Bölcsőtől ​bölcsőig 11 csillagozás

Környezettudatosság – a tervezéstől a gyártásig
William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig

Naponta ​szólnak a hírek kihaló állatfajokról, eltűnő esőerdőkről, élettelenné váló folyókról, az óceánokon úszó hatalmas szemétszigetekről, az üvegházhatású gázok miatti globális felmelegedésről. A tények jogos aggodalmat keltenek, ezért sokan szeretnének a maguk módján valamit tenni azért, hogy megóvják környezetüket.
William McDonough, amerikai építész és Michael Braungart, német vegyész szerzőpáros teljesen más nézőpontból közelíti meg az ipari hulladék keletkezésének, újrahasznosításának kérdését. Rávilágítanak arra, hogy az ipari forradalom kezdetétől végbemenő folyamatok teljesen figyelmen kívül hagyták a természeti törvényeket, az erőforrásokat nem kímélve generálják a gazdaság növekedését. A fogyasztás és az ipari termelés során keletkező hulladékok és mérgező anyagok jelentős része szemétlerakókban vagy szemétégetőkben végzi, ezzel ugyan más formában, de továbbra is szennyezve a környezetet.

A szerzőpáros által kidolgozott és már a világon egyre több helyen… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2007
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639686304 · Fordította: Alföldi Györgyi, J. Füstös Erika

ppayter>!
William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig

William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig Környezettudatosság – a tervezéstől a gyártásig

A Föld emberi életre alkalmasságának megmaradásához szükséges egyik lehetséges utat mutatja be az építész-vegyész szerzőpáros ezen a szimpatikus könyvön keresztül, amit akár bele is lehet ejteni olvasás közben a fürdőkádba, mert műgyantából vannak a lapjai a tökéletes újrahasznosíthatóság jegyében – és ebből adódóan vízállóak.

zalus>!
William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig

Jó kezdeményezés mind környezettudatosság szempontjából, mind pedig egy alternatív látásmód bemutatása szempontjából. A 100%-ig újrahasznosítható műanyag szerű, lebomló alapanyag pedig példa lehetne más kiadók számára is. Kérdés, milyen költsége volt a létrehozásának? (Az ára kicsit drágának tűnt 3900 ft, de mint -úgy tudom- első ilyen kiadvány, megéri a pénzét.)

PTJulia P>!
William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig

Meglepő és új szemléletű könyv a környezetvédelem, fenntarthatóság, fogyasztás témakörében. Hogyan teremthető olyan ipar, ami nem gátolja a fogyasztási vágyunkat s egyben mégis ökohatékony? Hogyan lehet innovatív módon terméket előállítani, használni, majd ugyanolyan vagy magasabb szinten újrahasznosítani? Mik a hátulütői az olyan gondolkodásnak mint a „PET palackból pulóvert”?
12 éve jelent meg a könyv, és sajnos ma olvasva is helyenként futurisztikus utazás, pedig szerencsére számos megvalósult nagy-projektről is beszámol (pl. a Ford és Nike)
Plussz előnye, hogy olvasmányos, szinte regényként falható.

EszkiMóczy>!
William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig

jó könyv, néhány jó gondolattal, de inkább csak ezeket ismétli újra meg újra. Amúgy igazi nyári könyv, ugyanis vízálló. :)

mantin>!
William McDonough – Michael Braungart: Bölcsőtől bölcsőig

A szerző a koncepcióját ossza meg az olvasóval ebben a könyvben az általa elképzelt gazdasági rendszerről, amiben minden anyag örök körforgásban van. Eddig érthető, és támogatható is, bár az ötlet maga nem nagy újdonság. De úgy érzem ezt eszköznek képzeli arra, hogy ne változtassunk, maradjunk csak a végtelen gazdasági növekedés modelljénél mindenféle bölcs önmegtartóztatás vagy bármiféle társadalmi fejlődés nélkül megpróbálva reflektálni a világ problémáinak komplex mivoltára. A szerző semmi mással nem számol, csak az alapanyagok körforgásával. Szerinte minden jó úgy ahogy van, csak valósítsuk meg az anyagok körforgását, és itt is van a kánaán. Szerintem ráadásul az is gond, hogy az általa elképzelt körforgás 100%-ban nem biztosítható, és csakis elméletben, egy elképzelt tökéletes rendszerben működhet. Amiben pl. minden könyvkiadó ugyanabban a formátumban ad ki könyvet ugyanolyan anyagra nyomtava. Ezt a könyvet ugyanis mindegy prototípusnak szánta, nem papírra van nyomtatva, hanem egyfajta műgyantára, amiről a szöveg lemosható és újranyomtatható. Hogy hogyan lehet a könyvet lapjaira szedni, arról nem szól. Hogy mi lesz a nyomdafestékes vegyszerrel, arról sem. És ha már nem lehet újranyomtatni, akkor mi lesz a műgyantával? Erről sem nagyon. És ugye feltételezi, hogy egész világ ilyen műgyantára akar nyomtatni. Eléggé azt érzem, hogy a szerző erős csőlátással bír. Ő eredeti szakmája szerint vegyész, és úgy érzem ezen nem is kíván túllépni.
Volt szerencsém ott lenni a könyvbemutató előadásán, ahol a hallgatóság majdnem szétszedte, mivel szemmel láthatóan nem mutatott érdeklődést a bolygónk, társadalmunk problémáinak egymáshoz ezer szálon kapcsolódó komplexitása irányában. Számára az egész egy technológiai probléma. Szóval ne számítsunk tőle nagyobb bölcsességekre, csak az ipari alapanyagok körforgásának problémáját járja körül, meglehetősen elméleti síkon mozogva.

Pilla21>!

Miképpen békülsz meg vele, hogy társadalmi egyenlőtlenséget és bűntudatot hoztál haza, pedig csak új lábbelire vágytál?