Pulitzer 12 csillagozás

Wisinger István: Pulitzer

Wisinger ​István legújabb dokumentumregénye Pulitzer József, azaz Joseph Pulitzer, a sajtócézár életét dolgozza fel. Kevesen tudják, hogy Pulitzer nevéhez nemcsak az amerikai újságírás legrangosabb díja, hanem az úgynevezett „sárga sajtó” modellje is kötődik, amely William Randolph Hearst sajtómágnással vívott heves konkurenciaharcának eredménye. Ez a klasszikus, szenzációhajhász zsurnalisztika ugyanakkor ösztönözte az amerikai demokrácia és média fejlődését: jelentős korrupciós ügyek, politikai botrányok és gazdasági visszaélések tényeit tárta fel az amerikai nép előtt, és ez sok esetben új törvények elfogadásához is vezetett.
Pulitzer 1904 májusában, egy újságíróiskola felállítását támogató írásában fogalmazta meg hitvallását:
„Köztársaságunk és a sajtó együtt emelkedik fel, vagy bukik el. Az ügyes, érdek nélküli, közszolgálati szellemű sajtó, amely képzett intelligenciával tudja, mi a helyes, és bátor azt megcselekedni is, képes megőrizni azt a közerényt, amely… (tovább)

Athenaeum, Budapest, 2020
Athenaeum, Budapest, 2020

Wisinger István: Pulitzer

A dokumentumregény olvasói most végre megismerhetik a Makón, zsidó családban született Pulitzer József kalandos életét, hogyan lett belőle Amerika első számú sajtómágnása, Joseph Pulitzer újságíró, lapkiadó.

WerWolf>!
Wisinger István: Pulitzer

A díjról már sokat hallottam, de csak pár éve tudtam meg, hogy ki kölcsönözte hozzá a nevet. Pulitzer József, magyar-zsidó születésű amerikai újságíró és laptulajdonos volt, aki 1847-ben, Makón látta meg a napvilágot. A legenda szerint, mindösszesen öt dollárral a zsebében érkezett meg Amerikába, és harcolt az amerikai polgárháborúban. Majd pár évvel később már egy saját lapkiadót vásárolt, ami megteremtette számára a lehetőséget, hogy nagyot álmodhasson.
Wisinger István a dokumentumregényében megpróbálta megmutatni az embert az újság mögött, és azt az életutat, melyet bejárt Pulitzer. A hírnévhez nem kevés munka kellett, amiről nem írtak az újságok…
De hogyan is lett abból az öt dollárból sajtócézár hazánk fia? Hogyan sikerült neki a veszteséges lapokat felvirágoztatnia és nyerseségessé tennie? Mi kell ahhoz, hogy egy 15 000 példányszámú lapból több mint 700 000 példányra növelje az eladásokat?
Bár, a kötet lapjait olvasva, nem jöttem rá, hogy mitől is volt Pulitzer más mint a többiek, és mitől volt a The World jelentősebb újság, mint a többi, legalább betekintést kaphattam a sajtómágnás mindennapjaiba. Az biztos, hogy se rokonomnak, se főnökömnek nem kívánnék egy hozzá hasonlót Viszont Wisinger István dokumentumregénye megmutatta azt is, hogy milyen állapotok uralkodtak a XIX. és XX. századfordulóján a médiapiacon, és hogy milyen hatással volt a “sárga újságírás”, azaz az álhírterjesztés az ország közhangulatára és politikai nézeteire.

Bővebben: http://www.letya.hu/2020/10/wisinger-istvan-pulitzer/

Richárd_T>!
Wisinger István: Pulitzer

Hiánypótló könyv, ismeretanyag. Mindkét név jól cseng és tiszteletet, megbecsülést parancsol. Wisinger István és Pulitzer József is maradandót alkottak. Sokan hallották már Pulitzer nevét és a róla elnevezett díjat, de kevesen ismerik élettörténetét. Közöttük voltam én is. A könyv olvastatja magát és vicces, hogy egy csomó elképzelt beszélgetés és jelenet van benne, mégis valóságos volt minden egyes mondata. Tetszett, hogy a végén megjeleníti az elmúlt évekbeli változásokat. (Sajnos a változások már kevésbé felemelőek)
Érdekes olvasmány.
Ajánlom mindenkinek.
Akinek tetszett ez a könyv nyugodt szívvel ajánlom Emich Gusztáv történetét is.(Egy birodalom ébredése című könyv). Valamint Wisinger István többi könyvét is.

robinson P>!

– Mit jelent a Makó név? Nekem nagyon furcsán hangzik!
– Török eredetű: „dicsőséges”-t.

robinson P>!

A lap fokozatosan nyolc-, majd tízoldalasra bővült, elsőként kapott benne helyet külön sportrovat, és Pulitzer felismerte a nőknek szóló írások fontosságát is mint példányszámnövelő faktort.

robinson P>!

Az egyetlen szervezőelv a szenzációs események minél alaposabb és megdöbbentőbb tálalása volt, ugyanakkor Pulitzer bűnügyekről és más szenzációkról vagy szórakoztató eseményekről közölt cikkekkel is törekedett a példányszám növelésére.

robinson P>!

Amikor nem volt távol a családtól, akkor velem együtt többnyire a gyerekek is rettegtek tőle […]. Állandóan felemlegette nekem, hogy képtelen vagyok „egy feleség kötelességeit” teljesíteni. Nem volt egyetlen alkalmazott sem a házban, aki annyit dolgozott volna, mint én.

robinson P>!

A cvikkeres fiatalember keskeny bajuszt és ugyanolyan hegyesre vágott kecskeszakállt hordott, mint III. Napóleon.

varadiera>!

…egész életműve azt a meggyőződését tükrözte, hogy egy korszerű lapnak mindig hallatnia kell a hangját az egész olvasótábort, sőt az országot foglalkoztató ügyekben.

varadiera>!

… szabad sajtó nélkül nem létezhet szabad politikai rendszer.

varadiera>!

Nem lehet igazi szabadság ott, ahol a polgárok megélhetése a kormány kegyétől függ, a kormányzás pedig egyetlen ember szeszélyének, óhajának, előítéletének vagy tudatlanságának van kiszolgáltatva.

varadiera>!

Vagyis nyomtatott szavakkal tiporta el az ostobaságot, a korrupciót, a hazugságot, és ezek helyett megkövetelte az igazság hirdetését. A közügyek és a nyilvánosság védelmében az igazságét, a teljes igazságét – és semmi mást, mint az igazságot.