Színművek 6 csillagozás

William Shakespeare: Színművek William Shakespeare: Színművek William Shakespeare: Színművek William Shakespeare: Színművek William Shakespeare: Színművek William Shakespeare: Színművek

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Helikon klasszikusok Magyar Helikon · Shakespeare összes művei · William Shakespeare összes drámái · Shakespeare összes drámai művei

4 további kiadás


Most olvassa 1

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 6


Kiemelt értékelések

chamichaze>!
William Shakespeare: Színművek

Igazi vegyes felvágott ez a kötet. Azok a drámák kerültek ebbe a kötetbe, amiket az irodalmi hagyomány sem a tragédiák, sem a vígjátékok közé nem tud jó szívvel besorolni és az idők során néha ide-oda imbolyognak a meghatározások között, mert vígjátéknak túl tragikusak, vagy fordtíva. Bár összességében a tragédia felé billen a mérleg nyelve.
Jellemző még, hogy a drámák minősége is nagyon hullámzó, talán ezek közül kerülnek ki a legkevesebbett játszott darabok.
Két nagyágyú ( A velencei kalmár és A vihar) közt, ott a legváltozatosabb töltelék ( mondhatnám, hogy hús lekvárral és mondhatnám, Joey után, hogy a hús jó, a lekvár jó, de együtt mégis megfekszi a gyomrot :-))
Ezeknek a daraboknak az értékelését valahogy jobban meghatározza, a korszak, amelyben olvassák.
A velencei kalmár sosem volt kedvencem, de hátborzongató belegondolni, hogy volt idő, amikor még inkább vígjátéknak számított, és hogy mennyit változtatott ezen a második világháború.
Ami legjobban megfogott, hogy itt nagyon érdekes női szerepek kerültek elő, kezdve Cressidával, aki szépen mondva egy eléggé csélcsap nőszemély, vagy a bátor Imogen a Cymbelin című drámából, és végül a Pericles szerencsétlen vérfertőzője, akinek még név sem jut.
És persze egymást követik a legmegdöbbentőbb fordulatok. Például:medve.
A Téli rege kavart fel talán a legjobban, Leontes őrülete és Mamillius szavai miatt. Leontes valahol Othelló rokona, csak neki Jágó sem kell ahhoz, hogy elveszítse a talajt a lába alól. Szívszorító, hogy mibe taszítja magát, és a boldog vég ellenére keserű marad a szám.
És hivatalosan is beálltam A vihar rajongóinak sorába. Az valami olyan meditatív varázslatos csoda, amilyen nincs is. A lakatlan szigeten rekedt Prosperonak olyan természetes társai a varázslat és a különös lények, hogy csak azt érzem, ez nem is lehet másként, persze, hogy odavetődik korábbi ellenlábasa és minden megoldódik, anélkül, hogy vér folyna.
Nehéz megállnom, hogy azt gondoljam ez a darab a színház igazi egyetlen varázsáról szól.


Népszerű idézetek

chamichaze>!

Polixenes:
Kilencszer látta a vizes planétát
Változni a pásztor, mióta trónunk
Nem érzi terhünk: elrebegni hallani
Idő is ennyi kellene, rokon,
De akkor is örök adóstokul
Mennénk tovább: hát mint az az öreg szám.
Mely sokszoroz, hadd sokszorozzam én is
E „köszönöm”-mel itt, ezerszeresen,
A többit is.

Téli rege I.felvonás 2. szín


Hasonló könyvek címkék alapján

Szentségtörők és mártírok
Jánosházy György (szerk.): Írhatta volna Shakespeare
Angol reneszánsz drámák I-III.
John Ford: VII. Henrik
Christopher Marlowe: Doktor Faustus tragikus históriája
Christopher Marlowe: II. Edward
Robert Browning: És Pippa énekel…
Marlowe Kristóf: A máltai zsidó
Percy Bysshe Shelley: A megszabadított Prometheus
John Henry Newman: Gerontius álma