Nagyvárosi ​természetbúvár 22 csillagozás

Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Szeretjük a természetet, főleg az állatokat. De amikor a vadon élő állatokról beszélünk, általában az egzotikusakra gondolunk, és eszünkbe sem jut, hogy a nagyvárosokban, a közvetlen környezetünkben is rengeteg vadállat található. Ezekkel azonban nem nagyon törődünk, van belőlük bőven. Pedig a fáraóhangya vagy a kis fekete hangya olyan kunsztokat tud, hogy azok mellett egy termeszvár maga az érdektelenség, és nem kell moziba menni, ha őslényt akarunk látni, mert az ezüstös ősrovar a fürdőszobában is megtekinthető. Nem kell kilométereket utaznunk ahhoz, hogy találkozzunk a természettel – akár tíz perc álldogálás a buszmegállóban is tartogathat zoológiai élményeket.

Bookline Könyvek, Budapest, 2016
282 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155450068 · Illusztrálta: Mráz Lilla
Tericum, Budapest, 2005
Tericum, Budapest, 2002
226 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638453605 · Illusztrálta: Tasi Zsuzsanna

Honey_Fly P
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

„Szeretjük a természetet, főleg az állatokat.” Mi meg itthon Winkler Robit szeretjük. Ki az autós műsorát, ki meg a könyveit. Mindkét vonalon élmény vele időt tölteni, az biztos. Tartalmas, nagyon humoros könyv ami remek kezdő lökés lehet a nagyvárosi után az erdei természetjáráshoz is. Unalmas délutánjaimon (Haha. Ez az év poénja, pedig még csak január 5. van) biztosan újra és újra előkerül majd.

Doro
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Ha gyerekem lesz és kezdi kinőni a meséket, tuti a kezébe adom ezt a könyvet. Röhögve tanulni a legjobb, még ha csótányokról, éti csigákról, denevérekről, stb. van is szó. Vagy épp azért. Egy-egy flegmán odavetett winkleres megjegyzése úgy megfűszerezi az egészet, hogy az 5 csillag biológiai alulműveltségem (és a minimálisnál is kevesebb érdeklődésem) ellenére is kijár neki.

Ferkó
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Nagyon sok érdekességet tudhatunk meg a könyvből a nagyvárosi élethez szokott ízeltlábúakról, madarakról és emlősökről.
Pl. hogyan göngyöli ki a róka az összegömbölyödött sündisznót?
Más emlőállatoknak egyféle tetve van, az embernek háromféle: fej-, ruha- és a nemi szervek szőrzetén lakó lapostetű. Miben más a tetű, a bolha és a poloska viselkedése, amikor beüt a hét szűk esztendő?

A könyvben sok a mai emberi társadalomra vonatkozó szúrás van. Ne csodálkozzunk! Ezópusz is arra kényszerült, hogy állatmesékbe csomagolja a társadalomkritikát, pedig az ógörög bölcsek idején sokkal szabadabb volt a sajtó, mint manapság.

Szávitrí SP
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Hihetetlenül érdekes és vicces. Imádom Winkler humorát és mondatalkotását. És hogy szinte minden állathoz kapcsolódik egy-egy saját sztorija.

Amrita IP
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Volt iskolatársaim természettudományi tagozaton nagyon szidták, hogy állítólag téves dolgok is vannak benne, lehet, hogy bennem van a hiba, de nem találtam semmi ilyesmit. Viszont jó a stílusa, szórakoztató.

metahari
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Kortárs fauna vitriolban. Nem kell ahhoz természettudósnak lennünk, hogy felismerjük a nagyvárosokban az alsópleisztocén-végi puhatestű és gerinces állatokat… vagy talán mégiscsak igen? Nevessünk, lessünk a lábunk elé és ki fog tárulni a világ a monitoron túlra is, ahol a kábelek között pók szalad…

pulse
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Nagyon jó: kacagva tanulni hétköznapi „állati dolgokat”.

Róbert_Vasali
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár

Ezeket az írásokat még a „Narancs”-ból ismertem, öröm volt olvasni egy könyvben. Maximális 5!

regulat

Hívják verőköltő poloskának, tűzoltó bogárnak, suszterbogárnak, pyrrhocoris apterusnak, de legtalálóbb népi elnevezése sajnos szalonképtelen (a szexre utal).
Mert verni, költeni, tüzet oltani vagy cipőt javítani aligha látta valaki. A bodobácsok kora nyári orgiái viszont valamennyiünket elgondolkoztattak már, hol húzódik a szexuális teljesítőképesség határa.

dora_horvath_cat IP

Brehm szerint idővel a sirálycsapat több tagját is rábeszéli [a nevelt sirályunk], tartsanak vele, így egyre nagyobb sirályfalka állít be vacsorára. Nem lehet kellemes az az iszonyú visítozás, de végül is több százezer honfitársunk vásárolt Zámbó Jimmy- meg Balázs Pali-lemezeket, pénzért, úgyhogy biztos meg lehet szokni.

Köszönetnyilvánítás
Köszönöm Csányi Vilmos professzornak, hogy megmutatta, merre van a könyvtár az etológia tanszéken.

Honey_Fly P

A földigilisztának nincs szeme, füle, tüdeje. Még rendes feje sincs. De, ha már a fejnél tartunk, olyan trükköt tud, amilyenről I. Károly, Robespierre vagy Stuart Mária nem is álmodozhattak: ha a fejét – vagyis a teste elülső részét – elválasztják a többi részétől, a maradékot kiegészíti – ha kettévágják, regenerálódik.

114. oldal - Földigiliszta

dora_horvath_cat IP

Sok ember, elsősorban férfiak utálják a macskákat, az ellenérzések okaként gyakran valami homályos nőgyűlöletféle fogalmazódik meg: titokzatosság, álnokság, a macska csak a házhoz ragaszkodik, nem az emberhez, bezzeg a kutya, satöbbi, satöbbi.

lauranne

Brehm felhívja a figyelmet a cinke egy kevésbé negédes tulajdonságára is: „A gyengébb madarat gonoszul megtámadja és megöli, nem kímélve gyönge vagy beteg fajtársait sem. Néha a nagyobb madarat is megtámadja, a közelébe lopózik, hirtelen lendülettel a hátára ugrik, azután erős karmaival belékapaszkodik és erős csőrével addig veri a koponyáját, amíg léket vág bele és hozzáfér kedvenc csemegéjéhez, a madárvelőhöz”. Na ja, senki sem hibátlan. Ráadásul ezt a hátborzongató velősztorit más szakíró nem említi, szeretném tehát azt hinni, hogy Brehm valamit elnézett.

lauranne

Talán gyerekes a kérdés, mi lennénk szívesebben, méhecske vagy darázs. Sose lehet azonban tudni, hátha egyszer tényleg megkérdezik, készüljünk tehát fel: válasszuk a darazsat! Először is a darázs túlélhet egy jogos önvédelmet, míg a méh csípése – számára – mindig halálos. A méhecskék, vagyis a házi méh dolgozói néhány hét alatt halálra robotolják magukat, bár ezt sokan úgy mondják, szorgalmasak. Természetesen a darázsdolgozók is magasan kvalifikált, precíz, lelkes és megbízható munkások, ők azonban nem halnak bele a munkába – a darazsak ismerik a nyugdíj fogalmát. Így, ha a polgárok életminősége jelenti egy állam fejlettségét, a darazsak egyértelműen a méhek felett állnak.