17. legjobb dráma (műnem) könyv a molyok értékelése alapján

Öt ​dráma 181 csillagozás

William Shakespeare: Öt dráma William Shakespeare: Öt dráma William Shakespeare: Öt dráma William Shakespeare: Öt dráma William Shakespeare: Öt dráma William Shakespeare: Öt dráma

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Diákkönyvtár Európa · Európa Diákkönyvtár Európa · Európa Diákkönyvtár Európa

Európa, Budapest, 2018
584 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630799782 · Fordította: Mészöly Dezső, Kosztolányi Dezső, Arany János
Európa, Budapest, 2014
584 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630799782 · Fordította: Arany János, Kosztolányi Dezső, Mészöly Dezső
Európa, Budapest, 2012
520 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630795418 · Fordította: Kosztolányi Dezső, Vörösmarty Mihály, Arany János, Radnóti Miklós, Rónay György

Hamlet · Ophelia · Marcus Antonius

Linszyy P>!
William Shakespeare: Öt dráma

Nagyon örülök, hogy a polcomon van ez a kötet. Egy híján minden kedvenc Shakespeare drámámat tartalmazza (Rómeó és Júlia, Hamlet, Macbeth), és most elolvastam a Lear királyt is, ami eddig kimaradt nálam. A vihar nem tetszett annyira, a Szentivánéjit újra kell olvasnom, de jó emlékként él bennem, pedig szerintem vígjátékban nem olyan erős Shakespeare.
Na de a Leart egy másik sorozat (Shakespeare királynéi) miatt olvastam el, mert most Cordelia valódi életéről szól az utolsó kötet. Ennél egyébként többet vártam a Leartől, valami mást, de így sem volt rossz. Az eleje a tipikus történet: apa megkérdezi a lányait, hogy mennyire szeretik őt, majd ez alapján kiosztja a jutalmakat vagy büntetéseket. Majd az apa megőrül és hamar kiderül, hogy a rossz lányok kapták az elismerést és a bizalmát. Nagyjából. Nekem tetszett, de azért a kedvenceim közé nem veszem fel.
Nagyon szeretnék még olvasni Shakespeare-drámákat, most, hogy a „kötelező” darabokon végigértem. Olyan komfortos nekem, ha tőle olvashatok. :)

William Shakespeare: Öt dráma

Az 5 műből kettőt már olvastam, így csak 3 volt újdonság szamomra.

A Hamletről azt hittem, hogy jobban fog tetszeni, hisz már középsuliban is tanultunk róla, meg kielemezgettük, és akkor eléggé bejött a búskomor dráma. Igazából nem volt rossz, tetszett, plusz tele van sok híres idézettel :) …de jobbra számítottam.

Julius Caesar
Igaz, Caesarról már hallottam, de ez a mű számomra ismeretlen volt, így nagyon érdekes volt olvasni. Meglepett, hogy Ceasart már olyan hamar spoiler, de nélküle is szerencsére szuperül folytatódott tovább a történet. A legjobban Antonius halotti beszéde tetszett, meg hát az az egész manipuláció a néppel. Mellesleg Brutus oka nem volt valami meggyőző, mit ne mondjak :D

A Rómeó és Júlia újraolvasás volt. Abszolút kedvencem ez a mű.♡ link
A Szentivánéji álom szintén újrázás volt, ez is Shakespeare egyik kiemelkedőbb műve számomra. ^-^

Lear király
Ez a dráma számomra nagyon nyögvenyelős volt. Eddig talán ennek volt a legnehezebb szövege, így többször elvesztem a cselekményben. Semmit nem hallottam/tudtam a műről így teljesen újdonság volt a számomra. Ez az „elosztom a királyságom a 3 leányom között, aszerint, hogy mennyire szeretnek” koncepció nagyon tetszett; illetve az Edmund és Edgar részek is. A történettel tényleg semmi bajom, mert érdekes, csak uncsin van megírva.

UI: Szívesen megnézném az összes darabot színházban♡

Papírra_vetett_gondolataim>!
William Shakespeare: Öt dráma

Most nem esett annyira jól ez az olvasás, mint amennyire számítottam rá. :( még próbálkozok vele legközelebb is, lehet, hogy most nem jókor talált rám.

Helga_Dávid>!
William Shakespeare: Öt dráma

Most, hogy a Hamletet és Romeo és Júliát már sokadjára olvasom, meg kell vallanom, hogy az idővel megérik ezekhez a művekhez az ember. Emlékszem gimiben annyira nem értettem egy mukkot sem belőlük, hogy többször el kellett olvassam őket, hogy valami értelmet sikerüljön kihámoznom a nehéz régies, rímes szövegekből :(

Romeo és Júlia: romantikusnak ma már nehéz nevezni. A mai korban már nem jellemző ez a „megláttam, halálosan beleszerettem és másnap feleségül is vettem” (kivéve Las Vegasban :D) típusú szerelem (szerencsére). Azt gondolom, hogy abban a korban igencsak unatkozhatott a fiatalság és nem volt más, ami lekösse csak a szerelmes regények és a szerelemről való ábrándozás, ezért estek ilyen könnyen és végzetesen szerelembe.
Sokkal inkább lekötött a két család viszálykodása, amire azért a mai korunkban is bőven akad példa.
Lőrinc baráttal kell egyetértsek:
Ó, szent Ferenc, micsoda változás!
Hát Róza, kit szerettél, a csodás,
Feledve van? Hiába, ifjuember
Nem a szívvel szeret, hanem a szemmel.

Julius Caesar : Én itt olvastam volna többet a merénylők, főként Brutus motivációjáról, az menet közben valahogy elfelejtődött a vérontás és csaták hevében. Talán, ha kicsit hosszabb…
Hamlet: Nagy meglepetésemre kifejezetten tetszett, pedig ettől féltem a legjobban. Itt tiszta a kép, ki, miért, mit és hogyan. Ráadásul a mű olvasása után pár nappal láttam moziban Az északi című zseniális filmet, ami Amleth, a dán viking (Hamlet alakjának megihletője}} történetét meséli el spoiler és amelyben Alexander Skarsgård spoiler alakításával egészen magával ragadott.

Szentivánéji álom: Tudom- tudom komédia, ezért meg kellene bocsátanom, de nekem ez túl össze-vissza és zagyva volt. Mindenki szerelmes, de nem a jó emberbe és ebbe szeretnének a tündérek beleavatkozni, de csak galibát okoznak :D

Vízkereszt vagy amit akartok: A mű alapján készült darabot a Centrál színházban vagy 10-szer láttam spoiler, így a történet nem volt ismeretlen a számomra. Meg kell mondjam nagyon tetszett, finoman volt humoros, kevésbé zagyva, mint a Szentivánéji álom. Szerethetőek a karakterek és a végén nem hal meg senki :D

icu79>!
William Shakespeare: Öt dráma

Régi mulasztást pótoltam ezzel az olvasással, hiszen a Rómeó és Júlián kívül nem olvastam még mást Shakespeare-től. Miután megszoktam a nyelvezetét, már egészen gördülékenyen ment. A Julius Caesar-on nehezen rágtam át magam, de a többi igazán élvezetes olvasmány volt.

Caledonia_Valley P>!

Örök kedvenc. *-*
Shakespeare halhatatlan! <3
Mindegyik történetről külön értékelést fogok hozni. :)

Értékelés 1.:

Belle_Maundrell >!
William Shakespeare: Öt dráma

Amikor hat év után veszem észre, hogy elfelejtettem értékelést írni…
Már rég nem friss az élmény, de emlékszem, hogy a Jullius Caesar nem jött be, nehezen rágtam át magamat rajta. Viszont a Hamlet és a Vízkereszt, vagy amit akartok tetszettek. A Rómeó és Júliát és a Szentivánéji álmot már korábban is olvastam. Emlékeim szerint pozitív érzésekkel tettem le a könyvet, de a részletek a múlt ködébe vesznek.

Ashni>!
William Shakespeare: Öt dráma

Az az igazság, hogy iskolás korom (talán nyolcadikban vagy gimiben volt kötelező a Rómeó és Júlia?) óta nem olvastam Shakespeare-t. Be kell valljam a nyelvi nehézségek miatt akkor sem jutottam messzire, és nem is ragadott meg annyira mint most. Teljesen újnak éltem meg a történetet, és most már értem miért szeretik olyan sokan. Azok a helyszínek, képek, és mindez verses formába szedve… elképesztő. A történetek is fondorlatosak, összetettek és mégis tökéletesen felépítettek. A Szentivánéji álom olyan magával ragadó volt, egy csomószor kiabáltam olvasás közben hogy mi van? ki kivel van? Ó jaj Puck ezt jól megcsináltad!, de csak kibogoztuk :D. A Rómeó és Júlia történetből nem is emlékeztem, hogy ilyen fiatalok voltak, ilyen naívak, és valóban ennyire szerelmesek. A Hamlet is nagyon izgalmas volt zajlott a történet, fogytak a karakterek, és jöttek és jöttek az érzelmek. Annyira örülök, hogy újraolvastam! A nyelvezetről pedig nagyon nehéz leállni! S lőn megyek is tova, innen el…

Szandika_>!
William Shakespeare: Öt dráma

Imádom Shakespearet, zseni volt. Ennek ellenére nem minden története tetszett, mert nem mindegyiket értettem sajnos :/. De bennem van a hiba :)).

Rómeó és Júlia: Ez lett a kedvencem, ebben a Shakespeare válogatásban! Már gyerekként szerettem a művet, de nem mindent értettem belőle, most viszont teljesen áttudtam élni a cselekményt és teljesen megértettem a történetet is. Nagyon szépen van megírva! Az összes dialógus annyira klasszikus és kedves számomra! Musicalben és filmben is örök klasszikus és kedvenc számomra.

Hamlet: Nem ismertem ezt a drámát és szerintem ebben a drámában voltak a legnagyobb fordulatok és volt a legizgalmasabb a cselekmény. Volt egy két ismerős gondolat benne, pl: „ Lenni vagy nem lenni.”
A második kedvenc történetem volt a könyvben, mindezek mellett azért elég bizarr dolgok voltak benne.

Lear király: Jól indult, a só című mese jutott róla eszembe, azt hittem ez lesz a legnagyobb kedvencem a műben, viszont én totálisan összezavarodtam a közepe felé, nem értem miről szól a továbbiakban a dráma…

Szentivánéji álom: A nevek ismerősek, a cselekmény kissé sablonos. Annyira nem tetszett első olvasásra. A vége felé, ez is összekuszálódott számomra.

Vihar: Ezt később fogom elolvasni, kell egy kis szünet…

karolka P>!
William Shakespeare: Öt dráma

Korábban nagyon szerettem ezeket a történeteket, de most valahogy nem talált. A Szentivánéji álmot olvastam újra, de most nem tetszett. Talán majd máskor.

enyingtolbalra>!

Mindenek fölött
Légy hű magadhoz: így, mint napra éj,
Következik, hogy ál máshoz se léssz.

Hamlet, dán királyfi (ford. Arany János) 217. oldal

panni_94>!

Lenni vagy nem lenni: ez itt a kérdés,
Akkor nemesb-e a lélek, ha tűri
Balsorsa minden nyűgét s nyilait;
Vagy ha kiszáll a tenger fájdalma ellen,
S fegyvert ragadva véget vet neki?

255. oldal, Hamlet, dán királyfi

MESSALA
Ó, mélabú fia, gyűlölt tévedés,
Mért képzelsz dolgokat, mik nincsenek,
Az éber ész elé? Könnyen fogant
Csalatkozás; te nem születel soha
Szerencsésen; mert aki hordozott,
Anyádat gyilkolod meg.

Nílkantha>!

Tudod, közös, hogy meghal, aki él,
S természet útján szebb valóra kél.

205. oldal, Európa Könyvkiadó Budapest, 1999

Nílkantha>!

A természetben nincs rút, csak a jellem;
De bármilyen szép: rút, aki galád.
Az erény – szép; míg, a szépség, ha olcsó
Jellem köntöse: csak festett koporsó.

458. oldal, Európa Könyvkiadó Budapest, 1999

BRUTUS
Ó, Caesar! most is tart hatalmad.
Lelked körüljár, s minnen belseinkre
Fordítja kardjainkat.

Nílkantha>!

Naggyá, dicsővé tesz a szerelem;
Nem szeme lát, csak szíve – s ez okon
Festik Cupídót szárnnyal, de vakon;
Elméje van s balúl ítél vele:
Szárny, szem nekűl: ez a hóbort jele.
Gyereknek is jól mondják annyiban,
Hogy oly könnyelmű választásiban,
És, mint játszó gyerek szavát szegi,
Játszik hitével, sosem áll neki

335.-336. oldal, Európa Könyvkiadó Budapest, 1999

tamachan>!

HAMLET
[…] Hadd csaljon ágyba a pöffedt király,
Csipdesse arcod, hívjon mucijának, […]

Hamlet, dán királyfi

CASSIUS
Nem, mondom: csak bolond vihette meg
Azt válaszul. Te szívemet repesztéd,
Brutus. Barátja gyengeségeit