Anyaföld 33 csillagozás

William Nicholson: Anyaföld

A ​szüleink – ahogy korábban az ő szüleik is – ismerték a szerelem érzését még azelőtt, hogy mi a világra jöttünk volna. Könnyen lehetséges, hogy a szerelemhez való viszonyunkat úgy örököljük, akárcsak a szemünk színét. Az örömöt, amely átjár bennünket, érezték már; ahogy a tévedéseinket is elkövették azelőtt. Magunkban hordozzuk a minket életre hívó generációk reményét és félelmeit. Ez az az ismeretlen anyaföld, amelynek partjairól folyamatosan menekülni akarunk, mégis – oly reménytelenül – mindig hűségesek maradunk hozzá.

Egy fájdalmas szakítás után Alice Normandiába utazik, hogy találkozzon sosem látott nagyanyjával. Az asszony elmeséli neki, hogy a családjában minden múltbeli nehézség ellenére egyszer fellángolt az igaz szerelem, s a történetet meg is osztja unokájával. A regény ennek az igaz szerelemnek a története.

Kitty katonai sofőrként 1942 nyarán Sussexben állomásozik, ahol megismerkedik Eddel, a tengerészgyalogosok tisztjével és Larryvel, a hadműveleti… (tovább)

Eredeti cím: Motherland

Eredeti megjelenés éve: 2013

Alexandra, Pécs, 2014
550 oldal · ISBN: 9789633572146 · Fordította: Frei-Kovács Judit
Alexandra, Pécs, 2013
550 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633571637 · Fordította: Frei-Kovács Judit

Morpheus>!
William Nicholson: Anyaföld

Igazán megható női regény. Nem mintha nem lenne benne két férfi főszereplő, de mellettük ott a nő, akinek a szívén keresztül fut minden szál, s amikor történik valami, mintha egyet-egyet öltenének ezzel a szállal valamelyikük szívében. És néha másokéban is, de azok a mások vagy Larry szívéből tépik ki azt a szálat, vagy ő tépi ki a másikéból, és a másik két szereplő is sebeket szerez és okoznak másokban, akarva akaratlanul. Szerelem, szexualitás, háború, amely a halál szinonimája, a háború, amelyből a katonák ha haza is jönnek, sok esetben a PTSD tüneteivel kell megküzdeniük, s azoknak is, akik körülöttük vannak. Mivel ez egy szerelemről szóló könyv, nem spoiler, hogy mi lesz a vége.
Miközben olvastam, azon gondolkoztam, hogy vajon miért szeretik az ilyen könyveket olvasni a nők (és a férfiak általában miért nem). Tudom, hogy sokan szeretnének megélni egy igazi nagy szerelmet, de nem sikerül, és ahogy múlik az élet, ennek az esélye egyre halványul, és ha nem is lehet megélni a valóságban, ezek a könyvek megmelegítik a magányos szívet. Vagy az is lehet, hogy valahol, valamikor a múltban mégiscsak megtörtént a nagy szerelem, de elmúlt, elveszett, tönkrement, és ezek a könyvek segítenek felidézni a boldog perceket…

William Nicholson: Anyaföld

Ha most találkoznék az íróval, megkérdezném tőle, hogy az előolvasók közül senki nem említette, hogy ez a könyv érzelemszegény? Vagy elnagyolt? Vagy a kettő ötvözete?
Számomra rettenetesen hiányoztak a regényből a mély érzelmek. A történet ugyanis – már csak a terjedelmét illetően is – megkövetelte volna, hogy sírjak, dühöngjek, vagy legalább elgondolkodjak az élet értelmén, ehelyett szinte végig fapofával olvastam. A főszereplők semmilyenek voltak, a múltjukról, illetve arról, hogy miért vált belőlük az, aki, szinte semmit nem tudtam meg (pedig Ed esetében ez kiemelten fontos lett volna!), és a legfájóbb, hogy jellemfejlődés, na, az egyáltalán nem létezett a könyvben. Ritka az ilyen, de még egy mellékszereplő sem fogott meg, mert például a Louisa-George szálnak is mi értelme volt? Az, hogy megtudjuk, létezik Georgy, illetve hogy Louisának végül sikerült spoiler? És?
Azt hiszem, hogy én itt elengedem William Nicholson kezét, és meghagyom őt az igazi rajongóknak.
Nagy jóindulattal 3 csillag, de ebből fél a borítón szereplő nő pöttyös ruhájának szól, mert az nagyon tetszik.

Mariann_ P>!

1942 nyara.
Háború van .
Az angolok tengeri támadást indítanak a német megszállás alatt álló Észak – Francia partoknál.
Kitty, Ed és Larry élete örökre megváltozik.
Nagyon nagy hatással volt rám ez az egyébként nem túl népszerű könyv.
Rengeteg olyan gondolat volt benne, amit soha nem akarok elfeledni.
Inkább lélektani dolgok
Féltem tőle, mert a „lenyűgöző szerelmi történetnek” beharangozott könyvek nem szoktak mindig lenyűgözni, de ez most TELITALÁLAT volt nekem.

FreshDreamFury>!
William Nicholson: Anyaföld

Nekem nagyon bejött, bár nem igazán szeretem az ilyen régi háborús időben elmesélő könyveket, de ez nagy jó volt. Az a sok szeretet, ami benne az valami hihetetlen. Nagyon sokat sirtam rajta.

adriana23>!
William Nicholson: Anyaföld

Nagyon tetszett, tényleg lenyűgöző szerelmi történet, a háború borzalmaival és az élet nagy kérdéseivel és kiszámíthatatlanságával.

Eszter_Ládi>!
William Nicholson: Anyaföld

Kicsit vontatott, kicsit hosszú, de magával ragadó.Az a típusú regény, melyben a szereplők egy idő után a barátaid, hozzád nőnek és a könyv elolvasása után már hiányoznak. Nem csak egy szerelmi történet, háborús dráma is ahogyan a lét értelmét is folyamatosan feszegeti.Mi az élet célja, milyen a Jó Isten, milyen a Jó Ember…Persze válaszokat nem ad, de gondolkodóba ejt…

Zimnaja IP>!
William Nicholson: Anyaföld

Ez egy nehéz könyv volt, legalábbis számomra.
Az eleje borzalmasan idegesített, voltak benne nagyon bugyuta részek, de valamiért nem tettem félre. Érdekelt a lélektana.
Egy olyan szerelem története, aminek a beérésére várni kell, mert csak később érkezik el „az idő” rá.
És egy háborús hősé, aki nem tud visszatérni az életbe. Szenved, majd megbékél.
Mélységesen szomorú volt, de jót tett.

pieta4>!
William Nicholson: Anyaföld

Vegyesek az érzéseim. A szereplők próbálják megtalálni a saját útjukat, boldogulásukat, szerelmüket a háború utáni időszakban, ami így vagy úgy de valamennyiük életére rányomja a bélyegét. Szinte mindegyik szereplőre haragudtam, hiányoltam belőlük a bátorságot, az új döntések meghozatalának merészségét. Egyikük sem volt elégedett a sorsának alakulásával, de erőtlenek voltak a változtatáshoz vagy éppen bűntudatból ragaszkodtak a megszokotthoz.

William Nicholson: Anyaföld

Egy egyszerűnek tűnő könyv, ám annál különösebb emberekkel és problémákkal. Nem rég fejeztem be, de a keserű fájdalom még kicsit ott lappang a gyomromban. A könyv eleje számomra mindent elsöprő volt… Kitty és Ed szerelme azt hittem soha nem ér véget, azért tetszett annyira a könyv eleje, mert annyira szép volt, ahogy szerették egymást. Larry nekem végig nagyon furcsa volt, máshol, másban kereste a boldogságot, folyamatosan elbujdosott. Ed fájdalmát nem mindig tudtam átérezni, nem mindig értettem mit miért tesz. Kitty-t sajnáltam a legjobban, mivel ő minden ellenére igazán szerette a férjét. A könyv vége okozta számomra a legnagyobb fájdalmat, végül is mindenki megtette azt, amihez 10 éven keresztül nem volt bátorságuk. Egyszerre örültem és sírtam. Nagyon megrázó, szívhez szóló történet.

Sippancs P>!

– Mókás dolog a szerelem – jegyzi meg végül. – Nem tudom igazán, min múlik, hogy az ember az egyikbe lesz szerelmes, és nem a másikba. Tudom, hogy általában a külsőségeknek tudják ezt be, de én nem hiszem, hogy csakis erről van szó.
– Akkor miről?
– Valamiről, ami bennünk keletkezik – válaszolja a lány. – Hirtelen bennünk él, és tudjuk, hogy többé már soha nem lehet kiszakítani onnan. Csak akkor, ha darabokra tépnek.

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Sippancs P>!

Ha az ember hisz a szerencséjében, az rá is fog találni.

Kapcsolódó szócikkek: szerencse
Sippancs P>!

Tégy egy képet a falra, és ablakot nyitsz egy másik világra.

Kapcsolódó szócikkek: kép
Sippancs P>!

Az apja kensingtoni házának könyvtárszobájára gondol; jóval kisebb, mind ez a grandiózus, nyitott tetejű terem, de megvan benne a varázslat, ami minden könyvtárra jellemző: a könyvek a polcokon ablakot nyitnak a végtelenre.

Kapcsolódó szócikkek: könyvtár
Kókuszka>!

És ekkor, egy kristálytiszta pillanatra, Kitty észreveszi a szemében megcsillanó rettegést; nem a haláltól, hanem az élet elvesztésétől való félelem ez. Az élet, amelyet élhetett, és tudja, hogy többé már nem élheti.

356. oldal, 27. fejezet

agivagyok>!

Ő az enyém. Ezentúl senki nem választhat el minket.

agivagyok>!

Miért kell a szerelemnek véget érnie? Ha egyszer megszeretsz valakit, a szerelmed egyre csak nő, és megváltoztatja az életedet. De mindannyian annyira félünk, annyira kételkedünk abban, hogy egyáltalán szerethet-e minket valaki, és persze törékenyek vagyunk. Azt akarjuk, hogy a szerelem soha ne változzon meg.
Erősebbé váltam. A saját életemet akarom élni. A saját utamat járni. Ha egy napon férjhez megyek, és gyerekeim lesznek, azt akarom, hogy olyan nőként vállaljam fel ezt az elkötelezést, aki tudja, megérdemli, hogy szeressék.
Tévedések sorozatából származom. És egy igaz szerelemből.

agivagyok>!

– Annyira szeretlek, hogy nem tudok gondolkodni, megmozdulni, sőt, alig kapok levegőt.

agivagyok>!

– És mégis mit kéne tennünk? – kérdezi.
– Jobban igyekeznünk. Jobban szeretnünk. És abbahagyni a saját boldogságunkkal kapcsolatos folyamatos aggódást.

agivagyok>!

A szüleink – ahogy korábban az ő szüleik is – ismerték a szerelem érzését még azelőtt, hogy mi a világra jöttünk volna. Könnyen lehetséges, hogy a szerelemhez való viszonyunkat ugyanúgy örököljük, mint a szemünk színét. Az örömöt, amely átjár bennünket, korábban mások érezték már; ahogy a tévedéseinket is elkövették azelőtt. Magunkban hordozzuk a minket életre hívó generációk reményeit és félelmeit. Ismeretlen anyaföldünk ez, amelynek partjairól folyamatosan menekülni akarunk, mégis – oly reménytelenül – mindig hűségesek maradunk hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: félelem · öröm · remény · szerelem