13. legjobb dráma (műnem) könyv a molyok értékelése alapján

Macbeth 366 csillagozás

William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth

William Shakespeare egyik legnagyobb műve a Macbeth, a hatalomvágytól megszállott gyenge ember drámája. Macbethnek egyszer azt jövendölik, hogy király lesz. Felesége ösztönzésére és segítségével, hogy beteljesedjék a jóslat, álmában megölik a náluk vendégeskedő királyt. Tettüket a leitatott őrökre fogják, akiknek nincs is idejük tiltakozásra a hamis vád ellen, mert Macbeth szörnyű „felindultságában” megöli őket. A hatalmat, a rangot azonban nem tudják élvezni…

Eredeti megjelenés éve: 1623

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Shakespeare drámák BBC borítóval Európa

ISBN: 9786156381064
PairDime, Szeged, 2020
ISBN: 9786156123183
Adamo Books, Budapest, 2015
82 oldal · ISBN: 9789633874202 · Fordította: Szász Károly

Lady Macbeth · Macbeth

Linszyy P>!
William Shakespeare: Macbeth

Ez is egy remek Shakespeare-dráma volt. Nem hiányzott belőle az izgalom, a halál, az ármánykodás, a jóslatok, a szellemek és a háború sem.
Hasonlított nekem más műveihez, de egészen más élmény volt úgy elolvasni, hogy Macbeth, Lady Macbeth és Duncan valódi élettörténetét már ismertem A véres királynéból. Nem zavart, hogy Shakespeare megmásította mindezt és gonoszabbá tette Macbethéket, mert ettől volt drámai. De valamiért azt hittem, hogy ennél szerteágazóbb lesz a történet.
Egyébként ez is egy jó választás lehet, ha Shakespeare-től akartok olvasni. :)

Zsuzsanna_Makai>!
William Shakespeare: Macbeth

Igazából most ezt csak azért kellett elolvasnom, mert filmet csináltak belőle Michael Fassbender, és Marion Cotillard főszereplésével, és a film előtt akartam mindenképp elolvasni.
Igazából az összes Shakespeare sztorit ismerem nagyvonalakban, de ez valahogy kimaradt, halványan se rémlett.
Ami igazán tetszett benne, hogy nem volt túlbonyolítva, túlcsavarva, túllihegve. A Macbeth házaspárról pedig kiderült, hogy ők aztán igazán megérdemelték egymást. Kíváncsian várom a filmet.

Lunemorte P>!

Jöszte, sűrü éj,
Burkold magad pokol füstjébe…

lilaköd P>!
William Shakespeare: Macbeth

Elkezdtem olvasni a Nesbo féle átíratot, de úgy gondoltam az eredetit is feltétlenül el kell olvasom.
Elolvastam.
Ez a dráma, amelyet Shakespeare sötét, depressziós időszakában írt, egészen lenyűgözött.
Most a Szász Károly által fordított műhöz volt szerencsém, de nagy elhatározásom hogy Szabó Lőrinc fordításában is újra elolvasom.
Maga a történet sötét, és zord, pont mint a helyszín ahol játszódik. Gyilkosság, gyilkosság hátán. Majd az őrület.
Igazi krimi és horror alapanyag.
Kedvenc szereplőim a boszik voltak.

avidreader>!
William Shakespeare: Macbeth

Meglepett ez a drama, hiszen Shakespeare egy teljesen uj stilusat ismerhettem meg. Sot, minden egyes dramajaban egy uj oldalat fedezem fel, eppen ezert is szeretek tole olvasni.
Armanykodasra epulo tragedia a Macbeth, amit nem mondanek kedvenc mufajomnak, de ez megis levett a labamrol. Tenyleg tudott ez a Shakespeare.

AeS P>!
William Shakespeare: Macbeth

Sokat beszélgettünk utána otthon még róla, felkavaró darab. Nagyon érdekesek voltak a jegyzetek, amik a dráma apropóját részben adó brit politikai helyzetet próbálták meg megvilágítani kicsit, Shakespeare motivál arra, hogy beleássam magam a szigetország történelmébe – ezt rajta kívül senki és semmi más nem tudta még elérni.

gybarbii>!
William Shakespeare: Macbeth

Sokat hallottam már a Macbeth-ről, de nem gondoltam volna, hogy ennyire sötét műről van szó.
Az elején Macbeth még egy nagyon szimpatikus figura volt, de aztán egyre inkább ellenszenves lett. Érdekes volt megfigyelni ennyi oldalban is, mennyire megváltozhat egy szereplő jelleme. És amondó vagyok, hogy Macbeth minden rosszat elkerülhetett volna, ha nem az a felesége, aki…
És persze én sem hagyhatom ki, hogy az egész dráma két legzseniálisabb sora ez volt:
"Balhüvelykem bizsereg,
Gonosz lélek közeleg."
Zseniális! Ebben a két sorban minden benne van! :)

Frank_Waters I>!
William Shakespeare: Macbeth

Ez a világirodalom egyik legmenőbb horrorja. Vannak benne szakállas boszorkányok, akik mindenféle csúfságot művelnek, és csak hahotáznak rajta a ronda hangjukkal, véres, borzalmas gyilkosság, rémisztő kísértet, morbid, vérfagyasztó beszélgetés egy kisgyerekkel az akasztásról, aki egyáltalán nem úgy beszél, mint egy kisgyerek. És ráadásul úgy képzeli az ember, hogy végig sötét éjszaka van, fúj a szél, satöbbi-satöbbi. Legalábbis Macbeth lelkében biztosan az van. Lady Macbeth pedig még mindig az egyik legizgalmasabb női figura az irodalomban. (Ulpius Évával együtt.)

mandris>!
William Shakespeare: Macbeth

A MEK-en fent lévő, Szász Károly féle fordítást olvastam. Talán jobban jártam volna másikkal, de nekem így is tetszett. Amivel viszont biztos jobban jártam volna, ha nem olvasom el előtte a bevezetést, amiben gyakorlatilag az egész történetet leírták. De ez sem vette el teljesen az élvezeti értékét. Jók a karakterek, a hangulata, minden.

discipula_magistri>!
William Shakespeare: Macbeth

Bevallom, kicsit véresebbre számítottam, ennek ellenére tetszett, viszont Lady Macbeth kaphatott volna nagyobb szerepet. A kedvenceim a boszorkányok voltak, nem bántam volna, ha az ő jeleneteiknek a hangulata végigvonul az egész művön.

vargarockzsolt>!

Üst, üst, gyűlj tele!
Férget, mérget üss bele!
Kő alatt kit harminchárom
éjjel izzaszt hideg álom,
legelőször buta béka,
te kerülsz be a fazékba!

Szikra pattan, olthatatlan,
ég a munka, forr a katlan.

Nádi kígyó az övem:
sülj meg, főjj meg odabenn;
gőte szeme, egy marok
denevérszőr, gyíkfarok,
siklófulánk, eb foga,
villanyelvű vipera:
bűvös erőd bonthatatlan
bugyorogjon a pokolban.

Szikra pattan, olthatatlan,
ég a munka, forr a katlan.

Lócsont, sárkány pikkelye,
éji konkoly gyökere,
múmialé iszonya,
cápa sózott uszonya,
vaksötétben letépett
holdfényittas beléndek.

Szikra pattan, olthatatlan,
ég a munka forr a katlan.

(Shakespeare: Boszorkánydal – Szabó Lőrinc fordítása)

mazsolafa>!

Balhüvelykem bizsereg,
Gonosz lélek közeleg.

Negyedik felvonás, 1. szín

Almost_Zed>!

Merek annyit, amennyit férfi merhet;
Aki többet mer, nem ember.

Darkshine>!

Könnyen színlel nem-érzett bánatot
A hazug szív.

Második felvonás, 4. szín

Cheril>!

…iszonyú
A kor, amelyben árulóvá válunk,
De nem tudjuk magunkról; suttogunk
Félelmekről, de nem értjük, mitől
Félünk, mert az névtelen; csak sodródunk
A vad, nyílt óceánon, és nincs utunk
Semerre.

Frank_Waters I>!

Hajóroncs és vizi hulla;
Volt egy ember – itt az ujja!

I. felvonás, 3. szín

Sli P>!

MACBETH
[…] Húnyj ki, kurta láng!
Az élet csak egy tűnő árny, csak egy
Szegény ripacs, aki egy óra hosszat
Dúl-fúl, és elnémul: egy félkegyelmü
Meséje, zengő tombolás, de semmi
Értelme nincs.

117. oldal, Ötödik felvonás - 5. szín (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: élet · Macbeth
Sli P>!

MACBETH
[…] – Virrad már?
LADY MACBETH
Az éj s a nappal töpreng, melyikük mi.

72. oldal, Harmadik felvonás - 4. szín (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: hajnal · Lady Macbeth · Macbeth

Ezt a könyvet itt említik