléseivel, közeli kapcsolatba kerül a Szentírással, aztán lassan, de biztosan megfejti a rejtvényt. És még kedvenc láthatatlan „szereplőm”, a narrátor kilétére is fény derül végre.


Köszönöm, Wolferl, az előző két kötet után ez már nagyon kellett, úgy érzem, kimásztunk a gödörből :) Izgi rész volt, múltban vájkálós, és örültem, hogy nem a szokásos hirtelenséggel esett a fejünkre a bűnügy megoldása.
Egyre inkább úgy gondolom, hogy kéne írni egy petíciót, hogy a Rudolf Péter azonnal olvassa hangoskönyvre az egész szériát. Ki írja alá?


Brenner a szuperhős, kicsit irreális, de nem volt rossz. Most már meg kell szereznem a 7. részt is, h tudjam, mi lett a narrátorral.


Elég kemény eset, mikor Brenner azt próbálja felgöngyölíteni, hogy végül is ki lőtte őt fejbe.
Persze ahogy jönnek elő az emlékek és az újabb fejlövés, egyre bonyolódik a történet, de a végén mindenre fény derül! Még a narrátort is megismerjük végre!
Megismerkedünk főhősünk puntigami fiatalkorával, annak főbb eseményeivel, az Arnold motivációs pofonjával, és közben kicsit az 53 éves Brenner is visszacsöppen, legalábbis a mopedezés erejéig.
Számomra ez az eddigi legjobb Brenner történet, és nem félek attól, hogy az utolsó überelni fogja!


Ó, hogy mennyire imádom ezt az egészet! Tényleg hihetetlen, utánozhatatlan, meg minden ilyesmi! Akinek tetszettek az eddigi Brenner-krimik, ez is fog :) Ez kötet kicsit személyesebb hangvételű, sokkal inkább szól magáról Brennerről, mint bármi másról. Most, hogy egyre inkább látom, mennyi mindent akarok még elolvasni életemben, egyre nehezebben szánom rá magam, hogy időt „pocsékoljak” arra, hogy bármit újraolvasok, de ezeket a köteteket biztosan fogom még forgatni!


Újratöltve
Figyelj, mit mondok én neked. Ha fejlövést kapsz, akkor a csoda is kevés ahhoz, hogy túléld. A sebészi mestermunka ugyancsak semmi, szükséged van a rossz irányzékra is. Hogy aki a fegyvert tartja, éppen akkor lőjön, amikor a mopeden ülve hazafelé hajtasz, és közben valaki erősen rád dudál, mire óhatatlanul elkapod a fejed.
Vagy esetleg kell egy izgő-mozgó ér, amelyik folyamatosan táncot jár a fejedben. Hogy te is értsd: a migrén miatt hasogat a kobakod. És akkor te is elbizonytalanodsz, hogy a régi rendőriskolai időkből ismert Waltherből származó golyót a fájdalom csillapítása miatt magad röpítetted a fejedbe. Vagy netán más akart eltenni láb alól.
Azt azért te sem gondoltad volna, hogy a Brennerről beszélek, aki a történet kezdetén Puntigam Alsón három hét kóma után visszatért a halottak birodalmából. Írd és mondd: új év, új remények. Az orvosok szemszögéből természetesen a legszebb dolog a világon, amikor egy reménytelen eset felébred. A páciens is alapvetően pozitívan viszonyulhat az események ilyetén alakulásához. Az olvasó azért sejti, a mesélő sem rejti véka alá, hogy most fordítva történnek a dolgok: minden bizakodásra ad okot, de később rá kell térni a rosszra is. Hogy mi a bánat megy is itt voltaképp?
Ehhez tudnod kell, hogy a Brenner a gyermekéveit Puntigamban töltötte, és öreg korára visszatért oda. Kihalt ugyanis a bérlő a nagyapai asztalosműhelyből, és most a háza (kivéve a manzárdszobát) üresen állt. Miért ne jött volna vissza, ha a felmenői ingatlan gondja úgyis rászakadt – ezt gondolta a Brenner. Azt mondanom sem kell, hogy mindez csak fokozatosan jutott az eszébe. Edzés közben. Mert miután magához tért, elölről kellett kezdenie mindent. Nem csak az emlékezést, ááá. Újra meg kell tanulnia ülni, állni, menni, hallani, beszélni.
Idővel egyre több emlék a felszínre került: először is a név, mert azt sem tudta, hogy hívják, miután egy golyót szedtek ki a koponyájából. Aztán a születési év, a gyerekkor, a rendőriskola Grazban, az első rendőrévek, aztán a bűnügyi osztály, később pedig a nyomozóként eltöltött időszak is átszáguldozott a lövéscsatornáján. Minden lehetséges eszébe jutott, még az is, amire nem akart emlékezni. Csak a kóma előtti három nap hallgatott magáról. Mintha meg sem történt volna.
Ezért kellett nyomoznia a Brennernek, vissza a múltba, kvázi saját maga után is. Egészen a rendőriskolai évekig, amikor is Aschenbrenner, a mostani grazi rendőrfőnök, Köck, a grazi Arnold Schwarzenegger Stadion jelenlegi házmestere, az Irrsiegler, akit mindenki csak Saarinennek szólított a finn motorkerékpár-világbajnok után és a Brenner 1973 húshagyókeddjén tréfából elindultak a Raiffeisen Bank puntigami fiókjába, hogy a gyakorlati képzésből levizsgázzanak. Huszonévesen az ember sokféle baromságot elkövet, de van olyan, amikor utólag cseppet sem tűnnek viccesnek a dolgok.
Meg kell hagyni, Wolf Haas megint ügyesen kitalálta az egészet. Rendesen megkeverte a dolgokat, és nem csak a Brenner fejében. Nem mondok újat azzal, hogy az olvasónak is nagyon oda kell figyelnie a részletekre, különben csak pisloghat zavarodottságában. Hogyan kerül ebbe a történetbe Jimmi Hendrix vagy Eric Burdon? És mi köze van Pasolininek mindehhez? Arról nem is beszélve, hogy terítékre kerül a foci is, a Mura-parti séták, meg a citromos likőr. Előkerülnek a régi trafikok, a hobbirendőrök meg a cigányok is. És persze a nőknek is fontos szerep jut.
És itt van ez a titokzatos elbeszélő, akiről eddig nem hullt le a lepel. Legszívesebben megragadnád az író gallérját, hogy ugyan áruld már el, ki az, aki ennyire ismeri a Brennert, és ilyen ügyesen össze tudja rakni a részleteket. Mert ha eddig se volt lineáris a kronológia, akkor most mit mondjak? Táncot jár a sztori, mint a migrén a Brennerben.
Akár hiszed, akár nem. A Haas a sorozat hatodik részében végre megmutatja nekünk, hogy kinek a szájából születnek meg ezek a bűnügyi történetek. De nehogy azt hidd, hogy az egészet a szádba rágja. Ezért van az, hogy nyugodtan kezdheted ezzel a könyvvel a megismerkedést Brennerrel. Egyet azért mondok neked, érdemes figyelni a regény olvasása közben, mi van a sorok között. Nem szégyen, ha visszalapozol. Mert ugyan a végén csattan a poén, mi sem természetesebb, de már előre kaphatsz némi információt. Vagy az is lehet, hogy a végén csak állsz bambán, hogy akkor most mi van?
Népszerű idézetek




Most nem árt, ha tudod, hogy [a Brenner] ifjúkorában rájött, hogy a nőkre, vagyis az akkori nőkre, egy gondolkodós film messze nagyobb hatással van, mint egy rendes film. Sok lány egy háromórás gondolkodós film után sokkal megközelíthetőbbnek bizonyult, mint egy háromórás kocsmázás után, arról nem is szólva, hogy a mozijegy sokkal olcsóbb volt. Az egyetlen hátrány, hogy egy háromórás gondolkodós film után sokszor a Brenner is úgy kiakadt, hogy dupla olyan hosszú kocsmázásra volt szüksége, hogy elfelejtse a gondolkodós filmet.
109. oldal




Most tudnod kell, hogy a Brenner ifjúkorában még korántsem jelentek meg olyan, undort keltő fotók az újságokban, mint háború, vagy amputáció, vagy olyanok, hogy: „Az Év Menedzsere”.
59. oldal




Először a köztemetőnél akarta bedobni a törölközőt, mert természetesen ragadós, ha olyan sokan hevernek lustán körülötted…
42. oldal




Amikor magához tért, az első pillanatban azt hitte, a mennyországban van, mert a takarító srác annyira hasonlított a Jimi Hendrixhez.
11. oldal




Vannak ezek az okos emberek, akik gyakran azt mondják, a futball csak pótlék, mert egy férfinak valamit mindig bele kell mesterkednie valahova, egy labdát a kapuba, egy pisztolygolyót a fejbe ésatöbbi ésatöbbi.
167. oldal




Akkor nem sokat fecsegett a Brenner, hanem elismerte, hogy egyik-másik gyógyszergyártó cég már régen csődöt jelentett volna nélküle. Azt hitte, azért kell elismernie, nehogy rossz gyógyszereket adjanak neki, mert manapság szépen össze kell hangolni mindent, miért, mire számítottál. A saját érdekedben, mindenekelőtt, ha azt akarod, hogy a látóideged egységesen színezze ki neked a világot.




Sajátos típus ez, a pszichológusok évtizedeken át tanulmányozták, míg végre fogást találtak rajta, és már megvan a megfelelő neve, most figyelj: rossz jellem.
42. oldal




Figyelj, mert ez érdekes egy körforgás: a trafikban veszi az ember a legfrissebb újságokat, azaz a legfrissebb híreket, elemzéseket, háttér-információkat, tippeket, kommentárokat. De honnan szedik az újságosok mindezt? Hát a trafikosoktól, miért, mire számítottál?
A múlt évben ezt remekül lehetett tanulmányozni. Az angol marhák esetében. Hogy az sosem egészséges, ha a marhák elhullott juhokat zabálnak. És nagyon hasonló eset, amikor az újságok túl sok információt szednek össze, azaz a csőcselék tenyeréből esznek. Akkor aztán az évek során összejön némi szivacsos agylágyulás.
65. oldal




…vajon az Arnold Schwarzenegger Mister Univerzumként tényleg olyan szép karriert csinált volna, ha akkor régen a Brenner a diszkó előtt nem mutatott volna mintegy példát neki. Mert noha a Brenner három évvel fiatalabb volt, de már tizenhárom évesen igencsak fejlett kamasz, és biztos is, hogy nem volt véletlen, hogy a cingár fickó egyszerre csak olyan megszállottan kezdett gyúrni, mert akkoriban a kis Arnold is olyan akart lenni, mint a kis Brenner.
32. oldal
A sorozat következő kötete
![]() | Brenner nyomozó történetei sorozat · Összehasonlítás |
Hasonló könyvek címkék alapján
- Böszörményi Gyula: Nász és téboly 97% ·
Összehasonlítás - Stephen King: A halálsoron 96% ·
Összehasonlítás - Arthur Conan Doyle: Sir Arthur Conan Doyle összes Sherlock Holmes története I-II. 96% ·
Összehasonlítás - Dan Wells: Nem akarlak megölni 94% ·
Összehasonlítás - Agatha Christie: Gyilkosság az Orient expresszen 94% ·
Összehasonlítás - Borisz Akunyin: A gyémántszekér I-II. 95% ·
Összehasonlítás - Isaac Asimov: Asimov teljes Alapítvány – Birodalom – Robot univerzuma I. 94% ·
Összehasonlítás - Karen Rose: Sikíts értem 94% ·
Összehasonlítás - J. D. Robb: Halálos híresség 96% ·
Összehasonlítás - Jeffrey Archer: Ütött az óra 94% ·
Összehasonlítás