Catalina 36 csillagozás

William Somerset Maugham: Catalina William Somerset Maugham: Catalina William Somerset Maugham: Catalina

Az Inkvizíció, a „Szent Hivatal” Spanyolországában vagyunk. Egy városka székesegyházának lépcsőin angyalarcú, béna kislány beszélget egy kedves szavú, sugárzóan szép hölggyel. A kislány, Catalina, szomorúan, de készségesen elmeséli, miként történt az a végzetes eset, amelynek következménye az a két csúnya mankó a hóna alatt. A hölgy mosolyogva biztatja: nincs veszve semmi, él a városban valaki, aki csodát tehet… Ennek a csodának és utóhatásainak ironikus-szellemes históriája Maugham kései regénye, „őszikéje”. Eleven alakok, szélsőséges helyzetek, hangulatok követik egymást a könyvben, s a színes cselekmény előterében ott áll Catalina, a béna kislány, akiből – a „csodának” köszönhetően – Spanyolország legnagyobb színésznője lesz.

Eredeti megjelenés éve: 1948

258 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638169052 · Fordította: Szíjgyártó László

apáca

Bla IP
William Somerset Maugham: Catalina

A Catalina Maugham utolsó kiadott regénye volt. Egy tulajdonképpeni „öszike”
Catalina egy elkeseredett mozgássérült kislány, akinek volt egy Szűz Mária látomása. A szerző fabulájában pedig a fordulatos egyházi események, s gyógyulása nyomán spanyolhon egyik leghíresebb színésznőjévé válik. A szerző kiemelkedő szenzibilitással formázza és jellemzi szereplőit. Megalkotott karakterei valószínűleg köszönhetők a biszexualitásban töltött életnek is. De ne ítélkezzünk, hisz ennek eredménye ez a csodálatosan olvasmányos írás. Ajándék a léleknek. Nekem tetszett. Bár kedvenc nem lett.

regulat
William Somerset Maugham: Catalina

Persze lehetne az is az első kérdés, hogy adhatok-e Maughamnak négy csillagnál kevesebbet?
Egyszerűen azért, mert öröm olvasni. Van stílusa, humora, és nem bonyolítja a szöveget túl. …és van humora.
Most jöhetne az idézet a dagályos stílusról, de nehogy már idézzem, ahogy beszól a konkurenciának. Mert olyan…
Szóval szerintem Maugham eleve a négy csillagról indul.

Aztán itt van ez a történeti fikció, vagy inkább mesekatyvasz, ami a Catalina címet kapta. Azért írtam mesekatyvaszt, mert a történet első része igazából a megszokott három fivér/nővér sztori, ahol a végén a legkisebb viszi a pálmát… és felhasogatja tűzifának, míg az idősebb testvéreké a kókuszdió, az egyik viszi a húsát, a másik a levét. …mert a jó elnyeri… vagy valami olyas.

Lássuk be Catalina a regény kétharmadában mellékszereplő.
Viszont jó kis történetet kapunk az emberi jellemről, hatalmi játszmákról. És bár az egyház viszi a prímet, elvégre mégis csak egy csoda (a megbénult hősnő gyógyulása) a történet apropója, mégsem mondanám rá, hogy vallás, vagy egyház kritika. Maugham hősei gyarlók. Néha rosszak, néha jók… de többnyire csak emberek.

A maradék egyharmad… az azért huhh.

Catalina megszökik, férjhez megy, és Spanyolhon egyik (ha nem a) legnagyobb színésznője válik belőle, közben találkozik Don Quijotéval… [ezen a ponton talán Cserna-Szabót emlegettem, és attól tartottam, hogy más irodalmi és történelmi alakok is felbukkannak… így is majdnem csillagot vontam le miatta]. Szerencsére ezt sem tolta túl Maugham.

Mondjuk azért a sárkányfaktor jelenléte, erősen mutatja Maugham hozzáállását a női nemhez. Még az édes kis hősnője is eléggé… juszt sem mondom meg milyen.

Igyekeztem nem elspoilerezni.
Mert nem egy nagy durranás a sztori…
…de mégis jó.
Mert jól van megírva. …és ez a legnagyobb trükk.

Magvető, Budapest, 1973
294 oldal · keménytáblás · Fordította: Szíjgyártó László
William Somerset Maugham: Catalina

Meglepően jó volt a könyv, és élvezettel hallgattam a hangoskönyvet, annak ellenére, hogy a felolvasás távol volt a tökéletestől. Teljesen benne éltem a történetben, Inkvizíció-kori Spanyolországban.
Talán másnak unalmas lett volna, hogy a regény nagy része az egyházzal foglalkozott, hiszen lehetett volna pergőbb is az esemény, mégis ez a – talán – lassúság; ahogyan egyfajta vallásismeretet ad, nekem kifejezetten tetszett. Catalina történetét annyira másodlagosnak éreztem a regényben; csak a regény utolsó részében erősödött fel a jelentősége. Számomra sokkal fontosabb szereplő volt Blasco de Valero, a püspök.
Nagyon izgalmas, hogy rövid időn belül ez volt a második szépirodalmi mű, amiben fontos szerepet kap a spanyol Inkvizíció… ez nem lehet véletlen. :-)
Ami nagyon érdekes volt, ahogyan Maugham behozta a történetbe – a történet Catalina spoiler részében – spoiler :-))
Habár csak 3,5 csillag, de kedvenc lett.

clarisssa P
William Somerset Maugham: Catalina

Maugham először a gyarmatokról írt novelláival lopta be magát a szívembe és lett az egyik kedvenc íróm, de mindig elfelejtem, hogy a regényei is mennyire jók. Sőt, továbbmegyek: még a történelmi regényei is! Mindegy, hogy milyen korba helyezi ugyanis a cselekményt, a történet főbb elemei gond nélkül átültethetőek az író és az olvasó korára is. Finom részletességgel és őszinteséggel ábrázolja a szereplőket, leírásai mégsem válnak unalmassá, sőt, ezeknek az apró momentumoknak a megismerésétől csak még izgalmasabb lesz végül a teljes kép is. Maga a történet nem kifejezetten pergő és akció dús, fordulatokban azonban nincs hiány, főleg, ha a sorok között is olvasunk és észrevesszük az író jól elrejtett, udvariasan tálalt humorát.

Magvető, Budapest, 1973
294 oldal · keménytáblás · Fordította: Szíjgyártó László
Youditta
William Somerset Maugham: Catalina

Könyvem fülszövege ezt is említi, mellyel mélyen egyetértek:
A kitűnő angol író nem történelmi regényt alkotott, hanem népmesei motívumokkal átszőtt, a realitás és irrealitás határai között csapongó, derűs és gúnyoros, megható és kacagtató modern fabulát, szórakoztató történetet.
Szebben, jobban én sem tudnám megfogalmazni ezt a történetet. Maugham novelláiba szerettem bele,tartom magam ahhoz, hogy igazán nagyot ott alkot ő, de azért a regénye is szórakoztató.
A végét elnagyoltnak éreztem, az eleje a történetnek sokkal felépítettebb, jobban kivitelezett, azért ez levon mindenképpen a csillagok számából.

William Somerset Maugham: Catalina

A kihívás miatt vettem elő Maughamot, és újra meg kellett állapítanom, hogy nagyon jó író. Finom részletrajzai emberekről, jellemekről nagyon plasztikusak és érzékletesek. A történet, amelyet elmesél, mindig tartalmazza a szükséges mennyiségű csavart, amivel végig fenn tudja tartani az érdeklődést. Ami hangsúlyosan előkerül az elején, az később lényeges szerepet fog játszani (ld. puska a falon) – figyelni kell, még ha könnyed és laza történetszövése olvastatja is magát. Szeretem a finom humorát, szarkasztikus megjegyzéseit emberről, istenről, társadalmi viszonyokról.

Goofry P
William Somerset Maugham: Catalina

Kedvelem Maugham sallangoktól mentes, egyszerű írói stílusát. Szereplői felett nem ítélkezik, nem bírál. A realista és humánus hozzáállást favorizálja könyveiben, mint ahogy ebben a regényében is. Nem húzza rá a vizes lepedőt például a Valero fivérekre sem, szépítés és minden túlzás nélkül bontja ki jellemüket, a többit pedig az olvasó kénye-kedvére bízza. – Itt az önjelölt világmegváltó nem az, akinek hiszi magát, nagy mák, hogy bár későn ugyan, de leesik nála a tantusz. Najah, küldetéstudat komoly betegség és nem mindenki tud ilyen sikeresen kigyógyulni belőle. – Elmondható, hogy jellemábrázolása összetett, nincs totálisan fekete és nincs tiszta fehér lelkületű személyiség. Csak a reális embert láttatja, jóindulatával és hibájával együttesen, és akit anya szült az esendő.
A regény szerkezete, cselekménye kerek, egész, lezárt. Amolyan böcsületes, régimódi meséhez hasonlatosan a történetének van eleje, közepe és vége, befejezett életutakkal, elvarrt szálakkal.
Hiányoltam a tőle megszokott szellemes, ironikus alapállást. Ha itt-ott fel is fedeztem, akkor is csak burkoltan, fű alatt volt ez érezhető. Ebből a szempontból nem duhajkodott az író, véka alá rejtette hírhedt cinizmusát is. Talán a történelmi romantika erre most nem adott lehetőséget, így nem beszélt ki a kulisszák mögül. Ezt sajnáltam. Valahol így vall erről:
„Ha cinizmusnak nevezzük, hogy valaki felháborodás nélkül tud szembenézni a kellemetlen igazsággal, s elfogadja az emberi természetet olyannak, amilyen; mosolyog képtelenségein és túlzás nélkül panaszolja föl szánni valóságát – akkor, azt hiszem, én is cinikus vagyok. Az emberi természet többnyire képtelen és szánalmas, de akit az élet türelemre tanított, az inkább megmosolyogni valónak tekinti, mint siralmasnak." – Ebben a művében a karaktererein keresztül azért ezt kifejezésére juttatja. Nem a főműve és nem moralista írás ez, hanem egy tanulságos és tisztességes, isteni csodával fűszerezett történelmi keretek között játszódó, valamint a középkori színházasdit, színészkedést is bemutató Regény.

tgorsy
William Somerset Maugham: Catalina

Régen olvastam, de emlékszem, h. nagyon tetszett, és teleírtam a margót a megjegyzéseimmel, sokat vitatkoztam. (gondolom az íróval, de ez nem biztos)

terembura
William Somerset Maugham: Catalina

Annyira tisztán és szépen ír, hogy azt el sem tudom mondani. Jó érzés olyan regényt olvasni, melynek az írója még tudja, hogyan is kell kinéznie egy regény szerkezetének – ahogy az a nagykönyvben meg van írva. Újabban ezt többen hajlamosak szőnyeg alá söpörni, ami nem minden esetben tesz jót a műnek (utalás a Felhőatlaszra, ami számomra minden szempontból egy nagy nullával egyenlő – ha valaki nagyon akar alkudozni, akkor kiegyezhetünk két nullában is).
Azt viszont soha nem gondoltam volna, hogy valamikor találkozom olyan Maugham regénnyel, amiben lesz olyan rész, ami nem igazán nyeri meg a tetszésemet. Itt sajnos volt, mégpedig az a rész, amikor színre lép Don Quijote. Nekem valahogy ott szétdarabolódott a történet, nagyon megtörte vele, meg egyébként is az egésznek a hangulatába szerintem nem illeszkedik bele. Nagyon jól meglett volna nélküle is.

Iza_Rápolti P
William Somerset Maugham: Catalina

Nagyon tetszett az a tapintat, ahogyan Maugham megírta a realitást az Inkvizíció idején történő keresztény- és zsidó üldözésről. Tiszteletben tartotta a Szent Hivatal eljárásait, de finom árnyalatokban érzékeltette a bibliai igazságot,közben egyik oldalt sem elítélve. Catalina életfordulata meglepő volt számomra, főleg a színészi pályára való térése , ebből is látszik, hogy mennyit számít a környezet amiben nevelkedünk, ki van a legnagyobb hatással ránk. Az édesanyja istenfélelemre nevelte, a nagybátyja pedig beültette a művészet iránti szeretet a szívébe, kisgyermek kora óta. Amikor választania kellett az apácai sors és a világi életmód között, természetesen a szív hangja volt a döntő.

Bla IP

– Anyám! Megjelent nekem Szűz Mária!
– Ne mondd, drágám – felelte Mária. – Tisztítsd csak meg azt a zöldséget, aztán vagdald fel szépen, jó?

alaurent P

Azonkívül, hogy megtanult mértéket venni, szabni és varrni, rövid élete folyamán azt is megtanulta, hogy egy férfinak sose kell mentegetőznie, a leány meg – bármilyen fiatal volt – tudta, hogy egy férfinak hiábavaló szemrehányásokat tenni. Akármilyen szörnyű bűnt követett is el, csak idegesíti, ha felhánytorgatják neki. Az okos nő megelégszik annyival, hogy a férfit furdalja a lelkiismerete, ha ugyan van neki, ha meg nincs, csak időpocsékolás mindenféle szemrehányás.

alaurent P

Akik darabokat írnak, és akik előadják a darabokat, megérdemlik, hogy szeressük és becsüljük őket, mert a közjót szolgálják vele. Az emberi élet eleven tükrét tartják elénk, és megmutatják, milyenek vagyunk és milyeneknek kellene lennünk. Nevetség tárgyává teszik korunk gyöngeségeit és gyarlóságait, és dicsőítik, ami dicsőíteni való: a tisztességet, az erényt és a szépséget. A színműírók a lelkünket teszik nemesebbé szellemességükkel és bölcsességükkel, a színészek pedig modorunkat csiszolják viselkedésük gráciájával és méltóságteljes fellépésükkel.

Kapcsolódó szócikkek: színház
alaurent P

– Drágám – mondta –, ha az ember együtt hál egy nővel, ügyelni kell, hogy a nő mindig jókedvű legyen.

258. oldal (Magvető, 1973)

csgabi MP

– Öcséd igen tapintatosan és józanul viselkedett, ami már csak azért is bámulatos, mert az ember fel se tételezné róla, hogy ilyen tulajdonságokkal rendelkezik.

csgabi MP

Az inkvizítor kilenc álló évig tanult a göröggel, valahányszor csak maradt egy kis szabad ideje sokféle kötelessége közepette. Blasco atya szorgalmas és tehetséges tanítványnak bizonyult, és a görög, aki rajongott hazája nagy és ősi irodalmáért, néhány hónap múlva rávette a püspököt, hogy vágjanak neki a klasszikus írók műveinek. A görög még mindig buzgó platonista volt, és hamarosan már a Dialógusok-at olvasták közösen. Aztán áttértek Arisztotelészre. A szerzetes nem volt hajlandó elolvasni sem az Iliász-t, sem az Odüsszeiá-t, mert az előbbit kegyetlennek, az utóbbit pedig erkölcstelennek tartotta, a drámaírókban viszont sok csodálnivalót talált. De végül is mindig visszatértek a dialógusokhoz.

csgabi MP

Isten, aki mindent tud, ismeri a múltat, a jelent és a jövőt, […]

csgabi MP

– Gyere ki a konyhába, és olvasd fel nekem a darabodat.
– Eszem ágában sincs – felelte Domingo. – A varázs megtört, kiestem a hangulatból. Jóravaló asszony vagy, Mária, de nem tudsz megkülönböztetni egy pentametert a tehén farkától, […]

csgabi MP

– Ha Főtisztelendő Anyám elolvasná az életrajzát, amelyet ő maga vetett papírra, minden bizonnyal nagyobb elnézéssel viseltetne e szent életű teremtés iránt – felelte fagyosan a püspök.
– Elolvastam. Eboli hercegnő küldte el nekem. Könyvet írni nem nőknek való, bízzák csak ezt a férfiakra, akik műveltebbek és okosabbak.