13. legjobb dráma (műnem) könyv a molyok értékelése alapján

Macbeth 303 csillagozás

William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth William Shakespeare: Macbeth

William Shakespeare egyik legnagyobb műve a Macbeth, a hatalomvágytól megszállott gyenge ember drámája. Macbethnek egyszer azt jövendölik, hogy király lesz. Felesége ösztönzésére és segítségével, hogy beteljesedjék a jóslat, álmában megölik a náluk vendégeskedő királyt. Tettüket a leitatott őrökre fogják, akiknek nincs is idejük tiltakozásra a hamis vád ellen, mert Macbeth szörnyű „felindultságában” megöli őket. A hatalmat, a rangot azonban nem tudják élvezni…

Eredeti megjelenés éve: 1623

168 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630724820 · Fordította: Szabó Lőrinc

Lady Macbeth · Macbeth

Zsuzsanna_Makai>!
William Shakespeare: Macbeth

Igazából most ezt csak azért kellett elolvasnom, mert filmet csináltak belőle Michael Fassbender, és Marion Cotillard főszereplésével, és a film előtt akartam mindenképp elolvasni.
Igazából az összes Shakespeare sztorit ismerem nagyvonalakban, de ez valahogy kimaradt, halványan se rémlett.
Ami igazán tetszett benne, hogy nem volt túlbonyolítva, túlcsavarva, túllihegve. A Macbeth házaspárról pedig kiderült, hogy ők aztán igazán megérdemelték egymást. Kíváncsian várom a filmet.

avidreader>!
William Shakespeare: Macbeth

Meglepett ez a drama, hiszen Shakespeare egy teljesen uj stilusat ismerhettem meg. Sot, minden egyes dramajaban egy uj oldalat fedezem fel, eppen ezert is szeretek tole olvasni.
Armanykodasra epulo tragedia a Macbeth, amit nem mondanek kedvenc mufajomnak, de ez megis levett a labamrol. Tenyleg tudott ez a Shakespeare.

lilaköd P>!
William Shakespeare: Macbeth

Elkezdtem olvasni a Nesbo féle átíratot, de úgy gondoltam az eredetit is feltétlenül el kell olvasom.
Elolvastam.
Ez a dráma, amelyet Shakespeare sötét, depressziós időszakában írt, egészen lenyűgözött.
Most a Szász Károly által fordított műhöz volt szerencsém, de nagy elhatározásom hogy Szabó Lőrinc fordításában is újra elolvasom.
Maga a történet sötét, és zord, pont mint a helyszín ahol játszódik. Gyilkosság, gyilkosság hátán. Majd az őrület.
Igazi krimi és horror alapanyag.
Kedvenc szereplőim a boszik voltak.

AeS P>!
William Shakespeare: Macbeth

Sokat beszélgettünk utána otthon még róla, felkavaró darab. Nagyon érdekesek voltak a jegyzetek, amik a dráma apropóját részben adó brit politikai helyzetet próbálták meg megvilágítani kicsit, Shakespeare motivál arra, hogy beleássam magam a szigetország történelmébe – ezt rajta kívül senki és semmi más nem tudta még elérni.

gybarbii>!
William Shakespeare: Macbeth

Sokat hallottam már a Macbeth-ről, de nem gondoltam volna, hogy ennyire sötét műről van szó.
Az elején Macbeth még egy nagyon szimpatikus figura volt, de aztán egyre inkább ellenszenves lett. Érdekes volt megfigyelni ennyi oldalban is, mennyire megváltozhat egy szereplő jelleme. És amondó vagyok, hogy Macbeth minden rosszat elkerülhetett volna, ha nem az a felesége, aki…
És persze én sem hagyhatom ki, hogy az egész dráma két legzseniálisabb sora ez volt:
"Balhüvelykem bizsereg,
Gonosz lélek közeleg."
Zseniális! Ebben a két sorban minden benne van! :)

Frank_Spielmann I>!
William Shakespeare: Macbeth

Ez a világirodalom egyik legmenőbb horrorja. Vannak benne szakállas boszorkányok, akik mindenféle csúfságot művelnek, és csak hahotáznak rajta a ronda hangjukkal, véres, borzalmas gyilkosság, rémisztő kísértet, morbid, vérfagyasztó beszélgetés egy kisgyerekkel az akasztásról, aki egyáltalán nem úgy beszél, mint egy kisgyerek. És ráadásul úgy képzeli az ember, hogy végig sötét éjszaka van, fúj a szél, satöbbi-satöbbi. Legalábbis Macbeth lelkében biztosan az van. Lady Macbeth pedig még mindig az egyik legizgalmasabb női figura az irodalomban. (Ulpius Évával együtt.)

mandris>!
William Shakespeare: Macbeth

A MEK-en fent lévő, Szász Károly féle fordítást olvastam. Talán jobban jártam volna másikkal, de nekem így is tetszett. Amivel viszont biztos jobban jártam volna, ha nem olvasom el előtte a bevezetést, amiben gyakorlatilag az egész történetet leírták. De ez sem vette el teljesen az élvezeti értékét. Jók a karakterek, a hangulata, minden.

discipula_magistri >!
William Shakespeare: Macbeth

Bevallom, kicsit véresebbre számítottam, ennek ellenére tetszett, viszont Lady Macbeth kaphatott volna nagyobb szerepet. A kedvenceim a boszorkányok voltak, nem bántam volna, ha az ő jeleneteiknek a hangulata végigvonul az egész művön.

Belle_Maundrell >!
William Shakespeare: Macbeth

Ez még csak a hetedik Shakespeare olvasásom, de határozottan ez eddig a kedvencem. Tetszett, hogy olyan sötét a hangulata, a boszik, a jóslatok, Skócia, és persze Lady Macbeth. Igazság szerint nem bántam volna, ha ő több szerepet is kap, az őrület felé vezető útról nem is beszélve, de így is elégedett vagyok. Nagy szívfájdalmam, hogy Kállay Géza fordításában olvastam, amivel egyébként semmi gond nincs, de legkedvencebb idézetem, a „Balhüvelykem bizsereg, gonosz lélek közeleg” más megfogalmazásban volt jelen. Pedig ezt csak úgy be szoktam dobni hétköznapi beszélgetések során amikor bejelentem, hogy hazamegyek, meg ilyenek, szóval hiányzott. :)

gab001 P>!
William Shakespeare: Macbeth

Nem ismertem a történetet, így számomra bőven tartogatott meglepetéseket. Szeretem Shakespeare-ben, ahogy mindig rátapint az ember gyengéjére, annyira szemléletesen ábrázolja a gyarlóságait. Nem tudtam szeretni a szereplőket, de nem is igazán volt szükség erre. A jóslatok viszont sokat hozzáadtak az élményhez. A könyv végén található elemzést jóval később olvastam csak, de örülök, hogy megtettem, mert szemléletformálónak bizonyult. Úgy érzem, fogom még olvasni.

Európa, Budapest, 1981

Férget, mérget üss bele!
Kő alatt kit harminchárom
éjjel izzaszt hideg álom,
legelőször buta béka,
te kerülsz be a fazékba!

Szikra pattan, olthatatlan,
ég a munka, forr a katlan.

Nádi kígyó az övem:
sülj meg, főjj meg odabenn;
gőte szeme, egy marok
denevérszőr, gyíkfarok,
siklófulánk, eb foga,
villanyelvű vipera:
bűvös erőd bonthatatlan
bugyorogjon a pokolban.

Szikra pattan, olthatatlan,
ég a munka, forr a katlan.

Lócsont, sárkány pikkelye,
éji konkoly gyökere,
múmialé iszonya,
cápa sózott uszonya,
vaksötétben letépett
holdfényittas beléndek.

Szikra pattan, olthatatlan,
ég a munka forr a katlan.

(Shakespeare: Boszorkánydal – Szabó Lőrinc fordítása)

Frank_Spielmann I>!

Hajóroncs és vizi hulla;
Volt egy ember – itt az ujja!

I. felvonás, 3. szín

Cheril>!

…iszonyú
A kor, amelyben árulóvá válunk,
De nem tudjuk magunkról; suttogunk
Félelmekről, de nem értjük, mitől
Félünk, mert az névtelen; csak sodródunk
A vad, nyílt óceánon, és nincs utunk
Semerre.

Darkshine>!

Könnyen színlel nem-érzett bánatot
A hazug szív.

Második felvonás, 4. szín

Almost_Zed>!

Merek annyit, amennyit férfi merhet;
Aki többet mer, nem ember.

MACBETH
(…) Húnyj ki, kurta láng!
Az élet csak egy tűnő árny, csak egy
Szegény ripacs, aki egy óra hosszat
Dúl-fúl, és elnémul: egy félkegyelmü
Meséje, zengő tombolás, de semmi
Értelme nincs.

117. oldal, Ötödik felvonás - 5. szín (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: élet · Macbeth

MACBETH
(…) – Virrad már?
LADY MACBETH
Az éj s a nappal töpreng, melyikük mi.

72. oldal, Harmadik felvonás - 4. szín (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: hajnal · Lady Macbeth · Macbeth

MACBETH (félre)     Jöjjön, aminek kell,
A legszörnyűbb nap is csak lefut egyszer.

19. oldal, Első felvonás - 3. szín (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: Macbeth

Ezt a könyvet itt említik