Macbeth ​/ A velencei kalmár 3 csillagozás

William Shakespeare: Macbeth / A velencei kalmár

"Felkérésre fordítottam A velencei kalmárt. Ezzel belépett az életembe a rendező, Alföldi Róbert és a Budapesti Kamaraszínház igazgatója, Szűcs Miklós. Mai szemmel úgy látom, talán túlságosan is engedtem a színpad kísértésének és néhol a jó riposzt kedvéért föláldoztam egy-egy jambust; ma másként tenném, de vállalom és szeretem ezt az 1998-ban született szöveget, amely talán hozzájárult ahhoz, hogy A velencei kalmár akkor az év darabja lett. A Macbeth bár szintén a fent említett urak felkérésére készült, más történet.

Magvető, Budapest, 2001
222 oldal · ISBN: 9631422763 · Fordította: Szabó Stein Imre

dzsobacsi>!

Macbeth (***):
Nem tudom, hogy én szenvedtem-e jobban, vagy Macbeth. A fordítás sem volt túl szerencsés, az olyan szavak mint „mattrészeg”, lehet hogy modernek, de engem túlságosan kizökkentettek a történetből. Illetve a fordító jegyzetei is némi feltűnési viszketegségről árulkodnak. (Pl. az adott színnél: ez most vagy bent játszódik vagy kint; a helyszín nem meghatározott, stb.)
A furdaló lelkiismeretről olvasni amúgy sem könnyű, de lehet, hogy egy klasszikus fordítás közelebb vitt volna ehhez a drámához.

A velencei kalmár (****)
Több pont is van, ahol én már véget vetettem volna a történetnek. De Shakespeare mindig még eggyel továbbfűzi a cseleményt. A fordítónak jobban feküdt ez a dráma, van benne pár jól megválasztott, ritmusos szófordulat.

Ambery>!
William Shakespeare: Macbeth / A velencei kalmár

Hat igazi Shakespeare drama. A hazaspar nagyon egymasra talalt, erre mondjak, hogy zsak a foltjat.

pas_de_deux>!

Hejj, banyák, a kézt a kézbe,
Sorsot szövünk földbe, égbe,
Körbe-körbe karikába;