Balvégzet ​bolondjai 8 csillagozás

William Trevor: Balvégzet bolondjai

Az író regényének hősei nem tudnak szabadulni a történelemtől. A 8 éves Willie Quinton olvasmányaiból már jól ismeri az ír múltat, az újra meg újra feltörő függetlenségi küzdelmet. Egy napon a kert, a ház, a meghitt családi élet csatatérré válik, s a tűzben ott pusztul nem csak a múlt, hanem a jövő is…

Eredeti mű: William Trevor: Fools of Fortune

Eredeti megjelenés éve: 1983

Magvető, Budapest, 1987
274 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631411052 · Fordította: Rakovszky Zsuzsa

Morpheus P
William Trevor: Balvégzet bolondjai

Nem tudom, hogy most milyen írnek lenni, de hogy amikor ez a történet játszódik, akkor szar volt. Mint egy átok ette bele magát minden családba, ha volt is benne boldogság, illetve lehetett volna benne, azt ha mások tették tönkre első lépésben, a másodikban ők maguk tették tönkre, minden apró boldogságért százszoros szenvedéssel fizettek. És nem csak ők, a gyerekeik is. Pedig lehetett volna másképp, ha a gyűlölködést és a bosszút megállítják, és azt mondják, hogy elég volt belőle! Akkor minden másképp alakul. Remélem, az írek ma már a hátuk mögött hagyták az egészet, de elég közelebbre pillantani, és csak azt tudom mondani, hogy a magyar nyomorultabb, mint az ír, mert nem akar, nem tud, és nem hagyják, hogy megbékéljen, hogy ne a gyűlölködésen meg a bosszún járjon az eszük. Tisztelet a kivételnek!

William Trevor: Balvégzet bolondjai

Több generáción átívelő családtörténet, melyben az ír függetlenségért vívott küzdelmek végzetszerűen teljesítik be a szereplők sorsát.
Méltatlanul kevés olvasást ért meg edig ez a könyv, pedig rendkívül erős, jól megírt regényről van szó. Az események megértéséhez feltétlenül szükséges történelmi információk érthetően, finoman szövődnek bele a műbe, a szerelmi szál fonalát is visszafogottan vezeti a szerző, az elkerülhetetlen végkifejlet pedig katartikus.
Terveztem, hogy írok a tartalomról részletesen, de @regulat kitűnő értékeléséhez nem tudok érdemben hozzátenni.

Magvető, Budapest, 1987
274 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631411052 · Fordította: Rakovszky Zsuzsa
giggs85 P
William Trevor: Balvégzet bolondjai

Ezzel a könyvvel úgy jártam, mint a Vágy és vezekléssel. Magyarul annyira nyálas-romantikus címet adtak neki, hogy bár angolul olvastam róla, és mindenütt pozitívak voltak az értékelések, de azért csak hallogattam.
És most, hogy elolvastam 5*.

regulat

(…) olyan vastagon áll a piszok a körme alatt, hogy krumplit lehetne ültetni belé.

222. oldal (Magvető, 1987)

Olwen P

Ha az ember a térképre néz, mondta, Anglia és Írország olyannak tűnnek, mint két szerető. – Maga nem úgy látja, Mr. Lanigan? Furcsa, de nem olyan ez a két ország a térképen, mintha ölelkeznének?

Olwen P

Apám mindig azt szokta mondani, hogy minket, íreket, elbűvölnek az olyan történetek, amelyekben van egy kis valószerűtlenség.

Olwen P

A legeslegfontosabb dolgok mindig véletlenül történnek.

Olwen P

Szerintem az a legnagyszerűbb dolog a világon, ha az embernek van egy sárkánya.